Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Hasta Yatakları Paslanma Yapar Mı?

hasta yatagi 8

Bakıma muhtaç hasta veya yaşlılar, vakitlerinin büyük bir bölümünü yatakta geçirmek zorunda kalırlar. Bu hastaların üzerinde uzun süre vakit geçirdiği çeşitli hasta yatakları vardır. Özellikle hastane ve bakım evlerinde sıkça gördüğümüz hasta yatakları, artık evlerde de kullanılmaya başlanmıştır. Bakımının evde yapılabildiği hastalar, hastane ortamından kurtarılmak için eve getirilir. Evde normal yatakta bakmak mümkün olmayacağı için hasta yatağı alınır ve hasta onun üzerinde yatar. Böylece iyileşme süreci hızlanan hasta aynı zamanda yattığı süre boyunca daha rahat eder.

Hastaların iyileşmesine yardımcı olan ve daha rahat etmesini sağlayan hasta yatakları bazı özelliklere sahiptir. Ayrıca özelliklerine göre de çeşitlendirilmiştir. Bazı hasta yatakları daha kaliteli ve kullanışlı olurken, bazı yatakları kullanmak daha zahmetlidir. Kaliteli hasta yatakları elektrostatik bir boya ile boyanması sebebiyle kişiye zarar vermiyor ve paslanma yapmıyor. Ancak eskiden kullanılan ve teknolojik yatak olma özelliği taşımayan hasta yataklarının demir kısımları zamanla paslanma yapabilir. Bakıma ihtiyacı olan hastaların, paslanma yapmayan ve hastaya zarar vermeyen hasta yatakları kullanması onlar için daha uygun olacaktır. Hastalığınızı daha kaliteli ve kullanışlı özel hasta yataklarında geçirilebilirsiniz.

Hasta Karyolası Nedir?

Hasta karyolası, hastaların iyileşmesi için kullanılan farklı özelliklere sahip kullanışlı bir yataktır. Hasta yatağı olarak bilinen bu yataklar, bakıma muhtaç hasta ve yaşlılar için son derece avantajlı özelliklere sahip olurlar. Hasta karyolası, ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken hastalar ve çeşitli sebeplerle uzun süre yatmak zorunda olan hastalar için tasarlanmıştır. Hastane ve bakım evlerinde görmeye alıştığımız bu yataklar son dönemde evlerde de sık sık kullanılmaya başlandı.

Hasta Karyolası

Hastane ve bakım evlerinde kullanılan hasta karyolası sayesinde hem sağlık çalışanları daha rahat eder hem de hastaların iyileşme süreci hızlanır. Evde tedavisi devam hastaların ya da bakıma muhtaç yaşlıların normal yataklarda rahat etmeleri çok zordur. Bu hastaların büyük bir kısmının hareket kabiliyeti az olur ve ihtiyaçlarını kendi başlarına karşılayamazlar. Bu sebeple özel olarak tasarlanmış hasta yataklarını kullanmak, onlar için çok daha faydalı olacaktır.

Hasta Yatağı Nasıl Olmalı?

Hasta yatakları özelliklerine göre farklı kategorilere ayrılmıştır. Farklı kullanış özelliklerine sahip hasta yatakları, gelişen teknoloji ile yenilenerek modern hale gelmişlerdir. Hasta yatağı, kişinin rahatsızlığına göre belirlenmelidir. İhtiyaçlarını kendi başına karşılamakta zorluk çeken ve hastalığı ağır olan kişilerin daha modern yataklar kullanmaları gerekebilir. Hasta yatağı hangi çeşit olursa olsun, taşıması gereken bazı özellikler vardır. Bu özellikler;

  • Hastanın durumuna uygun nitelikte olması gerekir.
  • Dayanıklı ve uzun ömürlü malzemelerle yapılmış olması gerekir.
  • Yatak tasarımının hastanın hastalığına uygun nitelikte olması gerekir.
  • Sağlık standartlarına uygun koşullarda üretilmesi gerekir.
  • Paslanmaz özellikte olmalıdır.
  • Ortopedik ve konforlu olması gerekir.

Motorlu ve Motorsuz Hasta Yatakları 

Hasta yataklarının, motorlu ve motorsuz olarak iki farklı versiyonu vardır. Motorsuz hasta yatakları, manuel hasta yatağı olarak da bilinir. El ile hareket ettirilen bu yatakları kullanmak oldukça zahmetlidir. Hastanın tek başına kullanması mümkün olmayan bu yataklar, sağlık çalışanları ve hasta bakacakları da oldukça zorlamaktadır. Belirli bir kas gücü gerektiren motorsuz karyola, hastaya hareket kabiliyeti sağlama konusunda yeterli olmaz.

Motorlu Hasta Yatakları

Motorlu hasta ise daha modern ve kullanışlı olması sebebiyle hastanın birçok ihtiyacını karşılamaktadır. Motorlu hasta yatağı elektriklidir ve kumanda ile çalışır. Bu sayede hastanın kendisi ya da refakatçisi yatağı kolaylıkla istediği şekilde hareket ettirebilir. Son teknolojik imkânlarla donatılan hasta yatakları, hareket kabiliyeti dışında farklı özelliklere de sahiptir. Uzun süre yatan hastalarda ortaya çıkan vücut yarası problemi, özel hasta yatakları sayesinde ortadan kalkmaktadır. Hastanelerde sağlık çalışanları, hastaların vücudu hava alsın, yara olmasın diye 1-2 saatte bir pozisyon değiştirmektedir. Modern hasta yatakları ise, özel tasarımı sayesinde kişinin vücudunun hava almasını sağlayarak yara oluşumunun önüne geçmektedir. Modern hasta yatakları ayrıca kullanılan özel boya sayesinde hastaya zarar vermez ve paslanmaz özeliğe sahiptir. Hastalığını rahat bir şekilde geçirmek isteyenler, bu modern hasta yataklarını tercih edebilir.

Hasta Yatağının Önemi

Sağlıkları açısından yatağa bağımlı olan hastalar için hasta yatağı çok önemlidir. Normal yataklarda yatan hastalar, en ufak ihtiyacını karşılamakta bile zorluk çeker ve yanında mutlaka birine ihtiyaç duyar. Ancak özel tasarlanmış hasta yatakları sayesinde, hasta tek başına kaldığında bile yatağın kumandası sayesinde ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Hasta yatakları, hastanın iyileşmesini hızlandırmak için ve hastalığı süresince daha rahat etmesi açısından oldukça önemlidir. Hasta yatakları, hastanın sağlık açısından iyileşme süreci olumlu yönde etkilerken, güvenlikli olma özelliği ile kişiyi oluşması muhtemel kazalardan da korumaktadır.

Evde Kullanılan Hasta Yatağı

Hastanelerde gördüğümüz hasta yatakları, son dönemlerde evlerde de kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle uzun süreli tedavilerde, hastanın evde bakılmasının mümkün olduğu durumlarda, birçok kişi tedavi sürecini evinde geçirmek istemektedir. Evde sevdiklerinin yanında olmak hastalar için daha iyi olurken, hastane ortamından kurtulmanın rahatlığıyla hastaların iyileşmesi de hızlanacaktır. Bu sebeple hastalığını konforlu bir şekilde evde geçirmek isteyen hastalar, hasta yatağı kiralama yaparak ya da satın alarak, tedavi sürecini evde geçirebilir.

Doktorlar, hastanın evde bakılması durumunda uygun koşulların sağlanması gerektiğini ifade eder. Özellikle hastanın vaktinin büyük bölümünü geçireceği yatakların hastaya uygun olması gerekmektedir. Hastanın yanında biri olmadığı durumlarda, ihtiyaçlarını tek başına karşılaması gerekebilir. Sıradan yataklarda bu mümkün olmazken, modern evde hasta yatağı ile birtakım ihtiyaçlarını tek başına karşılaması mümkündür.

Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta yatakları motor sayılarına ve hareket kabiliyetine göre sınıflandırılmıştır. Hiç motoru olmayan el yordamı ile hareket ettirilen yataklar, motorsuz hasta yatağı olarak bilinir. Manuel hasta yatağı olarak da adlandırılan bu yataklar, daha çok bazı hastanelerde eskiden beri kullanımına devam edilen yataklardır. Kullanımı zahmetli olan bu yataklar pek tavsiye edilmez.

Çeşitli Hasta Yatakları

İki Motorlu Hasta Yatakları 

Motorlu hasta yatakları ise, hareket kabiliyetine göre ikili, üçlü ve dörtlü olarak çeşitlendirilmiştir. İki motorlu hasta yatağında, hastanın en çok ihtiyaç duyduğu baş ve ayak kısmının oynatılabilmesi mümkündür. İki motorlu hasta yatakları 150 kilo taşıma kapasitesine sahiptir. İki motorlu hasta yatakları, manuel hasta yataklarına göre daha pahalıdır.

Üç Motorlu Hasta Yatakları 

Üç motorlu hasta yataklarında bulunan 3 adet motor sayesinde hasta yatağı, bütün olarak aşağı ve yukarı hareket edebilmektedir. Bu yatak sayesinde hasta, sedye ya da tekerlekli sandalyeye rahatça geçme imkânına sahip olur. Piston motoru da denen bu tip motorlu hasta yatakları 200 ile 300 kilo arasında taşıma kapasitesine sahiptir. Üç motorlu hasta yatakları, iki motorlu hasta yataklarına göre daha pahalıdır.

Dört Motorlu Hasta Yatakları 

Dört hareketli yani 4 adet motora sahip hasta yatakları, trendelenburg denilen özel bir hareket kabiliyetine sahiptir. Bu özellik sayesinde hasta yatağı, öne veya arkaya doğru dik bir açıyla konumlanabiliyor. Daha çok hastanelerde yoğun bakım ünitelerinde kullanılan dört motorlu hasta yatağı, hasta taşıma lifti sayesinde hastanın bir yataktan diğerine taşınmasında büyük kolaylık sağlar.

Hasta Yatağı Fiyatları

Bakıma muhtaç hastalığı bulunan kişilerin mutlaka alması gereken hasta yatakları, özelliklerine göre farklı fiyatlara sahiptir. Ayrıca yatakta kullanılan motor sayısına göre de fiyatları değişmektedir. Motorsuz hasta yatakları daha ucuz maliyetle alınabilirken, hasta yataklarında motor sayısı arttıkça fiyatı da artmaktadır. Hasta yatağı fiyatları ayrıca, yatağın motoru dışındaki özelliklerine göre de değişir. Üretim aşamasında kullanılan malzeme, yatağın karyolasının kalitesi gibi nedenler yatağın fiyatını etkiler. Bu sebeple sabit bir hasta yatağı fiyatı vermek mümkün değildir.

Hasta yatağı fiyatlarının yüksek olması, yatak alınarak hastanın evde bakılma imkânını biraz zorlaştırsa da, satıcı firmalar bu zorluğu ortadan kaldırmak amacıyla hasta yatağını kiralamaktadır. Hasta yatağı kiralama sayesinde daha uygun bir maliyetle yatağa sahip olunarak, kişinin hastalık boyunca rahat etmesi sağlanır. Hasta iyileştikten sonra da kiralanan yatak geri iade edilir.

Hasta Yatakları Paslanma Yapar Mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön