Hasta Yatakları

Hasta Yatakları Bilgileri

Hasta yatakları, hastanede yatan hastalar veya tıbbi bakıma muhtaç diğer insanlar için destek ve rahatlık sağlar. Hasta yatakları genelde metal ve plastikten oluşur. Standart hasta yatağı boyutlarının eni 100 cm, boyu 200 cm’dir. Yerden yükseklikleri ise şiltesi ile birlikte ortalama 50 cm’dir. Kolay taşınabilirlik için tekerleklerin üzerine monte edilmiştir.

Hasta Yatakları Çeşitleri

Üç temel hastane yatağı türü vardır: evde bakım yatakları, uzun süreli bakım yatakları ve psikiyatrik bakım yatakları. Evde bakım yatakları, akıl hastalığı veya yaralanması olmayan hastaları tedavi etmek için kullanılan genel hasta yataklarıdır. Psikiyatrik yataklar, akıl hastalığı ve madde bağımlılığı olan hastalar için tasarlanmıştır. Uzun Dönemli Bakım Yatakları, uzun süreli yatarak tedavisi gereken hastalar için genellikle hastane gibi bakım ortamlarında kullanılır.

Hasta Yatağı Özellikleri

Aşağıdaki özellikler bir hasta yatağının işlevselliğini belirler.

  1. Yatak Yüksekliği: Hasta yatağının yüksekliği 3 ve 4 motorlu modellerde ayarlanabilir. 2 motorlu modellerin yerden yüksekliği ise sabit olup genelde 45-50 cm civarındadır.
  2. Uyku Alanı Boyutu: Hasta yatağının yatma alanının uzunluğu ve genişliği tek kişilik yataklarda 90 cm en ve 190 cm boy olarak standart hale getirilmiştir. Bu alan şiltelerin yerleştirileceği alandır.
  3. Genel Boyut: Hasta yataklarının toplam uzunluğu ve genişliği ortalama olarak 115 cm x 220 cm’dir. Bu boyutlar yatak içinde herhangi bir tıbbi ekipmana yer açmak için uyku alanının boyutundan daha geniştir.
  4. Maksimum Ağırlık Taşıma Kapasitesi: Bu, hasta yatağının taşıyabileceği maksimum ağırlığı ifade eder. 2 motorlu hasta yatakları 130 kg ağırlığa kadar taşıyabiliyorken, 3 ve 4 motorlu hasta yatakları 250 kg ağırlığa kadar olan hastaları taşıyabilmektedir.
  5. Trendelenburg: Birçok hasta yatağı yüzeyinde, hastayı rahat ettirebilmek ve daha iyi konumlandırmak için eklem yerleri bulunur. Bu eklem yerleri yüzeyler bacaklar, baş ve düz eğik olabilir (Trendelenburg).

Aşağıdaki özellikler, hasta ve bakıcıları için ekstra fayda ve kullanım kolaylığı sağlar.

  1. Bakıcı Çağırma Sistemi: Hastanın bir düğmeye dokunarak bakıcısını çağırabilmesi için yatağa bakıcı çağırma sistemi monte edilebilir.
  2. Yatak Taşıma Sistemi: Yatağın taşınması için hasta yatağının tekerlekleri elektrikli motorlarla donatılabilir.
  3. Alarm Sistemi: Hasta yatağının tekerlek frenleri kilitli konuma getirilmediği zaman sesli bir alarm uyarısı yapılabilir.

Yeni Yorum

(0 Yorum)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir