skip to Main Content
Hasta Yatakları

Hasta Yataklarının Kullanımında Önem Verilmesi Gerekenler

Hasta yatağı; hastanede yatan hastalar tarafından sıklıkla kullanılan sağlık ekipmanı parçasıdır. Hasta yatakları, yaşlı bakım evlerinde hastanelerinde ya da uzun süre tedavi gerektiren hastaların bakımı sağlayacak olan kişilerin evlerinde bulunur.

Hastanın rahatlığı, konforu, güvenliği, rahatsızlığının çeşidi ve pozisyon değiştirme kabiliyeti üzerindeki etkisi nedeniyle mutlaka hasta için en uygun hasta yatağı seçilmelidir. Hasta yatakları, hastalığın seyrine ve tedavi sürecine kadar olan geniş bir ürün yelpazesi bulunmaktadır. Tabi ki hastanın ve hastalığın türüne göre yatak seçilse de öncelik güvenlik, konfor ve hareketlilik olmalıdır.

Pek çok kişinin evinde bulunan geleneksel yataklardan farklı olarak, bir hasta yatağı daha fazla güvenlik ve hareket kabiliyeti sağlamalıdır. Aynı zamanda hasta yatakları çok yönlülük sunarak baş ve ayak bölümlerinin hareket etmesine yükseltilmesine ya da alçaltılmasına ve aynı zamanda da yatağın yüksekliğinin ayarlanmasına imkan tanımalıdır.

Evde Bakım İçin Hasta Yatağı Nasıl Seçilir?

Hasta karyolası; aslında hepimizin hastanelerde ya da rehabilitasyon merkezlerinde gördüğü en bilinen tıbbi ekipmanlardır. Ancak bazı durumlarda hastalığı seyrine bağlı olarak hasta yataklarını evimize almamız gerekebilir. Bir yakınımız ya da kendimiz için bu tip yataklar gerekli olabilir. Tabi ki böyle bir durumu kimse istemez ancak hayatta her şey yaşanabileceği gerçeği de ortada durmaktadır.

Evde bakım yatakları
Evde bakım yatakları

Bazı durumlarda kişiler hasta yataklarını satın alma yoluna giderken hastalık ve tedavine sürecine bağlı olarak da bazı kimseler kiralama yöntemine gitmektedir. İyi yapılmış bir hasta yatağının yanı sıra uygun seçilmiş bir yatağı da oldukça önemlidir. Hatanın güvenliği, kolay hareket edebilmesi, herhangi baskı ya da basınç hissetmemesi gibi özellikler hasta yatağının temel özelliklerini oluşturmalıdır.

Hastalığın seyri ya da türü hasta yatağı seçiminde önemlidir. Peki, hastalığın türünden kasıt nedir? Bazı hastalar ne yazık ki yaşamının sonuna kadar yatağa bağlı kalmak durumundadır. Bu nedenle seçilecek hasta yatağı hastanın konforu kadar bakıcı içinde önem taşır. Güvenlik faktörlerinin yanı sıra hareketlilik kapasitesi de dikkate alınmalıdır.

Hasta Yatağı Seçenekleri

Hasta yatakları temelde üç tip olarak piyasada bulunmaktadır. Bunlar ise;

  • Manuel Yatak

Bu tip yataklar genellikle adından da anlaşılacağı üzere teknolojik faktörlerden uzaktır. Kısa süreli yatış için kullanılabilecek olan bu tip yatakların en büyük artısı diğer hasta yatağı fiyatları arasında daha düşük maliyete sahiptir. Çok fazla pozisyon için uygun değildir. Bir süre yatılması gereken ancak hareket kabiliyeti olan hastalar için uygun bir tercih olabilir. Hastanın tek başına kullanması oldukça zordur. Bu nedenle de bir bakıcı desteği şarttır.

  • Yarı Elektrikli Yatak

Bu tip yataklar hem manuel hem de yarı elektrikli özelliklere sahiptir. Genellikle yatağın baş ve ayak bölümleri elektrikle ayarlanabilirken yatak yüksekliği manuel olarak bir krank ile ayarlanır. Kullanım açısından manuel yataklara göre çok daha kullanışlıdır. Hem hasta açısından hem de bakan kişi açısından kullanımı daha kolaydır. Yarı elektrikli olması sebebiyle hasta yatağın başını ve ayak kısmını birine ihtiyaç duymadan ayarlayabilir. Kolay konumlandırma özelliğini de sahiptir. Maliyet açısından ise ortalama bir değere sahiptir. Sık tercih edilen hasta yatakları arasında yer alır.

  • Tam Elektrikli Yatak

En rahat kullanıma sahip olan aynı zamanda da diğer hasta yataklarına göre daha fazla fiyata sahiptir. Ancak hareket kapasitesi kısıtlı olan hastalar için son derece doğru bir tercihtir. Hem hasta hem de bakan kişi için büyük kolaylık sağlar. Her hasta için ve her ortam için uygun yatak tipi arasında yer almaktadır. Hasta yaşlılar ve aynı zamanda yaşlı bakıcılar için ideal bir hasta yatağıdır.

Genel olarak üç temel hasta yatağı çeşidi bulunsa da yine de günümüz koşullarında çok farklı niteliklere sahip bütçenizle orantılı olarak hasta yatağı çeşitleri bulunmaktadır. Aynı zamanda bu tip hasta yataklarında da ihtiyacınıza göre özelleştirme yapabilirsiniz.

Hasta Yatağı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev için hasta yatağı satın alırken ya da kiralama yoluna giderken birkaç faktörü göz önünde bulundurmanız gerekir. Öncelikle bilinmesi gereken en önemli durum hastanın kolayca hareket edebilmesidir. Hasta kolayca hareket ederken diğer taraftan da asgari ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Asgari bir ihtiyaçlar ise hastanın rahat nefes almasına yardımcı olacak bir düğmeye dokunarak oturabilmesi veya çok sayıda yastığa ihtiyaç duymadan TV izlemek ya da yemek yemek için kolaylıkla dik oturabilmesi için yatağın elektrikli bir özelliğe sahip olması dikkate alınmalıdır. Hasta yatağı seçilirken;

Hastanın güvenliği dikkate alınmalıdır. Güvenlik sadece hastanın zarar görmemesi değildir. Aynı zamanda yüksek ağrılı, kontrolsüz vücut hareketi sorunları olan veya yataktan kalkıp yardım almadan güvenli bir şekilde yürüyen hastalar için korkuluklu, kolay hareket edebilen, kontrolü ve konumlandırılması basit olan yatak tipleri seçilmelidir. Eğer hasta yatakları kalkamayacak kadar ağır durumdaysa nefes alabilen yatak tiplerine önem verilmelidir.

Hasta Yatağı Seçenekleri
Hasta Yatağı Seçenekleri

Kolay hareket edebilen yataklar kullanım açısından daha rahat olacaktır. Hasta bakım süreci hastalar kadar hasta bakıcılar için de zorlu bir süreçtir. Özellikle bakıma muhtaç kişiler için hareket kabiliyetinin sınırlı olması oldukça bakıcılar için oldukça zor ve zahmetlidir.

Bu özellikler dikkate alındıktan sonra hasta yatağı seçiminde hasta yatakta uzun süre yatacaksa ya da günde 15 saatten fazla yatakta kalacaksa, uzun vadede hastanın rahatlığı ve konforu için tam elektrikli bir hasta yatağı son derece doğru bir tercih olacaktır. Bir diğer açıdan ise manuel ya da yarı elektrikli yataklar daha kısa süreli rahatsızlıkların kullanımı için daha uygundur ve daha kısa vadeli çözümler için çok daha iyi bir seçenek olacaktır.

Hasta Karyolası Üzerinde Kullanılan Yatak Çeşitleri

Hasta yatağı tercihi yapıldıktan sonra bir diğer önemli husus ise hasta karyolasının üzerine konulacak yatağın kalitesi ve çeşididir. Hastalık süresince yatağa bağımlı kalan hastanın konforu son derece önemlidir. Özellikle uzun süre yatağa bağımlı kimseler için çok daha büyük öneme sahip olur. En biline yatak çeşidi ise hava yatağıdır.

Hava yatakları, genellikle yaraları olan ya da basınç gibi dış faktörler nedeniyle yaralanma riski taşıyan hastalara için uygun bir yatak çeşididir. Bir diğer önemli husus ise yatak yüksekliğidir. Bu durum hasta için büyük önem taşır. Yatak konumu ve sertlik gibi ayarlar, bireysel hasta ihtiyaçları için konfor ve güvenliği en üst düzeye çıkarmak için kullanılır. Ayrıca diğer hasta ihtiyaçlarına göre tasarlanmış çok sayıda yatak alternatifi de bulunmaktadır.

Son Yılların En İyi Yatak Kiralama Avantajı

Teknolojik gelişmeler üretim, sağlık, endüstri gibi pek çok sektörü olumlu yönde etkilemiştir. Hasta yatakları da bu tip gelişmelerden etkilenmiş bir sektördür. Hastanızın ve hastalığınızın çeşidine göre aradığınız tüm yatak çeşitlerini günümüzde rahatlıkla bulmanız mümkündür. Bu nedenle seçeceğiniz hasta karyolası ya da yatağı seçimi hem hastanızın tedavi sürecine hem de bunun yanı sıra maliyete bağlı olmaktadır. Eğer hasta yatağı satın alacak bütçeye sahip değilseniz hasta yatağı kiralama gibi hizmet sunan firmalardan da yardım alabilirsiniz.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir