Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Hastaların Yaşam Kalitesini Yükselten Yataklar

lazimlikli hasta yatagi emek marka

Günümüzde artan çevre kirliliği ve genetik faktörler gibi sebeplerle birçok hastalık türedi. Büyük araştırmalar ve çalışmalar sonucu uzmanlar tarafından bu hastalıkların neredeyse çoğuna çözümler bulunmaktadır. Teknoloji ve ilerleyen bilim dalları sayesinde, eskiye oranla tedavilerden çok daha iyi sonuçlar alınmakta, kimi tamamen iyileştirilmekte kimiyse olabileceği en iyi hale getirilmektedir. Tıp sektörü neredeyse her soruna çözüm bulurken, bazı hastalık ve engel türlerine henüz hiçbir çözüm bulunamadı. Yapılan birçok araştırma, birçok fikir birliğine rağmen bazı problemler kalıcı olarak insan yaşamında yer ediniyor.

Bir kaza sonrası ya da doğuştan gelen bir problemle birlikte ortaya çıkabilen engellilik ya da yatağa bağımlılık durumu pek de azımsanacak sayılarda değildir. Tam ya da kısmi felç gibi durumlarda ise hem hasta hem de hasta yakınlarında fiziksel ve psikolojik birçok problem görülmektedir. Tedavi ihtimali olmayan böyle durumlarda hem refakatçinin hem de asıl hastanın mental ve fiziki problemlerini minimum seviyeye düşürmek için yeni nesil teknoloji sayesinde birçok hasta karyolası çeşitleri üretilmeye başlanmıştır.

Hasta Karyolası Nedir?

Hastaların konforu ve sağlığı için klasik yatak ya da kanepeleri kullanmak ve hastanın ömrünün sonuna kadar bunlarda yatması mümkün değildir. Hali hazırda var olan ağrılar ya da yaralar için bu tip yerleri kullanmak hastaya geri kalan ömründe geri dönülemeyecek işkenceler ve sorunlar yaratmaktadır. Yeni nesil teknoloji ürünü olan hasta karyolaları, birçok çeşit ve fonksiyonlarda üretilmiştir. Hareket eden bir motor sistemi ve yan tutmaçları sayesinde hastaya hem kolaylık hem de güvenlik yönünden katkı sağlarlar.

Genel olarak hastanelerde gördüğünüz bu karyolalar, evlerde de yatmak zorunda hastalar için pek çok kolaylık sağlar. Refakatçilerin de bu karyolalardaki güvenlik önlemleri sayesinde acil müdahaleleri daha da kolaylaşmaktadır. Bulunan korkuluk sistemi ve tekerlekli oluşuyla hem fonksiyonel hem de taşınması kolaydır. Motorsuz karyolaların manuel olarak kullanılmasından dolayı motorlu olanlara göre kullanımı çok daha zahmetlidir. Kullanılan motor sistemlerine göre pek çok çeşit hasta karyolası, hasta ihtiyaçlarına göre üretilmektedir.

Hasta karyolaları

Tuvalet Sorunu İçin Hasta Karyolası

Yatağa bağımlı hastaların ve bu hastalarla ilgilenen kişilerin en büyük sorunlarından biri hastanın tuvalet ihtiyacıdır. Hiçbir şekilde ayağa kalkma ihtimali bulunmayan hastalar için kullanılan hasta bezleri yatak yaraları oluşturma konusunda bir dezavantajdır. İdrar sondaları ise düzenli kontrol edilmediği zaman enfeksiyon oluşumu sebebiyle riskli işlemlerdir. Hasta karyolaları seçenekleri içinde orta bölmesinde özel bir lazımlık sistemleri mevcuttur. Hem hastaya hem de hasta bakıcısına kolaylık sağlayan bu sistem, hijyen açısından da önemli bir kriterdir.

Hasta Yatağı Nedir?

Doğuştan gelen ya da sonradan oluşan bir sebepten dolayı yatağa bağımlı olarak hayatını devam ettirmek zorunda kalan hastalar için önerilen hasta yatağı sistemleri, hem hastanın hem de refakatçilerin işlerini kolaylaştıran yeni nesil bir teknoloji ürünüdür. Devamlı olarak yatmak zorunda olan hastaların hastalıkları dışında birçok yeni problemleri oluşmaktadır. Fiziksel olarak zaten bulunan ağrıların üstüne, hastaların yatakta yatmaktan oluşan yatak yaraları, kas ağrıları, iskelet sistemi rahatsızlıklarının yanı sıra bir de psikolojik olarak kaygı ve depresyon gibi sorunlar oluşmaktadır. Hastaya bakan kişide de bir bitkinlik, bir depresyon durumu hâkim olabilmektedir. Üretilen bu hasta yatakları, hastalarda sonradan oluşabilecek sorunları engellerken hastaya bakan kişinin de yüklerini hafifletip, işlerini kolaylaştırmaktadır.

Hasta Yatağının Önemi

Hasta yatakları hem hastanın hem de refakatçilerin en büyük yardımcıları olurlar. Normal yataklarda yatan hastaların yatağa temas eden neredeyse her bölgesinde zaman içinde yaralar meydana gelmektedir. Bu yaralar ise önlem alınmadığı sürece enfeksiyon sebebiyle ölümcül hale gelebilmektedir. Bu yatak yaralarını ve ağrılarını ortadan kaldırmak ya da minimum seviyelere düşürmenin en iyi yolu hasta yatağı kullanmaktır.

Hasta yatakları hasta açısından bu yaraların oluşumunun engellenmesi ya da var olanları iyileştirmesi yönünden, hareket ettirilebilir olarak istediği pozisyonları alması yönünden ve kendisiyle ilgilenen kişiye daha az yük olması sebebiyle, hastada psikolojik olarak bir rahatlama ve ağrıların azalmasına bağlı olarak da bir konfor sağlamaktadır.

Hasta Yatağı Çeşitleri Nelerdir?

Hasta yatakları, hastanın geri kalan yaşamını kaliteli ve konforlu şartlarda sürdürmesini sağlayan özel sistemlerdir. Hastanın durumuna uygun olarak seçilmesi gereken bu yataklar hastalara göre üretilmişlerdir. Kalıcı bir süre yatakta kalmayacak, bir operasyon ya da bir kaza sonucu istirahat etmesi gereken kişiler içinse hasta yatağı kiralama hizmetleri de bir seçenek sunmaktadır.

Hasta yatağı çeşitleri

Ortopedik Hasta Yatakları

Ortopedik hasta yatakları, hastanın rahat etmesi için uygun koşulları sağlayan ürünlerdir. Hastada var olan ya da oluşmakta olan ağrıların engellenmesi için tercih edilen bu yataklar, hastanın daha kaliteli dinlenmesi ve uyuması için üretilen ideal ürünlerden biridir. Bu yatakların pek çok işlevi vardır. Hastanın vücut şeklini alan bu yatakların vücudu desteklemesi önemlidir.

Özellikleri Nelerdir?

Ortopedik hasta yatakları tam anlamda hastalara göre dizayn edilmiş ürünlerdir. Bu ürünlerin yüzeyleri hastaya maksimum rahatlığı ve konforu sağlamak üzere dizayn edilmişlerdir. Kolay hareket ettirilebilir olmasının yanı sıra, kolay bir başlık sistemi, acil durumlar için acil durum butonu, hızlı ve kolay kapanabilir sistemleri ile hem hastaya hem de hasta yakınına büyük avantajlar sağlamaktadır.

Doğru bir yatak seçimi doğru bir omurga desteği ile oluşturulur. Hasta yatağı seçiminde omurga desteğine dikkat etmek en önemli kriterlerden biri olmalıdır. Çok sert ya da çok yumuşak zeminli yataklar, yatağa bağımlı hastalar için uygun seçenek değildir. Hasta yatağında bir asansör sistemi bulunması da hastaya ve yakınına büyük kolaylık sağlayacağı için dikkat edilecek hususlardan bir diğeridir.

Motor Sistemleri

2 Motorlu, 3 Motorlu ve 4 Motorlu olarak üretilen bu ortopedik yataklar, hastanın durumu ve fiziksel şartlarına göre seçilmelidir. 2 motorlu sistemde hastanın baş ve ayak kısmı hareket ettirilebilir özelliktedir. 150 kiloya kadar taşıma kapasitesi bulunan bu sistemler bir kumanda yardımıyla hastanın istenen bölgesinin alçaltıp yükseltilmesini sağlarlar. 3 motorlu sistemde, 2 motorlu olanla aynı özellikler olmasının yanı sıra, bir asansör sistemi sayesinde hastanın tamamen yukarı veya aşağı indirilip kaldırılmasına olanak sağlar. 4 motorlu sistemde diğer sistemlere ek olarak yatağın öne ya da arkaya doğru dik bir şekilde hareketine olanak sunar. Hastanın taşınması için kolaylık sağlayan bir uygulamadır.

Havalı Yatak Nedir?

Son yıllarda ülkemizde de çok fazla tercih edilmeye başlayan bir sistem olan havalı yatak, içindeki havalandırma kanalları sayesinde hastaya konfor sağlayan bir yatak türüdür. Yatak yaraları ve enfeksiyonlarının önüne geçmek için tasarlanmış bu yatak türünde en kullanışlı özelliklerinden biri olan masaj sistemi mevcuttur. İstenilen bölgeye istenilen sıklıkla uygulanabilen bu masaj sistemi sayesinde sabit yatmakta olan hastanın kan akışı hızlandırılmış olup, ağrıların azaltılmasında kullanılmaktadır.

Havalı Yataklar

Düz bir yüzeyde sabit yatmak zorunda olan hastaların, yüzeye temas eden bölgeleri terlemeye bağlı olarak bakteri ve virüs üretmeye başlar. Bu mikroorganizmalar deri yüzeyinde başlayıp zamanla derinlere ilerleyen yatak yaralarına sebep olur. Bu havalandırma sistemi sayesinde terleme ve yatak yarası oluşma ihtimali neredeyse sıfıra indirgenir. Kendi bünyesinde pozisyon aldırma özelliği bulunan havalı yatak sisteminde ise, 2, 3 saatte bir hastayı döndürmesi gereken hasta bakıcısı için çok büyük bir kolaylık sağlanmıştır. Hasta yatağı fiyatları, tercih edilen ürün ve ürün özelliklerine göre değişim göstermektedir.

Hastaların Yaşam Kalitesini Yükselten Yataklar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön