Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Hasta Yataklarında Kaç Tip Çeşit Vardır?

elektrikli hasta yatagi

Çoğu kez hastane odalarında, yoğun bakımlarda, servis odalarında ve acil odalarında hatta bazen de evlerde gördüğümüz hastaların bakımlarının kolaylaşması ve hasta konforunu artırmaya yönelik üretilen yataklara hasta yatağı deniliyor.

Yataktan çıkamayan hastalar için olmazsa olmaz olan bu yataklar hastanın rahatını artırmayı sağlar ve bakımı kolaylaştırır. Son dönemde hasta yatakları geliştirilerek hastaya özel yataklar olarak da üretilmeye başladı. Bu fonksiyonel yataklar sayesinde ve hastanın özelliğine göre yatak özelliği de artırıldığından hastaların yataktan düşme riski de ortadan kalkmakta ve hastanın pozisyon değişikliği kolaylaşır.

Hasta Yatakları Modelleri

Hasta yatağı modelleri kullanım amaçlarına göre farklılıklar gösterir ve buna göre üretimi yapılır. Bakım türlerine göre hasta yatakları;

 • Kritik bakım yatakları
 • Tedavi edici akut bakım yatakları
 • Ayarlanabilir hastane yatakları
 • Rehabilitasyon bakım yatakları
 • Uzun süreli bakım yatakları
 • Özel hastane yatakları

Güç türlerine göre hastane yatakları;

 • Elektrikli hastane yatakları
 • Yarı elektrikli hastane yatakları
 • Tam elektrikli hastane yatakları

Hastane odası yönetimi türüne göre hastane yatakları;

 • Genel yataklar
 • Pediatrik yataklar
 • Basınç tahliye yatakları
 • Doğum yatakları
 • Bariatrik yataklar

Manuel hasta yatakları;

 • Düz hastane yatakları
 • Tek krank hastane yatakları
 • 2 krank hastane yatakları
 • 3 krank hastane yatakları

Son zamanlarda hastane ve diyaliz merkezi gibi yerler dışında evlerde de sıklıkla kullanılmaya başlayan hasta yataklarının da oldukça ergonomik ve fonksiyonel türleri bulunur. Ev tipi hasta yatakları motorlu, elle çevirmeli, plastik aksamlı ve mobilya görünümlü olanları mevcuttur.

Hasta Yatakları

Ev tipi modeller genelde kurumlarda kullanılanlar dışında daha hafif ve pratiktirler. Bir de hasta karyolaları bulunur. Fiyat olarak da daha ekonomik olan hasta karyolaları daha avantajlı olabilir. Mikrop tutmayan, anti bakteriyel olmasına, hava alabilen delikler olmasına ve tekerleklerinin tamamen kilitlenebilir olmasına dikkat edilmelidir.

Hasta Yatağı Fiyatları

Hasta yatağı fiyatları elektronik aksamlarına ve kullanılan aksesuarlara göre değişiklik gösterebilir. Bazen de ithal veya yerli ürün olmasına göre de fiyatlarda artış ve azalma yaşanabiliyor. Eğer yatağı eve teslim aldıysanız evinizde kurulum ve kargo maliyetleri de eklenerek fiyatında artış yaşanacaktır. Hasta yatağı fiyatları ile ilgili olarak firma ile daha detaylı bir görüşme yaparak hastanın genel özellikleri ile ilgili bilgi vermeli ve bu bilgiler doğrultusunda firma yetkililerinin önereceği yatağı almalısınız. Fiyatlar konusunda da almaya karar verdiğiniz yatağın ölçülerine, ebatlarına, eklenen veya çıkarılan özelliklere göre de yeni bir fiyat ortaya çıkacağından yüz yüze görüşerek ürünü satın almakta yarar vardır.

Hasta Yatağı Özellikleri

Hasta yatağı özelinde hastanın yatağının yükseltilip indirilerek konumunun ayarlanması da yine hastanın konumunun ayarlanması açısından oldukça önemlidir. Ayrıca havalı yatak modellerinin hava alma özelliği ile hastanın bel ve eklem ağrılarının hafifletilmesi de söz konusu olabilir. Hastaların yatış pozisyonlarının durumuna göre yatağa eğim verilmesi de hasta konforu açısından büyük öneme sahiptir.

Hasta yataklarında belki de en büyük önemin hasta yatağı baş kısımlarının kolay ayarlanabilir ve kolay kurulabilir özellikte olmasına verilmelidir. Bu özelliğinin olup olmadığına satın alırken mutlaka bakmak gerekir. Bu şekilde hastaya bakan kişiler açısından daha hijyenik ve kolaylık sağlanmış oluyor. İleri yaş hasta yatakları özellikleri diğer hasta yataklarından biraz farklılık gösteriyor. İleri yaş hasta yataklarının iç mekanizmasında ince borular geçiyor. Bu sayede hasta yatakta yatarken cildinde ferahlık ve serinliği hissedecek ve böylece daha konforlu bir yatış sağlanmış olur.

Farklı modellerde hasta yatakları

Hasta Yatağı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yatağa bağlı yaşayan hastalar için hasta yatağı büyük bir önem taşır. Hasta yaşamında çok büyük kolaylıklar getiren ve hasta konforunu artıran yatakların, bu yüzden, özelliklerine dikkat ederek almak gerekiyor. Piyasada çok fazla çeşitliliğe sahip hasta yatağı modelleri bulunuyor. Her farklı modelin de kendine özgü özelliği vardır. Yine bu özellikler de hastalık derecesine göre değişir. Tüm bunları göz önünde bulundurarak hasta yatağı satın alınmalıdır. Dikkat edilmesi gereken hususların başında hastalığın derecesine göre yatak satın almak geliyor. Doğuştan yatağa bağımlı olanlar ya da felç geçirmiş hastalar birinin yardımı olmadan hiç bir iş yapamayan hastalardır. Bu tür hastaların profesyonel yatak kullanmaları faydalı olacaktır. Profesyonel yatak grubundaki ürünler hastanın hareket sınırlamasını ortadan kaldırmaya yönelik hazırlanmışlardır ve hasta bu ürünlerle kendini daha iyi hissetmeye başlayacaktır.

Hasta yatağı satın alırken dikkat edilecek bir diğer nokta terlemeyi önleyici yatakların alınmasıdır. Özellikle devamlı aynı pozisyonlarda yatan hastalarda başka sağlık problemleri de çıkabilir. Yatak yaralarının oluşmaması için bu tür yataklar büyük bir önem taşımaktadır. Bir diğer dikkat edilecek husus hasta yatağının mutlaka motorlu olmasıdır. Motorlu sisteme sahip yataklar hem hastaya hem de bakan kişiye son derece avantaj sağlıyor. Bir diğer önemli nokta hasta yatağının tekerlekli olmasıdır. Böylece hareket konusunda fazla zorlanmadan hasta taşınabilir. Ciddi ve önemli bir diğer nokta da hasta yatağının mutlaka koruyucu kolluklarının olmasıdır. Düşme ve ciddi yaralanmaların önüne geçmek için bu şarttır.

Hasta Yatağı Kiralama

Hasta yatağı almaya gücü yetmeyen ya da geçici süreliğine yatağa ihtiyacı olan hastalara yönelik kiralama hizmeti verilir. Hasta taleplerine göre farklı modellerde yatak sunulur böylece hastanın özelliğine göre uygun yatak bulma konusunda problem yaşayanların bu sorunu ortadan kalkmış olur. Hasta yatağı kiralama hizmetleri kapsamında farklı modellerde yataklar ihtiyaç süresince rahatlıkla kiralanabiliyor. Toplumun her kesiminden bireylerin çok rahatlıkla karşılayabileceği düzeyde fiyatlarıyla gönül rahatlığı içinde hasta yatağı kiralamak mümkündür.

Kiralık hasta yatakları

Hasta Yataklarının Avantajları

Yatan hastaların birçok gereksinimi vardır ve bunları kendi başına yapabilmesi oldukça zordur. Bu açıdan hasta yatakları büyük avantajlar sağlıyor. Hem konfor hem de sağlık açısından bakıldığında hastaların en büyük ihtiyaçlarından biri de hasta yataklarıdır ve doğru seçilmesi bu konforu daha da artıracaktır. Elektrik ile çalışan yani motorlu yataklar kullanımda büyük yararlar sağlar fakat elektrik kesintisi gibi durumlar için pil ile çalışan yatakları da tercih etmek gerekir. Böylece yatak fonksiyonelliğinden bir şey kaybetmez. Hastaya uygun seçilen ve hastanın hareket kabiliyetini kolaylaştıracak yataklar onun daha mutlu hissetmesini sağlayacak ve yatak yaralarının oluşumu da kaliteli yataklarda yaşanmayacaktır. Bu yüzden hastanın özelliklerine en uygun olan yatağı seçerek hem hastanın hem de ona bakan kişinin rahatı ve huzuru sağlanmış olacaktır.

Hasta Yataklarında Kaç Tip Çeşit Vardır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön