Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Hasta Yataklarında Öne Çıkan Modeller

tasinabilir hasta yataklari

Hasta yatağı modelleri arasında doğru tercih yapmak önemlidir. Bu, hastanın durumu dikkate alınarak yapılmalıdır. Bunun nedeni, hasta yatağının, hastalığın tipine göre farklı özelliklere sahip olmasıdır. Bu nedenle her hastanın kullanabileceği farklı yatak tipleri mevcuttur. Uzmanlar, hastane yatağı seçiminde çok dikkatli olunması gerektiğini söylüyor. Hasta yatağı seçimi hem hastanın yaşam kalitesini belirler hem de iyileşme sürecini hızlandırır. Günümüzde hastane yatakları yaşam alanlarında oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Evde kullanımı kolay olan medikal yatak, hem hasta hem de bakım veren için önemli bir yer tutmaktadır. Hastalar yaşlı ve zayıf, felçli ve geçici olarak yatalak olabilir. Bu nedenle hastane yatağı seçiminde dikkatli olunmalıdır.

Ağır Hastalar İçin Hangi Hasta Yatağına Öncelik Verilir?

Yaşlı, yatalak hastaların bakımı zordur. Farklı çabalar sonucunda hastanın yemek yemesi, ilaç vermesi, tuvalete gitme, giyinme, banyo yapma ihtiyacını ortadan kaldırması zordur. Özellikle bu, bazı durumlarda hem hastalar hem de bakım verenler için zorluklara yol açmaktadır. Kritik hastalarda tüp şeklinde şişme yataklar kullanılmalıdır. Bu yatak tipinde A B 8 cm bulunmaktadır. Oldukça geniş ve oldukça rahat olan bu yatağın en önemli özelliği hastanın uzun süre yatabilmesine olanak sağlamasıdır. Hasta tek bir yerde yatarsa vücutta birçok farklı yaralanma meydana gelebilir. Bu tip yatak yaralanmaya eğilimli değildir. Bu yatak tipi baza yaylarına uyumlu olma özelliğine sahiptir. Yaklaşık 150 kg taşıma kapasitesine sahiptir. En ağır hastalar A+B havalı yatak modelinde rahat bir yaşam sürerler.

Havalı hasta yatakları

Hasta Yatak Özellikleri

Hasta yatağı, havalı hasta yatağı da dahil olmak üzere birçok özelliğe sahiptir. Özellikle hasta uzun süre yatakta kalıyorsa hastanın iyileşme oranı hızlıdır. Hastane yataklarının avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Hastanın iyileşme oranı artar.
  • Olası sırt yaralanmaları ortadan kaldırılır.
  • Hasta rahat bir pozisyona getirilir.
  • Tuvalet ihtiyaçları karşılanır.
  • Banyo yapmak kolaydır.
  • Serum ve çeşitli sıvı ilaçlar için özel aparatı vardır.
  • Hastane yatağının tekerlekleri sayesinde yatak istenilen konuma kolaylıkla taşınabilir ve fren ile sabitlenebilir.
  • Yan korkuluklar sayesinde hasta düşmez.

Hastane Yatağı Çeşitleri

Hastane yataklarının özellikleri sayesinde hasta için hareket kolaylığı sağlar. Taşıma kapasitelerine göre farklı gruplara ayrılırlar. Yatakların farklı olmasının nedeni yatağın malzemesi ve işlevidir. Hastane yatağı çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Çift motorlu hasta yatağı modelleri

2 Motorlu Hasta Yatağı

Bu yatağın baş ve ayakları istenilen seviyeye getirilir. Bu yatak, itici gücünü elektrik motorundan alır. Uzaktan kumanda ile butonlara basılarak hasta konforuna göre yatak ayarlanır.

3 Motorlu Hastane Yatağı

Üç dinamik hastane yatağı olarak adlandırılır. Bu yatağın yukarı ve aşağı hareket eden bir asansörü vardır. Bu sayede bakıcı, herhangi bir kaldırma işlemi gerektirmeden hastaya konfor katar. Bu yatağın en büyük özelliği 200 kg’dan 300 kg’a kadar hastaları taşıyabilmesidir.

3 motorlu hasta yatağı modeli

4 Motorlu Hastane Yatağı

Diğer hastane yataklarına göre en kaliteli yataktır. Bu yatağın “Trendelenburg” adı verilen özel bir hareketi vardır. Trendelenburg, hasta yatağının önüne veya arkasına dik açı sağlar. Bu, konumlandırmayı kolaylaştırır. Çok hasta hastalar için yoğun bakımda kullanılan bir yataktır.

4 Motorlu Full Abs Hasta Karyolası EY-4500

Hastane Yatağının Yapısı

Hastane yataklarının yapısı aynıdır. Fakat birbirlerinden farklı özelliklere sahiptirler. Özellikle hastane yatağı ortopedik bir yapıya sahiptir. Hastane yatağındaki hava sayesinde hasta rahat eder. Rahat bir hayatı var. Hasta yatağı üzerindeki motor sayesinde yatak hava ile sabitlenir. Başka bir mekanizmaya sahip hastane yatağının motoru özel bir alana gizlenmiştir. Sessiz motor hastayı rahatsız etmez.

Hasta Yatağı Fiyatı

Hastaneden taburcu olan hastalar dinlenmek üzere evlerine gönderiliyor. Ancak, büyük bir ameliyat geçirmiş bir hasta için evde bakım gereklidir. Bunun için evde kullanılan hastane yatakları tercih edilmelidir. Hasta yatağı fiyatları olarak farklı özelliklere sahip yatak tiplerine göre değişiklik göstermektedir. Yatak tipi ve işlevi ne kadar büyük olursa, hastane yatağının fiyatı da o kadar yüksek olur. Ancak günümüzde hastane yatakları sadece satın alınmıyor. Yataklar gün, hafta, ay ve yıl bazında kiralanabilir. Daha fazla özelliğe sahip yataklar her bütçeye uygun olmayabilir. Bu nedenle hasta yatağı kiralama son zamanlarda oldukça revaçta.

Hastane Yatağı Kullanma

Hastane yatağının kullanımı son derece önemlidir. Özellikle hastanedeki ilaç kokusu hastaların psikolojisini etkiliyor. Bu nedenle evde kullanım için hasta yatakları adı altında hasta yatakları bulunmaktadır. Hastane yatakları taburcu edilen hastalar için özel olarak tasarlanmıştır. Hastaneden taburcu edilen kritik hastaların tedavisi evde devam ediyor. Hastane yatağının kullanımı çok kolaydır. Tekerlekleri sayesinde istenilen odaya kolaylıkla taşınabilir. Fren koluna basarak düzeltebilirsiniz. Hastanın yatağı, uzaktan kumanda kullanılarak kolayca oturma pozisyonundan yatar pozisyona getirilebilir. Hasta yatağı bakıcı için de kullanımı oldukça kolaydır. Bazı durumlarda bakıcılar hastanın yanında olmayabilir. Ancak hasta uzaktan kumandayı da kullanabilir. Ayrıca kendi kendini nemlendirmek ve ilaçlarını almak için zaman ayırabilir.

Hastane Yatağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hastanın sağlığı önemlidir. Özellikle hastanın yararına olacak eylemlerde bulunulmalıdır. Hastaların ölçülü yemek yemeleri, ilaçlarını düzenli almaları, ölçülü uyumaları ve rahat bir yaşam alanına sahip olmaları önemlidir. Bunlar bilinçli olarak yapılırsa hastanın iyileşme hızı süreç içinde ilerleyecektir. Bu nedenle hastane yatağı alırken hastanın beğenip beğenmemesine dikkat edin.

Hasta Yataklarında Öne Çıkan Modeller

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön