skip to Main Content
Hasta Yatak Yapımında Kullanılan Malzemeler

Hasta Yatak Yapımında Kullanılan Malzemeler

Hasta yatakları, hastalar için kolaylık sağlayan mekanizmaya sahip sistemsel ürünlerdir. yatak yapım aşamaları da bu sebeple hijyen ve titizlik kurallarına dikkat edilerek gerçekleştirilmelidir. Hastalar günlerinin büyük bir kısmını bu yataklarda geçirmektedir. Yatak bu sebeple oldukça hijyenik ve konforlu olmalıdır. Hastanın vücudunun hava almasını sağlayacak mekanizmayı barındırmalıdır. Bu sebeple hasta yatak yapımında kullanılan malzemeler titizlikle seçilmelidir.

Hasta yatağı yapımı alanında uzman olan bir ya da iki kişi tarafından hastanın fiziksel sağlık durumuna dikkat edilerek yapılmalıdır. Kullanılan malzemeler ise temizliği kolay uzun süre dayanabilen türden olma zorundadır. Kaliteli bir hasta yatağının ana malzemesi platin yataktır. Platin yataklarda odanın düzenli olarak havalandırılması, yatağında hava almasını sağlamaktadır. Düzenli havalandırılan yatak oldukça hijyenik ve uzun ömürlü olmaktadır.

Yapılmış Hasta Yatakları
Yapılmış Hasta Yatakları

Hasta Yatağı Mekaniği Yapımı

Hasta yatakları hastanın konforu açısından mekanik bir sistematiğe sahiptir. Bu sistemin kurulum ve montaj aşaması doğru şekilde yapılmalıdır. Aksi halde hastanın konfor ve hijyeni sağlanamayabilir. Hasta yatağı otomatik sisteme sahipse içten hareket ettirmek için motor sistemine sahiptir. Bu sistemin hareket etmesini sağlayacak olan bir kumanda mevcuttur. Bu kumandanın kullanımının öğrenilmesi ve hastanın vücut fonksiyonlarına göre ayarlanması gerekmektedir.

Manuel hasta atakları elle ayarlanmaktadır. Bu sebeple bu yataklarda kumanda mevcut değildir. Hastanın konforunu sağlamak adına otomatik sistem daha sağlıklıdır. Yataklar doğru montaj aşamasından geçirildiği taktirde başarılı bir hasta bakımı gerçekleşmektedir. İyi bir hasta yatağı yapımının ilk aşaması kurulum ve montajdır. Bu aşama konfor açısından büyük öneme sahiptir.

Hasta Yatağı Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılmaktadır?

Hasta yatağı yaparken ilk dikkat edilecek olan unsur, hijyendir. Hastanın sağlık durumu açısından hijyen büyük önem taşıyor. Özellikle ameliyatlı olan hastalarda ve derin yaraları olan hastalarda enfeksiyon riski söz konusudur. Bunu önlemek adına yatak yapımı eldivenle gerçekleştirilmelidir. Yatağa koruyu örtü kullanılması yatağın kirlenmesini önlemektedir. Böylece alez adı verilen bu koruyucu örtü sık sık değiştirilerek hijyen sağlanır.

Hasta yatağına nevresim sermeden önce bir çarşaf, ara muşamba ve ara çarşafı serilmelidir. Bu aşamadan sonra nevresim serilerek tam donanımlı konforlu bir hasta yatağı yapılabilir. Hasta yatağında kullanılacak olan battaniye hastanın sağlık durumuna uygun nitelik taşımalıdır. Alerjiye sebep olabilecek kalitesiz battaniyeler kullanılmamalıdır. Ayrıca hasta yatağında organik içeriğe sahip rahat bir yastık, yastık kılıfı ve pike bulunmalıdır.

Hazırlanmış bir hasta yatağı
Hazırlanmış bir hasta yatağı

Hasta Yataktayken Hasta Yatağı Nasıl Yapılır?

Yatağa bağımlı olan hastaların yatak yapımı oldukça zahmetli olabilmektedir. Ancak belli standartları öğrenildiği taktirde zorluk yaşamadan işlem tamamlanabilir. Bu durum hastanın sağlığı açısından önem taşımakta iken hastanın bakımıyla ilgili olan kişiye de kolaylık sağlar. Hasta yatağını yapacak olan kişi yanında hasta yatak yapımında kullanılan malzemeler bulundurmalıdır. Hastadan izin alınarak işlem hakkında bilgilendirme yapılmalıdır.

Hijyen için eller yıkandıktan sonra eldiven takılmalıdır. Çamaşır sepeti getirilerek sırasına göre çıkarılan ürünler sepete eklenir. Mümkünse ürünleri çıkarırken hastadan destek alınabilir. Hastanın tuvalet ihtiyacı varsa giderilmelidir. Hastanın altına bez bağlanıp bu işlem yapılabilir. Hastanın boşaltım işleminden sonra eller yıkanarak eldivenler çıkarılabilir. Tüm malzemeler yatağa çekilirken hastanın ayak ucundan başlanır. Yukarı doğru çekilir. Yatak çevresi hastanın konforuna göre düzenlenerek kirli malzemeler kaldırılır.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.