Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Hastaların İhtiyacı Olan Hasta Yatakları

kiralik havali hasta yataklari

Özel bir rahatsızlığından dolayı evde yatan, ortopedik bir sorunu bulunan veya hastanede yatan insanlar için özel bir şekilde üretilen hasta yatakları, hastaya daha çok rahatlık sağlamak amacıyla üretilmektedir. Fazla hareket sağlamadan uzun bir süre yatmak durumunda olan insanların kemik ve kas sistemi zaman içerisinde yavaşlayıp hasar görmektedir. Omuriliklerinde bozulma, uzun zaman hareketsizlik neticesi deride oluşan hastalıklar gibi durumları minimuma indirmek için üretilmiş hasta yatağı, yapılışlarından dolayı kan dolaşımının hızlanmasına da yardımcı olmaktadır. Yalnızca hastaya değil hasta yakınlarına da büyük yararı olan hasta yatakları, her iki tarafında sürecini kolay hale getirmektedir.

Hasta Yataklarının Çeşitleri

Hasta yatakları kendi içerisinde hasta tiplerine göre farklılık göstermektedir. En fazla tercih edilen çeşitlerden biri motorlu hasta yataklarıdır. Motorlu yatağın alt bölümüne yerleştirilerek, yatağın farklı pozisyonlar almasını sağlar.

  • 1 motorlu hasta yatağı
  • 2 motorlu hasta yatağı
  • 3 motorlu hasta yatağı
  • 4 motorlu hasta yatağı olmak üzere 4 çeşit motorlu hasta yatakları, kendi içinde de seçilebilecek çeşitler sağlamaktadır.

2 motorlu hasta yatakları diğer yatak çeşitlerine göre daha çok tercih edilmektedir. 3 motorlu hasta yatakları, 3 farklı piston motoru kullandığı için 1 ve 2 motorlu hasta yataklarına oranla çok daha kapsamlıdır. 4 motorlu hasta yatakları da daha çok ağır hastalar, hastaneler ve klinikler için üretilir. 4 motorlu hasta yataklarında olan asansör sistemiyle yatağın yerden yüksekliğini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz, böylece kilo olarak ağır hastalar için çok daha kolay hareket alanı sağlanır. Hasta eve çıktığı süreçte, hasta yatağı ev tipi olarak alınır.

Hasta yataklarının çeşitleri

2 motorlu hasta yatakları ev tipi olarak kullanıldığından sıklıkla tercih edilmektedir. Manuel olarak ayarlanan hasta yatakları da bulunur. Motorlu olanların aksine pozisyonlarını elle ayarlanabilen bu yataklar genelde hastaya bakacak biri veya birilerinin olması durumunda kullanılabilir. Havalı yataklarda bir diğer çeşit de baklava tipi yataklardır. Havalı yatak modelleri de en fazla tercih edilen hasta yatağı kiralama modelleri arasındadır. Hasta ağırlığına göre basıncın ayarlandığı bu model, masaj yapan dokusu ile hastaya rahat hissettirmektedir. Pozisyon veren hava yatakları ile hasta devamlı olarak aynı bölgesinin üzerine yatmamış olur.

Terlemenin de önüne geçen havalı hasta yatakları, hastaya veya kullanan kişiye çok daha rahat bir uyku fırsatı sağlamaktadır. Sıklıkla tercih edilen hasta yataklarından biri de tuvaletli hasta yataklarıdır. Hastanın başka birine ihtiyaç olmadan yattığı noktadan tuvalet ihtiyacını gidermesini sağlayan bu yatak, hasta iyileşme sürecini de hızlandırır. Anti bakteriyel hasta yatakları da çeşitler arasındadır. Bu modeller kolay temizlenmesi ve hijyenik olmasından dolayı sıklıkla tercih edilir. Hasta yakınları isterse bu çeşitlere, ek bir şekilde özellik ekleyebilir. Hasta yatağı çeşitleri, hasta yakınlarınca detaylı bir şekilde bilinmeli ve hastanın durumuna göre kullanılmalıdır.

Hasta Yataklarının Özellikleri

Hasta yatakları 4 parçadan oluşmaktadır. Güçlü bir maddeden yapılması gereken gövde bölümü, hastanın fiziksel rahatlığını sağlamaya yarayan başlık, hastanın düşmesine engel olmak için konan yan korkuluklar ve yatağı çok daha rahat hareket ettirmek için olan tekerlekler. Motorlu hasta yataklarındaki motorun görevi yatak elektronik aksamlarını sağlamasıdır. Elektrik gücüyle çalışan bu motorlar ile yatağı, hastanın istediği pozisyonda hareket ettirebilir ve hastanın konforunu sağlayabilirsiniz. Bütün bu parçaların güçlü ve kaliteli malzemeden yapılması gerekir. Hijyen, konfor, sağlamlık gibi özellikle hasta yatağı için aranmakta olan belli başlı özelliklerdir. Yatakların yüksekliğinin ayarlanabilir olması gerekmektedir.

Modelleri ayrı olan hasta yatakları

Modern hasta yataklarında bu durum elektronik bir hal almışken, bazı manuel yataklarda yatak dibinde yer alan kranklarla yükseltme yapılabilmektedir. Modern hasta yataklarını diğer hasta yataklarından ayıran önemli özelliklerden alarm özelliği içermesidir. Bu sistem ile baskı pedinin üzerinde bulunan ağırlığın azalması ve tamamen kalkmasıyla yatak alarm vermeye başlar. Hastanın olası yataktan düşme veya izinsiz olarak yataktan kalkmasında hasta bakıcı bu alarm ile durumdan haberdar olmaktadır. Hasta yatakları özellikleri gereği, yalnızca hastanelerde kullanılmak için üretilen ürünler değildir. Özel kliniklerde, evlerde, sağlık hizmeti sağlayan rehabilitasyon merkezlerinde de hasta yatakları kullanılır.

Hasta Yatağı Fiyatları

Genellikle hasta yatağı fiyatları, yatağın içerdiği özelliklere göre farklılık göstermektedir. Mekanik aksamların kalitesi, havalı boruları, motor sayısı, anti bakteriyel olması gibi özellikler fiyatlar da etken özelliklerdir. Yatak içindeki hava kabarcıklarının nasıl dağılım gösterdiği önemlidir. Eğer homojen dağılım yoksa hasta zaman içerisinde pozisyonundan rahatsızlık duyacaktır. Manuel hasta yatakları da, görece daha ekonomik ve insan gücüne ihtiyaç duyduğundan pek tercih edilmez. Yatakla ilgili her şeyi hasta yakını kolaylıkla kullanabilir. Hastanın uzun bir süre hareketsiz yatması neticesi oluşacak yatak yaralarının önlenmesinde havalı hasta yatakları kullanılmaktadır.

Yatak üzerinde yer alan hava boruları ile hastanın vücuduna yapılan basınç azaltılmakta ve bu bölgelerde yara çıkma olasılığı minimuma indirilir. Günümüzde çoğalan sağlık hizmetlerinin bir neticesi olarak yatak kapasiteli hastane sayısı çoğalmış ve bunun neticesinde hastane yataklarına ihtiyaçta artmıştır. Hastane yataklarının fiyatları, yatağın içerdiği özelliklerin dışında, yatağa hastanın ya da yakınlarının ekletmek istediği eklentilerle de artış sağlamaktadır. Kimi hastalar uzun süreli yatağı bağımlı yaşayacaklarından, yatağa ekstradan özellikler eklenmektedir. Daha özel ve detaylı bakıma ihtiyacı olan hastalara daha çok motoru olan hasta yatağı tercih edilmelidir.

Hastaların İhtiyacı Olan Hasta Yatakları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön