Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Hasta Yataklarında Kullanılan Malzemelerin Özellikleri Ne Olmalıdır?

hasta yataklarinda olmasi gereken ozellikler

Hasta yatağı modeli hastaya büyük kolaylık sağlayan bir mekanizmaya sahip sistematik bir üründür. Yatak yapımı aşamasında temizlik kurallarına çok dikkat edin. Hastalar günün büyük bir kısmını bu yataklarda geçirirler. Bu yüzden çok temiz ve rahat olmalıdır. Hastanın vücudunda nefes almasını sağlayan bir mekanizma olmalıdır.

Bu nedenle hasta yatağı yapımında kullanılan malzemeler üzerinde çalışılmış ve özenle seçilmiş malzemelerdir. Kullanılan malzemeler kolay temizlenebilir ve uzun süre kullanılabilir olmalıdır. Kaliteli bir hastane yatağının ana malzemesi demir profildir.  Bu tip yataklarda, yatağı havalandırarak odanın düzenli olarak havalandırılmasını sağlamak gerekir. Düzenli olarak havalandırılan yataklar çok temiz ve uzun ömürlü kullanım sağlayacaktır.

Hastane Yatağının Mekanik Yapısı

Hastane yatağı, hastanede konfor için mekanik sistemli bir yataktır. Sistem kurulum ve montajının bu aşaması doğru yapılmalıdır. Aksi takdirde hasta konforu sağlıklı değildir. Hastane karyola modelleri otomatik sistemli yataklar ise içinde hareket eden motorlu sistem bulunmaktadır. Bu sistemi hareket ettirecek bir kontrol vardır. Bu kontrolün nasıl kullanılacağını ve hastanın vücut fonksiyonlarına nasıl adapte edileceğini öğrenmek hasta için çok önemli bir konudur.

Hastane tipi hasta yatağı modelleri

Elle çalıştırılan hasta yatakları, motorlu yataklara göre daha ekonomiktir. Bunlar elle yerleştirilmiş yataklardır. Bu nedenle bu yataklarda uzaktan kumanda yoktur. Hasta konforunu sağlamak için otomatik sistemler daha sağlıklı bir seçenek olacaktır.

Hasta Yatağı Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır?

Temizlik hastanın sağlığı için büyük önem taşıyan bir detaydır. Özellikle yeni ameliyat olmuş hastalarda ve derin yarası olan hastalarda enfeksiyon riski olabilir. Bunu önlemek için yatak yapımı eldivenle yapılmalıdır. Şiltenin sararmasını önlemek için bir yatak koruyucu kullanın. Bu sayede alez olarak bilinen koruyucu örtü düzenli olarak değiştirilerek hijyen sağlanır.

Nevresimler serilmeden önce hasta çarşaf, muşamba ve çarşafı örtmelidir. Bu aşamadan sonra nevresim serilerek konforlu, full mobilyalı bir hasta yatağı oluşturulacaktır. Hasta yatağında kullanılan battaniyeler hastanın durumuna uygun olmalıdır. Düşük kaliteli battaniyelerin kullanılması hastaya yarardan çok zarar verebilecek enerji yaratabilir. Ayrıca hastanın yatağında organik içerikli rahat bir yastığın yanı sıra yastık kılıfı ve battaniye olması da önemlidir.

Hasta Yatak Çeşitleri

Farklı olabilen yatak çeşitleri, özellikle ilave işlevsellik ile büyük bir avantaj sunabilmektedir. Bu ilaveler arasında baştan itibaren sağlam bir yapıya sahip olan çarktan bahsetmemiz gerekiyor. Bu sayede hasta kaldırılmaya veya başka bir yatağa nakledilmeye gerek kalmadan kolaylıkla başka bir odaya nakledilir. Ayrıca yemek masası ve yan korkulukların yanı sıra serum askıları sonradan eklenebilmektedir. Sırttan bacağa kadar farklı açılarda hareket edebilme özelliği sayesinde hastalar günlük işlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir.

Hasta yatağı çeşitleri

Hasta Yataktayken Nasıl Yatak Yapılır?

Yatalak hastalar için yatak yapımı oldukça zahmetli olabilir. Ancak belli normlar öğrenilirse süreç zorlanmadan tamamlanabilir. Bu durum hastanın sağlığı için önemli olmakla birlikte, hastanın bakımında görev alan kişilerin rahatlığı için de önemlidir. Hastane yatağını yapan kişi, hastane yatağını yapmak için kullanılan malzemelere sahip olmalıdır. Hastalar izin verildiğinde prosedür hakkında bilgilendirilmelidir.

Hijyen amacıyla eller yıkandıktan sonra eldiven giyilmelidir. Çamaşır sepetini taşıyarak sırayla çıkarılan ürünler sepete eklenecektir. Mümkünse ürünleri çıkarırken hastadan yardım alınabilir. Hastanın tuvalete gitmesi gerekiyorsa, çıkarılmalıdır. Bu işlem hastanın altına bir bez bağlanarak yapılabilir. Eldivenler hasta tahliye edildikten sonra eller yıkanarak çıkarılabilir. Tüm malzeme yatağa çekilirken hastanın ayaklarından başlanır. Yukarı çekildi. Hasta konforuna göre yatak ortamı düzenlenerek kirli malzeme uzaklaştırılır.

Hastane Yatağında Görülen Hasarlar

Hasta yatağının birçok modeli vardır. Piyasada kaliteli ve orta boy hasta yatağı modelleri bulunmaktadır. Yanlış kullanılırsa hasta yatağı zarar görebilir. Bu gibi durumlarda hastanın yatağını onarmak ve yeniden inşa etmek mümkündür. Hastane yatağı tamiri hizmeti veren onlarca firma bulunmaktadır.

Hastanın birçok işlemi kendi başına yapabilmesini sağlayan uzaktan kumandalı bir sistemdir. Ancak kontrol bozulduğu için hasta genel bir rahatlık duygusunu kaybeder. Sağlıklı yaşamını sürdüremedi ve hastalığın seyri daha da zorlaştı. Bu özellikle elektronik hastane yatakları için geçerlidir. Bu tip hasta yatağı arızalarında uzman bir teknik servisten yardım alınmalıdır. Uzmanlardan oluşan ekip, sorunun temel nedenini ele alır ve olayla ilgili bir çalışma yürütür.

Elektrikli Hastane Yatağında Hangi Arızalar Meydana Gelir?

Hasta yatağı fiyatları çok uygundur. Herkes uygun fiyata yatak bulma şansına sahiptir. Hasta yatakları çok fonksiyonlu tip ve manuel tip olmak üzere iki farklı tipe ayrılır. Yataklar aşırı veya yanlış kullanıldığında kusurlar oluşabilir. Elektrikli hastane yatakları arızaya daha yatkındır. Bozulmaya meyilli olan bir diğer yatak ise açılır yataktır.

Elektrikli hasta yatağı modelleri

Belli bir ağırlığı taşımakta zorlanan hastanın yatağı bir süre sonra kırılıyor. Bu asansör ekipmanının doğru kullanılmaması durumunda hizmet ömrü kısalacaktır. Elektrikli hasta yatağının özelliklerinin sayısı çoktur. Baş, boyun ve bacak hareketlerini sağlar.

Hastane Yatağının Konforu Ve Kalitesi Nasıl?

Hasta yatağı sağlama konusunda uzmanlaşmış şirketler var. Yataklar satılık veya kiralık hasta yatağı olarak alınabilir. Lazımlıklar, hastane yatakları, şişme yataklar ve felçli veya yaşlılar için yataklar bulunmaktadır. Lazımlıklı modellerde, yatalak hastaların tuvalete gitmek için kalkma ihtiyacı hissetmeleri garanti edilir.

Hasarlı Hastane Yatağının Ayarlanabilir Özellikleri

Bazı yataklarda manuel kontrol fonksiyonu bulunurken bazılarında donanımlıdır. Ayarlanabilir yatak hasarlı ise ayarı yapılamaz ve hasta yatakta yukarı aşağı hareket edemez. Manuel hasta yatağı gibidir. Bazı nedenlerden dolayı bazı hastalar yatakta tedavi edilmektedir. Ya da herhangi bir nedenle ömür boyu yatalak olabilir. Böyle bir durumla karşılaşan kişiler fiziki işlemlerini gerçekleştiremezler.

Hasta Yataklarında Kullanılan Malzemelerin Özellikleri Ne Olmalıdır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön