Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Hasta Yataklarında Kaç Tip Seçenek Vardır?

hasta yatagi nasil sokulur

Hastalık döneminde olan bireyleri ve onların bakımını kolaylaştırmak maksadıyla üretimi yapılan yatak modelleri hasta yatağı olarak biliniyor. Hastalıklar birbirinden farklı etkenlere sahip olduğu için hepsinin iyileşip geçme süreleri biri diğerine göre farklı olabilir. Bu sebeple birden fazla çeşit olarak hasta yatağı ihtiyacı oluyor.

Gelişmiş olan teknoloji sayesinde birbirinden farklı özellikleri bulunan hasta yatak modelleri tasarlanıyor. Bu yataklar her türlü hastanın bakımını ve ihtiyacını karşılamaya yönelik olduğu için hastanın ihtiyacının büyük bir kısmını karşılıyor. Özel tasarlanan hasta yatakları, şimdi daha fazla çeşitlilik yer alıyor ihtiyacı olan hastaların sorunlarını en aza indiriyor.

Havalı Hasta Yatağı Çeşitleri

Bedenini kullanamayan ve hareket kabiliyeti olmayan, hastalar için özel tasarlanıp üretilen havalı hasta yatağı hastalara rahatlık sağlayabiliyor. Uzun süre yatmakta olan ve hareket kabiliyeti olmayan bu hastaların vücutlarında kısa süre içinde yatak yaraları meydana gelebiliyor. Yatağın içinde hava dolaşımı sağlayan sistemler yer alıyor. Bu sistem hastanın vücudunun kısımlarını sırası ile havalandırıp hareket ettiriyor.

Ayrıca kan dolaşımının devam etme olanağını sunuyor. Hava sistemi ister el, ister otomatik olarak çalıştırma imkânı bulunuyor. Terlemenin önüne geçtiği için herhangi bir cilt problemini engellemiş oluyor. Baklava dilimi yatak, pozisyon veren havalı yatak, boru tipi yatak, modeli olmak üzere 3 farklı modeli vardır.

Havalı hasta yatakları

Motorlu Hasta Yatağının Avantajları

Motorlu hasta yatakları motor sayısına göre 3 farklı modeli vardır. İki motorlu, 3 motorlu ve 4 motorlu olarak tasarlanıp üretimi yapılıyor. 2 motorlu olan hasta yatak modeli 150 kiloya kadar hastayı taşıyabilir. Elektrikli bir motora bağlı olarak çalışır. Yatağın kenarlarında mevcut bulunan hasta olan kişinin düşmesini engellemek için korkuluklar yer alır. 3 motorlu hasta yatakları 2 motorlu yatak ile karşılaştırıldığında tek farklı özelliği yatağın aşağı ve yukarı hareket etme tekniğidir.

Özel asansör sistemi bulunur Bu sistem sayesinde yatak hareketi oluşur ve yaklaşık 300 kiloya kadar hasta taşıma kapasitesi vardır. Dört motorlu yatak modeli ise tamamen oturur pozisyona getirilebilir özelliği vardır. Bu özelliği bulunan yataklara trendelenburg adı verilir. Motor güçleri sayesinde hasta yatar olan pozisyonda oturur pozisyona, rahatlıkla getirilebilir. Hasta yatağı fiyatları yatakta bulunan özelliklere göre farklı olabiliyor.

Ev Tipi Hasta Yatağı Özellikleri Nelerdir?

Ev ortamında kullanılmak üzere tasarlanıp üretilen yatak çeşididir. Hasta yatakları çeşitlerinin sahip olduğu bütün özellikleri ev tipi hasta yataklarında mevcuttur. Medikal özellikleri hususunda herhangi bir eksiği yoktur. Hasta yakınları da bu yatak modelini kullanmaktan genellikle memnun kalırlar. Ev tipi yatakların en önemli özelliği ise her evin dekorasyonuna uyumlu olarak üretiminin yapılmasıdır. Bu nedenle hastane ortamından uzaklaşmak isteyen hastalar için olumlu etkilere sebep oluyor.

Hasta bu yatak sayesinde hasta psikolojisinden ve hastane ortamından uzaklaşmış olur. Özel olarak tasarlanan motorlu yatak, hastanın mevcut durumuna uygun şekilde yapılabiliyor. Özellikle kilo fazlalığı olan hastalar için bu yatak çeşidi en uygun olanıdır. Özel olarak tasarlanan hasta yatakları özellik bakımından farklı olabiliyor. Ev tipi hasta yatağı kiralama hizmetleri de vardır.

Ev tipi hasta yatakları

Lazımlıklı Hasta Yatağı

Tuvalet ihtiyacını gideremeyen hastalara özel olarak tasarlanıp üretilen yataklardır. Yatak içinde hastanın tuvaletini rahatlıkla yapabileceği bir aparat yer alıyor. Hasta yakını rahatlıkla çıkartıp temizleme işlemini yapabilir. Aparat kapaklı olduğu için bu yatak çeşidi 170 kilo ağırlığındaki hasta taşıma kapasitesi bulunuyor. Motor sayısına göre farklı olabilir.

Yatağan kenarlarında yer alan hastanın tedavisine uygun ve destekleyici aparatlar bulunur. Felçli ve yatağa sürekli bağlı olan hastalara bu yasak çeşidi tavsiye edilebilir. Hastayı en uygun yatak modelini almak için hastanızla alakalı olan doktordan fikir alabilirsiniz. Bu sayede hasta bakımına gerçekleştirecek olan bakıcı ve hasta için en uygun yatak modelini almanız faydalı olacaktır.

Hasta Yatağı Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Hasta yatağı modeli seçimi yapılırken hastanın mevcut durumu göz önüne alınması gerekir. Hastanız ve sizin için kullanımı rahat olan yatak modeli seçmeniz hem hasta açısından hem de sizin için oldukça önemlidir. Yatak seçilirken;

  • Hasta yatağında yer alması gereken en önemli özellik sağlam bir iskelet gövdesi olmasıdır. Yatak modellerini seçerken ilk önce sormanız gereken soru iskelet yapısının sağlam olup olmadığıdır. Bu hususta bilgi alabilirsiniz.
  • Hastanızın hareket kabiliyetimizi az ya da tamamen yok ise mutlaka hareketli yatak tipine öncelik verilmesi doğru olacaktır.
  • Ortopedik yatak özelliği olan yatakları tercih etmeniz, yatacak olan hastanın bedeninde oluşabilecek enfeksiyonların oluşmasının önüne geçecektir.
  • Yatak kenarlarında korkuluk olması çok önemlidir. Hastalar uyudukları esnada ve kalkarken yataktan aşağı düşme olabilir. Korkuluklar hastanın aşağı düşmesini engeller.
  • Hastanın mevcut durumuna göre yatak seçimi yapmak hastanın yemek yeme, tuvalet ve banyo ihtiyacını karşılayan hareketli olan yatak olması, hasta ve bakıcısı için oldukça önemlidir.

Hasta Yatağının Kurulumu ve Hazırlanması

Hasta yatağı kurulumu çok karışık olduğu görülse de oldukça basit bir işlemdir. Kiralamış olduğunuz ya da satın aldığınız yatağın kurulumunu evde kendiniz kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için yardımda talep edebilirsiniz. Kurulum sonrasında yatak üzerine kullanılacak olan çarşaf mutlaka antibakteriyel özellikte olması gerekiyor. Yatağı tercihinize göre dekore edebilirsiniz. Ancak, dikkat edilmesi gereken en önemli konu yatağan temizliğidir.

Hastanın terlemesini engellemek için kesinlikle pamuklu ürün tercih edilmesi gerekir. Yatak üzerinde hastanın yatak kenarından düşmesine ya da takılmasına sebep olabilecek herhangi bir eşya konulmamasına dikkat edilmelidir. Hastanın bulunduğu oda ve yattığı yatak sıklıkla temizlenip havalandırılması gerekir. Hastanızın rahat etmesi için yatak temizliği ve bulunduğu odanın temiz olması çok önemlidir.

Hastane yatakları

Hasta Yataklarının İlave Özellikleri Nelerdir?

Bazı hasta yatağı modelleri içerisinde müşterilerin isteğine yönelik olarak, lazımlık, duş sistemi ve şişme yatak özelliği yer alır. Lazımlık olan hasta yataklarının orta bölümünde hastanın tuvalet ihtiyacını giderebilmek için bir delik bulunur. Bütün temizlik tesisatı bu yataklarda vardır.

Duş alma özelliği olan hasta yatakları kumanda yardımı ile küvet haline getirilir ve hasta hiç yerinden kıpırdamadan kolayca banyosu yaptırılabilir. Tüm duş sistemi bu yataklarda bulunur. Şişme yataklar kumanda yardımı ile ya da pompa yardımı ile şişirilip koltuk üstüne yerleştirilir. Bütün hasta yatakları hastaların rahatı ve konforu, bakıcıya ve hasta bireye kolaylık sağlamak için tasarlanıp üretimi gerçekleşir.

Hasta Yataklarında Kaç Tip Seçenek Vardır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön