Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Hastane Ve Ev Tipi Yatakları Birbirinden Ayıran Özellikler Nelerdir?

hasta yatagi antalya

Hasta yatağı alırken, kullanım sahaları da dikkate alınarak karar verilmesi gerekir. Hastanede kullanılan yataklar ile huzurevi ve evlerde kullanılan yataklar farklı özelliklerdedir. Hastane tipi yataklarda otomatik çalışma özellikleri öne çıkar. Hasta yataklarında çarşafların değişimi için de yatağın yukarı doğru kalkan asansörlü özellikleri son derece kullanışlıdır.

Ameliyat sonrası hastalar için yatağa takılacak serum ya da lazımlık gibi unsurlar da hastane tipi yataklarda eklenti yapılan parçalardır. Günümüzde evlerde kullanılan hasta yatakları da hastane tipine benzer özellikler gösterebilir. Hastaya konfor sunan motorlu çalışma prensipleri, ev tipi yataklarda da tercih edilir. Hastanın yatağı el kumandası ile çalıştırması büyük kolaylıktır. Ev tipi hasta yataklarında, kullanılan yerde elektrik kesintilerinin sıklıkla olup olmaması da pilli ya da elektrikli kumanda sistemi tercihi için önem taşır.

Hasta Yataklarında Tercih Edilen Modeller

Hasta yatağı modelleri, manuel kullanılan ve motorlu kullanılan yataklar olmak üzere başlıca iki sınıfa ayrılır. Bu hasta yataklarında en çok tercih edilenler, otomatik çalışma prensiplerine sahip olanlardır. Otomatik çalışan hasta yataklarında kumanda ile yatağı farklı açılara getirmek söz konusudur. Çoğu zaman hasta bu işi kimseden yardım almadan yapar.

Farklı modellerde hasta yatakları
Farklı modellerde hasta yatakları

Bu sayede hasta yatağının baş, boyun, sırt ve ayak kısımlarını ayarlayabilir. Bu durum, hastanın yardım almadan yemek yeme, televizyon izleme, kitap okuma gibi faaliyetleri için büyük kolaylık sunar. Hasta yataklarının kolay hareket etmesi, hastaya konfor sunan özelliklerdir. Kimseden yardım almadan kendi işini kendisi yapan hastaların, morali ve kendine olan güveni de yerine gelmektedir. Bu durum, hastalığın kolay ve hızlı şekilde atlatılmasına da dolaylı yoldan katkı sunar.

Hasta Yataklarında Uygun Koşullar

Hasta yatağı fiyatları, farklı etkenlere bağlı olarak değişir. Hasta yataklarının fonksiyonel olması, rahatlığı, kalitesi ve pozisyon vermesi gibi etmenler, yatak fiyatlarını etkiler. Hasta yataklarının satın alınmayıp, kiralanma durumu da söz konusudur. İkinci el hasta yatakları, kiralanan hasta yatakları, her zaman için çok daha uygun fiyatlı olan seçeneklerdir.

Hasta yataklarının kiralanan modelleri ile satın alınan modelleri arasında hiçbir fark bulunmaz. İlk üretimden çıkmış ve satılan yataklardaki her türlü özellik, kiralık yataklarda da söz konusudur. Bu sebeple, uygun fiyatlarla hasta yatağı almak isteyenler için önerilen, kiralık yataklardır. Bütçe dostu ve herkesin rahatlıkla temin edeceği yatak kategorileridir.

Kiralık Hasta Yataklarının Temini

Kiralık hasta yataklarının kurumsal firmalardan temin edilmesi önerilir. Kısa süreliğine yatacak olan hastaların, yatakları satın alması gereksiz bir maliyet unsurudur. Bu yatakları hasta yatağı kiralama yöntemi ile kiralamak ve işi bitince de teslim etmek en mantıklı yollar arasındadır. Kiralık hasta yataklarının temizlik ve bakımları da firmalar tarafından yapıldıktan sonra kiralanır.

Kurumsal firmalar, kiralık hasta yataklarının temizliklerini hijyenik kurallara uygun, bakımlarını da detaylı şekilde yaparlar. Bu sayede, satın alınacak olan yeni yataklardan herhangi bir farkı bulunmaz. Hasta yataklarının kullanımı bittikten sonra da firma tarafından tekrar alınması söz konusudur. Yaşam alanlarında kullanılmayan hasta yatakları, yer işgaline sebep olmaz.

Yaşlı Hastalara Yönelik Yataklar

İleri yaştaki hastalar için önerilen yataklar, havalı hasta yataklarıdır. Havalı hasta yatakları, içlerinden geçen hava boruları sayesinde sürekli ferahlık hissi yaşatırlar. Baklava ve boru tipli olmak üzere iki tür hasta yatağı bulunur. En sıcak havalarda bile sundukları serinlik, cilt sağlığı için son derece önem taşır. Yaşlı hastaların cilt yapıları oldukça incedir. Sürekli yatakta yatan bu hastaların zamanla ciltlerinde aşınmalar ve tahrişler meydana gelebilir.

Yatak yaraları oluşan yaşlı hastalarda bu durum, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Yaşa bağlı olarak da kapanması güçleşen yaraların oluşmaması için pozisyon veren yatakların tercih edilmesi gerekir. Havalı hasta yatakları, pozisyon değiştirerek, serinlik veren hem cilt hem de omurga sağlığı için önerilen yataklardır. Felçli hastalar için de havalı yatak önerilir.

Kaliteli Hasta Yatakları

Hasta yataklarında kalite denildiği zaman akla ilk gelen, uzun süre dayanıklı, paslanmayan hasta yatakları olacaktır. Kullanılan malzeme kalitesi, ağır kilolara mukavemetli olması, yatak kalitesi ile yakından ilişkilidir. Hasta yataklarının çocuklar, bebekler, yaşlı ve obez hastalar için de farklı modelleri bulunur. Hasta yatağı almadan önce hastanın özelliklerinin yatak satan firmalara anlatılması, doğru ürünü almak için önem taşır.

Kaliteli ve fonksiyonel hasta yatakları

Hasta yataklarında emniyet unsurları da yatakların kalitesi ile ilgilidir. Yatan hastanın düşmesini engelleyecek yan bariyerler, güvenli hasta yataklarıdır. Ayrıca, hasta yataklarının yerinde sabit kalmasını sağlayan tekerleklerdeki otomatik fren sistemi de bir başka emniyet unsurudur. Uzun süre kullanım için kaliteli ve fonksiyonel hasta yataklarının tercih edilmesi önerilir.

Hasta Karyolalarında Farklı ve Şık Modeller

Hastalık gibi zor bir süreçte hastaya moral sunan karyola tasarımlarının tercih edilmesi gerekir. Pek çok hasta kendi yataklarına benzer modelleri tercih eder. Bunun en önemli sebebi, yatan kişiye huzur vermesidir. Son zamanlarda en çok görülen tasarımların başında da ahşap tasarımlı karyolalar gelir.

Ahşap görünümlü bu modeller de yatan kişiye mutluluk ve huzur sunar. Huzurlu hastalar da hastalık sürecini kolaylıkla atlatır. Hastaya refakat eden kişilerin de bu süreçten etkilendiği gözlenir. Hasta yataklarının hareketinde güç sarf edilmemesi, tekerleklerin tam tur dönme kabiliyetine bağlıdır. Kolay hareket edebilen hasta yataklarının tercih edilmesi önerilir.

Hastane Ve Ev Tipi Yatakları Birbirinden Ayıran Özellikler Nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön