Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Hastanın Rahat Etmesine İmkan Sunan Hasta Yatak Özellikleri

20210622 104517 min

Hasta yatakları sürekli olarak ya da belirli bit süre yatmak zorunda olan kişiler için uygun olarak geliştirilmiş olan yataklardır. Hasta yataklarının belirli özellikleri mevcuttur. Teknolojinin gelişme göstermesi ile birlikte hasta yataklarında da gelişmeler meydana gelmeye başlamıştır. Hasta yataklarının insanların hastalıklarını olumlu yöne taşıma özelliği bulunur.

Hasta yatağı denildiği zaman akla sadece hastane ve yoğun bakım alanları gelmesin. Aynı zamanda ev için uygun olan ev tipi hasta yataklarını da tercih edebilirsiniz Uzun süreli ya da ömür boyu yatağa mahkum kalacak olan kişiler için en uygun olan yataklar hasta yataklarıdır.

Hasta Yatağı Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Hasta yatağı, hastanın en konforlu ve en iyi şekilde istirahat etmesini sağlayan özel yataklardır. Sürekli olarak ya da uzun süreli olarak yatacak olan hastalar sıradan yataklarda istirahat ettikleri zaman çeşitli yaralar ve sorunlar meydana gelmeye başlar. Hasta yatağı sayesinde bu gibi durumların önüne geçmek mümkün olur. Bu yatakları satın alabileceğiniz gibi kiralama işlemini de yapabilirsiniz.

Hasta yatağı

Uzun sürekli yatacak olan kişiler ya da ömür boyu yatağa mahkum olacak kişiler için satın alma işlemi çok daha faydalı olacaktır. Fakat kısa süreli olarak yatacak olan hastalar için kiralama işlemini gerçekleştirmek daha faydalı olacaktır. Hasta yatağı fiyatları kullanılan yapı malzemelerine ve özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Hastanın en rahat şekilde günlerini geçirebilmesi adına gelişmiş özelliklere sahip olan yatakları tercih etmek gerekir.  Peki bu özellikler nelerdir? Hangi hasta için hangi hasta yatağı tercih edilmelidir?

Hasta Karyolalarının Avantajları Nelerdir?

Hasta karyolalarının hastalar üzerinde pek çok farklı fayda durumu bulunmaktadır. Bu faydalardan bir tanesi de hastanın konfor alanını yaratmasıdır. Hasa karyolası belirli özellikler ile meydana geldiği için hastanın ve hasta bakıcısının konfor ortamını çok daha ileri bir düzeye taşıyabilir. Hasta karyolası ürünlerinin en büyük avantajlarından bir diğer ise hastanın pek çok ihtiyacını kolay bir şekilde karşılamasıdır.

Hasta kendi ihtiyaçlarını uzaktan kumanda ile yatağından karşıladığı zaman mental açıdan da mutlu olur ve iyileşme sürecinde ciddi bir hızlanma durumu yaşanmaya başlanır. Hasta karyolası bazı durumlarda devlet tarafından tamamen karşılanırken bazı durumlarda ise bir kısmı devlet tarafından karşılanır.

Hasta Karyolası Motorları

Hasta karyolalarında bulunması gereken ve hastaların son derece rahat etmesini sağlayan özelliklerden biri motor olmaktadır. Hasta karyolalarının motorlu yapıda olması otomatik olarak hareket etmesi konusunda ciddi bir fayda durumunu ortaya çıkarır. Motor sayısı arttıkça hasta yatağının çalışma kapasitesi de aynı oranda artış gösterir. Hastaların ve hasta bakıcılarının daha rahat bir şekilde hareket etmesine yardımcı olur.

3 motorlu yapıya sahip olan hasta karyolası modelleri hastanın hem oturma hem uzanma hem de dik durma gibi hareketlerini kolayca yapmasını sağlar. Uzaktan kumanda ile kontrol edilebildiği gibi aynı zamanda manuel olarak da kontrolünü sağlamak mümkün olur. Fakat uzaktan kumanda konfor açısından son derece faydalı olduğu için genellikle bu şekilde tercih edilmektedir. Özellikle çok uzun süre yatma durumunda olacak olan hastalar için en ideal yatak modeli olmaktadır.

Hasta Yataklarında Korumalık

Hasta yataklarının olmazsa olmazlarından bir diğeri ise korumalık olmaktadır. Felç durumunda olan ya da hareket etme konusunda zorlanan kişiler hareket edemedikleri için çeşitli darbeler ile yere düşebilirler. Fakat hasta yatağının yan tarafında korumalıklar bulunduğu zaman herhangi bir düşme durumu söz konusu olmaz ve hastanın son derece güvenli bir ortamda istirahat etmesi sağlanabilir.

Hasta yataklarında korumalıkların bulunması yemek yerken ya da uyurken ortaya çıkabilecek risk durumlarını da tolere etmektedir. Böylece hem hasta için hem de hasta bakıcısı için son derece faydalı bir durum olur. Hasta yataklarında en üst düzey konforu sağlamak için yatağın dört tarafının da korumalıklar ile kapalı olması gerekir. Fakat yatağın dört tarafı kapalı olurken hastayı boğucu bir ortama da sokmamak gerekir. Çok yüksek olmayacak fakat hastanın düşmesini de engelleyecek hasta yatakları tercih edilebilir.

Hasta karyolası korkulukları

Hasta Yataklarında Tekerlek

Hasta yataklarının olmazsa olmaz özelliklerinden bir diğeri ise tekerlekli olmasıdır. Hasta yataklarında bulunan tekerlekler sayesinde bir odadan başka bir odaya taşıma durumu söz konusu olabilir. Böylece hem hasta açısından hem de hastaya refakat eden kişi bakımından büyük bir fayda durumu meydana gelmiş olur. Hasta yataklarından genel itibari ile 4 adet tekerlek bulunur. Bu tekerlekler sayesinde hastayı banyoya ya da tuvalete taşımanız son derece kolay olur. Aynı zamanda oda değişikliği ya da hastaneye gitme durumlarında çok kolay bir şekilde hastayı taşıyabilirsiniz.

Tekerlekler konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Bu hususlardan bir tanesi tekerlekli hasta yatağını gitmesi gereken konuma götürdükten sonra kilitlemektir. Kilitleme işlemi yapılmadığı zaman yatak hareket edebilir ve bir yere çarpabilir. Bu gibi sorunlar ile karşılaşmamak adına dikkatli adımlar atmak gerekir. Tekerlekli olan hasta yataklarının alt tarafında tekerlekleri sabitlemek için bir aparat bulunur. Aşağı doğru indirildiği zaman kitlenir, yukarı kaldırıldığında ise hareket eder.

Hasta Yataklarının Döşekleri

Hasta yataklarında kaliteyi ve rahatlığı bakımından döşekler çok büyük bir önem taşımaktadır. Hastalar sürekli olarak yatma durumunda bulundukları için bel ve sırt ağrısı gibi problemler kaçınılmaz bir durum haline gelir. Oluşan bel ve sırt ağrılarını ortadan kaldırmanın en iyi yollarından biri kaliteli döşek seçimi olmaktadır. Kaliteli döşek seçimi denildiği zaman akla sırt ve bel yapısını saran ortopedik yataklar gelmektedir. Bu havalı yatak modelleri sayesinde yatak yaraları gibi problemlerin önüne geçebilmekte mümkün olur.

Hasta yatağı döşeği

Aynı zamanda hasta yataklarının olmazsa olmazlarından bir diğeri de lazımlık olmaktadır. Sürekli olarak yatan ya da felç durumunda olan hastalar idrar ve dışkılarını tuvalete gidip yapamazlar. Bu durumda da yetişkin bezleri devreye girer. Bu durum hem fiziksel hem de psikolojik olarak yorucu olur. Bu sebeple de lazımlık bulunan hasta yatakları daha çok ön planda tutulur. Lazımlık döşeğin alt kısmında bulunur. Lazımlıktan herhangi bir akıntı olması durumunda döşeğin kirlenmemesi adına su geçirmeyen korumalı çarşaf ve alezleri tercih edebilirsiniz.

Hasta Yatağı Modelleri

Hasta yataklarının birbirinden farklı ve özel modelleri bulunur. Bu modeller farklılıklarına göre değişik özelliklere sahiplerdir. Özellikle uzaktan kumanda ile yönetilen hasta yatakları son derece konforlu oldukları için ön plana çıkan modeller arasında yer almaya başlamıştır. Hasta yatağı ev tipi hasta yatağı ve hastane tipi hasta yatağı olmak üzere farklı sınıflarda yer alırlar. Ev tipi hasta yatakları hastane tipi hasta yatakları ile kıyaslandığı zaman daha kolay bir çalışma düzeneğine sahiptir. Fakat hasta yatak modelleri için de önemli olmaktadır. Kiralık hasta yatağı modelleri de ekonomik olması bakımından tercih edilmektedir.

Hastanın Rahat Etmesine İmkan Sunan Hasta Yatak Özellikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön