skip to Main Content

Hasta yatakları, yatağa bağlı olan hastaların daha konforlu ve daha iyi bir şekilde yaşamını devam ettirebilmesi açısından en önemli ürünlerden bir tanesidir. Hastanın dilediği gibi rahat bir şekilde hareket etmesini ve yatmasını kolaylaştırır. Normal yataklardan oldukça farklı olan hasta yatağı konfor açısından hiçbir yatak ile karşılaştırılamaz. Bu yataklarda gelişen teknoloji sayesinde yeni özellikler meydana gelerek çeşitli noktalarda hem hastayı hem de hastaya bakan kişiyi rahat ettirir. Tercih edilmesinde ki en büyük sebeplerden bir tanesi de sürekli olarak yatış pozisyonunda olunmasından dolayı yatmaktan yatak yaraları meydana gelir. Bu yatak yaraları tedavi edilirken uzun uğraşlar gerektirir.

Hastaların Karşılaştığı Sorunlara Çözümler

Hasta yatak yaraları oluştuktan sonra aynı yatak üzerinde ve aynı pozisyonda yatmaya devam ettiği takdirde herhangi bir iyileşme olmadan yeni yaraların oluşmasına imkan tanınır. Hasta yataklarında hastanın herhangi bir yerinde yatak yarası oluşması neredeyse imkansızdır. Çünkü bu tip yataklar hastanın istediği pozisyona göre ayarlanarak aynı pozisyonda yatmaktan sıkıldığı an farklı bir pozisyona kolaylıkla geçilmesine imkan sağlar. Hasta bakım merkezi, çeşitli özel hastanelerde tedavi amacıyla kullanılan bu yatakları evinizde yatağa bağlı olan bir hastanız var ise mutlaka temin etmenizde yarar vardır.

Havalı Hasta Yatağı Nedir?

Havalı hasta yatağı en sık tercih edilen yataklar arasında en başta yer alır. Bu tip yataklar hastanın kilosu ile uyum sağlamasından dolayı hasta kaç kilo olursa olsun rahat bir şekilde yatar. Örnek olarak gösterilecek olur ise hasta 100 kilo ise 100 kilo ağırlığında bir hastanın vücut tipine göre kendini ayarlar. Eğer hasta 55, 60 kilo civarında ise bu kiloya göre kendisini ayarlar. Yatağın altında ki motor sayesinde birçok özellikleri kullanılabilir. Bu özellikler arasında da en çok kullanılan basınç uygulama sistemidir. Yaraların oluşmasında ki ana etken hasta aynı yönde saatlerce yatmasından dolayı vücudunun diğer noktalarına basınç uygulanmaz. Kan akışı durur sonrasında ise hem can yakan hem de uzun tedavi gerektiren yaralar oluşur.

Havalı hasta yatakları hastanın vücudunun her noktasına nüfuz ederek basıncı orantılı bir şekilde her yere dağıtır ve kan akışını hızlandırır. Böylelikle yatak yarası oluşma riskini ortadan kaldırır. Basınç uygulaması için elektrikle çalışan bu yatağı kesinlikle fişten çıkarmamanız gerekir.

Havalı Hasta Yatağı
Havalı Hasta Yatağı

Hasta Yatağı Özellikleri Nelerdir?

Hasta yatağı özellikleri bakımından kişiye birçok fayda sağlayan özellikleri barındırır. En bilinen ve hayat kolaylaştıran özellikleri şu şekildedir;

  • Hasta yataklarının altında tekerlek olmasından dolayı yatağı dilediğiniz her yöne çevirerek hastayı sürekli aynı noktaya bakmaktan kurtarabilir ara sıra kendisi içinde değişiklik yapabilirsiniz.
  • Seçmiş olduğunuz yatak çeşidine göre bazı yataklarda belirli bir zaman dilimine ayarladığınız takdirde örnek olarak gösterilecek olur ise her yarım saatte bir sağa ve sola dönmesini isterseniz o şekilde ayarlayabilirsiniz.
  • Hasta yatağının yan taraflarında korkuluklar vardır. Normal yataklarda hastanın düşme riski yüksektir. Ancak hasta yatağı karyolası ve hasta yatakları ile hastanın düşme riski en aza indirilir.
  • Hasta yatağı çeşit bakımından çok fazladır. Bu yüzden herkesin talebine yanıt verir. Boru tipi hasta yatağı, baklava tipi hasta yatağı gibi sıklıkla tercih edilen yataklar vardır.

Hasta Yatağı Fiyatları Nelerdir?

Hasta yatağı fiyatı her bütçeye uyum sağlayan, her bütçenin kendine göre hastasını rahat ettirmek amacıyla bulabileceği yataklar mevcuttur. Seçmiş olduğunuz özelliklere göre değişkenlik gösteren fiyatları vardır. Sizler eğer dilerseniz hasta yatağı kiralama hizmetlerinden faydalanarak kira gibi yatak ücreti ödeyebilir ya da satın alabilirsiniz.

Daha Rahat Ve Konforlu Bir Hayat İçin Yatak Temin Edin

Hastanızın daha iyi bir yaşam koşullarında günlerini geçirmek isterseniz böyle bir hasta için yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden bir tanesi hasta yatağı almaktır. Hasta tedavi sürecinde hem daha iyi ve hızlı bir şekilde iyileşme kaydederek rahat bir yaşam sürer. Belirli başlı hareketleri kendi yapar. Kendisini istediği pozisyona rahatlıkla getirir ve sizlere yük oluyor düşüncesinden kurtulmuş olur. Otomatik bir sistemle çalışılmasından dolayı bir kumanda ile hasta kendi istediği her pozisyona sokabilir. İster televizyon izleme pozisyonu, ister oturma, isterse yatar pozisyonuna getirerek kendisini hangi durumda daha rahat hissediyorsa o duruma getirir. Daha konforlu bir yaşam için bu yataklardan temin edebilirsiniz.