skip to Main Content
Rahatlık Sağlayan Hasta Yatakları

Hasta Yataklarında Rahatlık Nasıl Artırılır?

Hiç kimsenin istemediği bir durum olsa da hayatın bize ya da sevdiklerimize getireceği bir hastalık ve özellikle de tedavi süreci uzun olacak bir hastalık karşısında en önemli konulardan biri de hasta yatakları olmuştur. Hasta yatağı denilince de ilk akla gelen konu hasta yataklarında rahatlık nasıl artırılır? Olacaktır.

Evinizde, hastanenizde, huzurevinizde veya bu ortamların dışındaki diğer ortamlarda hastane yatağına ihtiyaç duyulan durumlar olabilir. Evinizde veya yakınında yaşayan birinin hastalığı, bir hastane yatağı gerektirebilir. Bu durumlarda hastane yatağının hasta ve hastanın iyileşmesi açısından önemi ve önemli bir tercih olması arka plana atılmaması gereken bir fonksiyondur. Hastanızın hastalık ve kalış süresince hastanede bulunacağı ortam, bakım ve tedavi göreceği ortam da hasta yatağı seçiminde önemli bir etkendir.

Hastanız Nerede Yaşayacak?

Hastanız hastalık ve tedavi süresince hastanede veya huzurevinde kalacaksa; bu koşullar altında, bir hastane yatağı satın alma sorumluluğu nadiren size düşer. Çünkü bu kurumlarda zaten bu koşullara uygun, hastanın konfor ve rahatsızlığına göre dizayn edilmiş, önceden belirlenmiş konfor seviyelerinde hasta yatakları sizi ve hastanızı beklemektedir. Ancak, hastanıza evde veya hastanın evinde bakmanızı ve tedaviye devam etmenizi gerektiren zorunlu durumlar varsa; hasta yatağı konusu gündeminize gelecek nereden ve nasıl alırım kararını verirken hasta yatağı fiyatları da sizi mutlaka düşündürecektir. Bu durumda hasta yatağı satın alma zorunluluğu ile karşı karşıya kalırsınız.

Evde kullanım için hasta yatakları
Evde kullanım için hasta yatakları

Hasta Yatağı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu yükümlülüğü yerine getirirken; Son derece dikkatli ve titiz olmalısınız. Çünkü piyasada sayamayacağınız kadar hasta yatağı modelleri bulunmaktadır. Hasta yatağını tüm detaylarını ve size sağlayacağı imkânlarını inceleyin; Hastanızın hastalığınıza göre sunabileceği seçenekleri mutlaka işyerine sormalı ve bu konuda size en çok yardımcı olacak hastane yatağını seçmelisiniz.

Aksi takdirde, başka bir hastanın rahatsızlığına yardımcı olacak şekilde tasarlanmış bir yatak tercih ederseniz; Satın almış olduğunuz yatağın hiçbir seçeneğinden yararlanamayacaksınız; Hastanın rahatsızlığı için hem kendinizi hem de hastayı hasta yatağının psikolojik olarak da iyileştirici özelliklerinden ve faydalı imkanlarında da mahrum bırakmış olursunuz. Bu ve benzeri olumsuz durumlardan kaçınmak için daha önce de söylediğimiz gibi hastane yatağı seçerken çok dikkatli olmalısınız.

Hasta ve Hasta Yakınları İçin Konforlu Yatakların Önemi

Hasta yataklarında konfor, hastanız ve tedavi sırasında hastanıza eşlik edecek refakatçileriniz için son derece önemli ve önemli bir kriterdir. Halihazırda hastalığından mustarip olan ve durumundan şikayet eden hastanıza; Rahat bir hasta yatağı kiralama veya alınması hem ağrının hissettiği rahatsızlığın tedavisini hızlandıracak hem de hastayı konfor açısından olumlu yönde etkileyecektir. Rahatlığından memnun olan ve durumu her geçen gün düzelen bir hasta hiç şüphesiz daha konforlu ve daha iyi bir süreç geçirecek ve tedavi, kapana kısıldığı hasta yatağından şikayet eden bir hastaya göre daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır. Hastalık süresince yatağın tedaviye yapacağı katkılardan mahrum kalırlar.

Hastalıktan Sonra Hastane Yataklarının İşlevleri

Hastane yatağının konforunun hasta ve hasta yakınları için ne kadar önemli ve önemli olduğundan bahsettikten sonra birbirinden özel ve kullanışlı hasta yatağı modelleri ve hasta yatağının fonksiyonlarından bahsedelim. Motorlu hasta yatakları, havalı hasta yatakları başta olmak üzere pek çok çeşidi bulunuyor. Hasta yatakları, bir hastanın sahip olabileceği her türlü rahatsızlık için tasarlanmış ve üretilmiş yataklardır. Örneğin hasta yatağı seçerken yataklarda aranacak ilk özelliklerden biri ve hasta konforunu sağlama denilince en çok öne çıkan özelliklere bakmak gerekecek.

Motorlu Hasta Yatakları

Hasta yataklarında kullanılan motor fonksiyonu, yatağı rahat bir şekilde kontrol edip istediğiniz pozisyona getirmeniz konusunda rahatlık sağlayacak bir yatak olarak hastanıza iyi gelecektir. Özellikle sürekli hastanede yatan yatalak hastalarda ve tedavi sırasında yataktan kalkmaması gereken ortopedik rahatsızlığı olan, riski düşük, ağır ameliyat geçirmiş ve iyileşme süresi uzun olan hastalarda motorize operasyon çok önemli bir fonksiyondur. Bu, hasta yatağı seçiminde mutlaka başvurulması gereken bir kriterdir.

Öte yandan yukarıda sayılan hastalıklardan farklı olarak felçli veya yarı felçli hastaların tedavisinde motorlu yataklar hastadan çok tedavi eden kişi için büyük önem taşımaktadır. Hareket edemeyen ve hareket etme motivasyonunu kaybetmiş hastanızın her türlü yemek, su, tuvalet, banyo ve benzeri ihtiyaçlarını karşılarken; bu özellikten yararlanmak ve işini kolaylaştırmak isteyen hasta yakınları hasta yatağı seçerken bu özelliğin varlığından haberdar olmalıdır.

Motorlu hasta yatakları
Motorlu hasta yatakları

Havalı Hasta Yatakları

Hasta yatağı modelleri dikkate alındığında, motorlu hasta yataklarının diğer hasta yataklarına göre hasta ve yakınlarına sağladığı olanaklara örnek olarak farklı bir işleve sahip olan havalı hasta yatakları da hastalar için farklı faydalar ve olumlu etkiler sağlayacak hasta yatağı türleri arasındadır. Hasta ve yakınları, diğer yataklar dikkate alınarak havalı hasta yataklarının işlevselliği göz önünde bulundurulur. Yatağın çeşidi ve işlevlerine göre hasta yatağı fiyatları da değişiklik göstermektedir.

Havalı Hasta Yataklarının Hasta ve Yakınlarına Sağladığı Olanaklar

Havalı hasta yatakları olarak tabir edilen yatakların üretilmesinde hastanın kan akışını hızlandırmaya yarayan hava kanalları kullanılmaktadır. Bu hava kanalları, kısıtlı hareket ile hastanıza giden kan akışını hızlandırırken; Ayrıca kan akış hızı ile ilgili vücudun sistemlerine de iyi gelecektir. Bu özellik çok yaşlı ve yataktan hareket edemeyen hastalar için son derece önemlidir.

Sonuç olarak hastalar sürekli yatakta yattıklarını ve hareket edemediklerini; Hastanın cildinde, genellikle sırt ve kalça bölgelerinde bakteri tutmaya uygun açık yaralar oluşabilir. Hastanın bu yaralar ortaya çıktıktan sonra çektiği acıların olumsuzluklarına ve başka bir boyutta tedavi gerekliliğine karşı; Tabii ki, hiç açmamak tercih edilir. Açık yaraların oluşmasını önlemek için tercih edilecek tek çözüm şişme yatak tercih etmektir.

Havalı yatak modelleri
Havalı yatak modelleri

Hasta Yatağı Fiyatları

Modelleri, işlevleri, özellikleri, konforu ve hasta/hasta yakınlarına sağladığı avantaj ve dezavantajlar hakkında bilgi verdikten sonra, karşınızda bilgi sahibi olmanızın sizin için faydalı olacağı bir başka konu da hasta yatağı fiyatı olacaktırHasta yatağı üretilirken kullanılan motor sayısı, yatağın işlevsel özelikleri, kullanılan malzemenin kalitesi, uzun ömürlü olması, yatağın güvenlik donanımlarının bulunması gibi pek çok faktör hayat fiyatlarını etkilemektedir. Fiyat araştırması yaparken önemli olan, fiyatı düşüren ve artıran bir kriter olarak yukarıda bahsedilen özellikler değerlendirilebilir. İki, üç veya dört motorlu olabilen hasta yataklarının fiyatları da buna göre değişebilmektedir. Hastanızın iyiliği, rahatlığı ve tedavi sürecini en güzel şekilde geçirebilmesi için en doğru hasta yatağını almalı bunu da en uygun fiyatlardan bulmalısınız.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.