Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Hasta Yatağında Olmazsa Olmaz Üç Özellik

hasta yatagi fiyat

Hasta yatağı hastaya pozisyon verme konforunu sağlamak amacı ile kullanıldığı gibi hastanın günlük bakımını daha kolay yapabilmek için de kullanımı vardır. Bu yataklarda olmazsa olmaz üç özellik ise hastayı rahat ettirmesi, hastalığını iyileştirmeye yardımcı olması, hastaya bakacak kişinin hastaya rahat bakacak şekilde yatak özelliğinin olmasıdır.

Yaşamını kısa veya uzun bir süre yatakta bağımlı olarak geçirecek olan kişiler için oldukça önemli olan hasta yatakları Medikal bir üründür. Hastaların mevcut durumları düşünülerek ihtiyaçlarına ve isteklerine göre tasarlanıp üretilmiş olan birçok çeşit hasta yatağı modelleri vardır. Bu yataklarda istenilen ihtiyaç, yatakta vaktini geçirecek olan hastaya yatağın rahatlık vermesi hastanın da refakatçısının da hayatını oldukça kolay kılma etkisi vardır. Farklı aksesuarlarda  ve özelliklerde tasarlanıp üretilen hasta yatakları kullanıcıların ihtiyaçlarına göre belirlenir ve geliştirilir.

Hasta Yataklarının Kullanım Amaçları Nelerdir?

Hasta yataklarının kullanım amaçları hasta ya rahat verecek yatma ortamı kazandırırken hastanın rahatını artırmak ve bakımını kolay olmasını sağlamak maksadı ile kullanılır. Bunların beraberinde ortopedik hastalıklarda tedavi sürecini hızlandırmak içinde hasta yatakları tercih edilir. Hastanın içinde bulunduğu rahatsızlık  ve hastalığının seyrine göre hasta yatağı modelleri farklı olabilir. Kemiklerde rahatsızlığı olan bir kişi için mevcut durum uzun devam edecekse, hastanın bu konuda  desteklenmesi  gerekir.

Pozisyonun oluşturulması maksadı ile özel aksesuarlar hasta yatağını ilave edilerek kullanılabilir. Hareketlerini kontrol edemeyen ya da yataktan düşme gibi riskleri bulunan kişiler için emniyet kemeri gibi aksesuarlar hastanın güvenliğini son derece artırır. Hastanın kullanabileceği hasta başı monitörü, pulse, oksimetre, mekanik ventilatör cihazı yatakta mevcut olur. Oksijen tüpü cihazı gibi tıbbi cihazlarda özel ekipmanlar sayesinde karyola çevresine sabitlenmiş şekildedir.

Hasta yatakları

Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta yatakları çalışma şekline göre manuel ya da elektrikli olmak üzere iki farklı gruba ayrılır. Bunlar kendi içinde özelliklerine göre birkaç çeşidi bulunur. Manuel özellikle olan hasta yatakları insan gücü ile çalışırken elektrikli olan hasta yatakları ise elektrik sistemi sayesinde herhangi bir kişiye ihtiyaç duyulmadan kullanılabilir. Elektrikli hasta yatakları üzerinde yer alan motor sayesinde hareket sağlayan hasta yatağıdır. Konumlandırma özellikleri motor sayısına göre değiştir.

Tek Motorlu Elektrikli Hasta Yatağı

Tek motor özelliği olan hasta yatakları sadece baş ya da ayak kısmı kalkan bir motoru olan hasta yatağı çeşididir. Fonksiyonel olarak diğer yataklara göre oldukça düşük seviyededir ve fiyatı farklı özellikleri olan hasta yataklarına göre daha uygun olduğu görülür. Özellikleri az olduğu için genellikle çok tercih edilmeyen hasta yatağı çeşididir. Bu yatak çeşidine talep az olduğu için üretimi de azdır.

İki Motorlu Hasta Yatağı ve Kolon Motorlu Elektrikli Yatak

2 motor olan hasta yatağı tek motorlu hasta yatağına göre daha fazla açı verme imkânı sunma özelliği vardır. Bu üründeki iki farklı motor olduğu için daha fazla kaldırma gücüne sahip ve yaklaşık olarak 200 kilo olan hastalara düşünülerek üretimi yapılan hasta yatağıdır. Kolon motorlu elektrikli yatak çeşitler genelde hastanelerin yoğun bakımlarında durumu ağır olan hastalar için kullanılan yatak çeşididir.

2 motorlu hasta yatakları

Yatağın özellikleri ise dört motorlu hasta yatağı ile neredeyse aynı oranda denilebilir. Dört motorla yataktan en belirgin farkı bu yatağın motorları kolon tipi yani dikey şekilde tasarlanıp üretilmiş ve çok güçlü olmasıdır. Çok güçlü olduğu için çok kilolu hastalarda rahatlıkla kullanılan hasta yatağı çeşididir. Bu yataklarda konumlandırma özelliği ve diğer karyolalarda olduğu gibi aksesuarlar sayesinde özellikleri artırılabilir.

Üç ve Dört Motorlu Elektrikli Hasta Yatağı

İki motorlu hasta yatağı planına göre bu yatağın hasta kaldırma gücü yaklaşık olarak 200 kiloya kadar çıkabilir. İki motorlu hasta yatağından farklı olarak üç motor özelliği sayesinde yatağa yüksekliğini ayarlama kolaylığını getirir. Yükseklik ayarı ile özellikle refakatçi için hastaya bakım yaparken bu ayar sayesinde oldukça kolaylık sağlanır.

Dört motorlu hasta yatağı kiralama fiyatları diğerlerine göre daha gelişmiş özelliklere sahip olan bir hasta yatağı olduğu için farklıdır. Yatağın bünyesi trenlendenburg özelliği ile konumlandırma sağlanır. Bu özellik sayesinde yatağın başı aşağı inerek ayak tarafının da yukarıya kalkması sağlamış olur. Bunların beraberinde yana doğru yatırıyorlar açı verme fonksiyonu olan tirit özelliği de bu yatakta mevcuttur. Genelde yoğun bakımlarda yaygın olarak kullanılan bu karyola evde hasta bakım içinde çok talep edilen yatak çeşitleri arasındadır.

3 ve 4 motorlu hasta yatakları

Hasta Yatağı Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Hasta yatağı seçimi yapılırken hastanın mevcut durumunu göz önünde bulundurulmalı ve rahatsızlığın gidişatı dikkate alınarak yatak seçilmelidir. Çünkü uzun dönem yatağa bağımlı durumda olacak bir hastanın karyola ihtiyaçları kısa süreli ihtiyacı  olan arasında farklılıklar olması normal karşılanır. İkisi de birbirinden tamamen farklıdır. Hastanın ihtiyaçları daha önceden belirlenerek durumuna uygun modeldeki yatağı tercih etmek hastaya bakacak olan kişi ve hasta için oldukça önemlidir. 

Hasta yatağı satın alırken yatakların özelliklerini iyice araştırdıktan sonra hastaya en üst seviyede rahatı sağlayacak olan yatak alınması gerekir. Doğru tedavinin önemli olduğu gibi, doğru yatak seçimi de hastaya iyileşme sürecinde çok yardımcı olacaktır. Ayrıca hasta yatağının etrafında güvenlik aksesuarlarının da tam olmasına özen gösterilmesi gerekir.

Hasta Yatağında Olmazsa Olmaz Üç Özellik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön