skip to Main Content
Hasta Yatağı Kazaları

Hasta Yataklarında Yaşanabilen Kazalar

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte medikal tıbbi ürünlerde de çeşitlilik gözlemleniyor. Her geçen gün hastalık sayısı ile ameliyatların sayısı artarken ameliyatlara bağlı olarak gelişen komplikasyon sebebiyle de “uzun süreli yatağa bağlı yaşama” gibi durumlar meydana gelebiliyor. En basit bir örnek olan doğum sırasında kanamanın fazla olması sonucunda beyin fonksiyonlarının bozulması ile %98’lere varan felç ile karşılaşılıyor. Bu nedenle, sevdiklerimizin yaşadığı tüm bu kötü süreçlerden sonra yaşamlarına daha “konforlu” daha “ güvenli” devam etmelerini canı gönülden istiyoruz. Hastane koşullarında oldukça rahat hareket ettirebildiğimiz hasta yakınlarımızı eve getirdikten sonra asıl süreç başlıyor. Hastanın öz bakımları, hareket ettirilmesi vb. derken birçok şeyi de pas geçebiliyoruz.Ancak, bu durum hastamızı tehlikeye atabilecek boyutlara da ne yazık ki varabiliyor. Bu doğrultuda ise hastalarımızı yataklarında “daha güvenli” hale getirmek ise bizim sorumluluğumuzda olmalıdır. Hasta yataklarında yaşanabilecek olası kazaları ele aldığımız bu yazıda tüm bunları engellemek içinde önerilere yer vereceğiz.

Hasta Yataklarında Yaşanması Muhtemel Kazalar

  • Hasta yatağının kullanımını tam çözememek

Özellikle elektrikli hasta yatakları konusunda çok bilgimiz yoksa biraz problem yaşanması söz konusu olabiliyor. Bir anda bozulan hasta yatağı (katlanabilir) özellikli olması sebebiyle katlanabiliyor ve hastayı konforsuz bir şekilde yatakta tutabiliyor. İşte bu gibi durumların oluşmaması için hasta yatağını doğru kullanmak ve bu gibi sorunlar oluştuktan sonra da gereken işlemi hızlıca yaparak hastayı kurtarmak gerekiyor. Hasta-yataklari.com üzerinden alınan tüm hasta yataklarının yanında gönderilen ürün kullanma rehberinde ise tüm bu ayrıntılara mutlaka değiniliyor.

  • Hasta yatağı başlığının veya korkuluklarının sağlam malzemeden üretilmemesi

İstemsiz hareket eden hastanız varsa ve hasta yatağın başlığı ya da korkulukları tam olarak monte edilemediyse hastanızın yere düşme ihtimali vardır. Ayrıca, eğer ki yine kaliteli malzemeden üretilmeyen korkuluk ve başlıklar da hastayı ciddi anlamda riske atmaktadır. Bu nedenle, hasta yatağı kiralarken ya da satın alırken mutlaka hasta yatağının korkuluklarını ve başlığının hangi malzemeden üretildiğini ve sağlamlığını sorgulayın.

  • Hasta yatağının motorunda yaşanabilecek problemler

Elektrikli hasta yataklarında sık görülen bazı problemlerden birisi de “belirtemediğiniz dakikalarda hastanın hareket ettirilmeye başlanmasıdır.” Yani, motorunda ya da yazılımında problem meydana gelen bir makine siz 30 dakikaya ayarladığınızda hastayı 2-3 dakika içerisinde devamlı sağa sola döndürmeye başlayabilir. Bu da otomatikman hastanın rahatsız olması ve kusma gibi istenmeyen durumların meydana gelmesini tetikleyebilir. Bu nedenle, hastanın yatağında bir motor arızası varsa acilen hasta yatağı tamirinden sorumlu olan ekibin aranması gerekmektedir.

Yukarıda sayılan birçok probleme ek olarak çeşitli hasta yatağı arızaları saymak mümkündür. Önlemi alınmayan ya da önemseyen tüm hasta yatağı arızaları, ilerde hasta yataklarında mutlaka kazalara sebep olabilecektir. Bu nedenle, arızayı fark ettiğiniz andan itibaren ürünü aldığınız yerle görüşmeli ve kısa sürede tamir ekibinin yatağınızda ki arızayı gidermesi gerekmektedir.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir