skip to Main Content
Havalı Hasta Yatağı Çeşitleri

Havalı Hasta Yatağı

Havalı hasta yatağı bir çok yönüyle diğer hasta yataklarından ayrılır. Hareket etme kabiliyeti olmayan yatalak hastaların özel üretilmiş hasta yataklarını kullanmaları çok önemlidir. Normal yataklar, yatalak olan hastaların devamlı yatması için uygun değildir. Bunlar hareket kabiliyeti olmayan, sabit modellerdir. Oysa yatalak hastanın sürekli aynı pozisyonda kalması çok önemli yatak yaralarının açılmasına neden olabilir. Bunlar açık yaralardır ve mikrop kapması halinde önemli sağlık sorunları baş gösterir. Hastanelerde normal yataklı servislerde kullanılan yataklar da hasta yataklarına benzemekle birlikte, yatalak hastalar için hazırlanan özel hasta yatakları çok daha donanımlıdır.

Havalı Hasta Yatakları
Havalı Hasta Yatakları

Bu yataklar, hem hastanelerde, hem de evlerde rahatlıkla kullanılabilir. Hastaların devamlı yattığı düşünülerek tasarlandığından, hem sırt kısmından, hem ayak kısmından fonksiyonludur. Yatağın yükseltilme ve alçalma özelliği de vardır. Çok özel anti bakteriyel malzeme ile tasarlanmıştır. Tekerleklidir. Serum takma askıları ve korkulukları bulunmaktadır.

Havalı Hasta Yatağı Özellikleri

Havalı hasta yatağı hastaların terlemesini önleyen çok özelliğe sahiptir. Karyolanın üst kesiminde özel tasarım hava delikleri bulunmaktadır. Bu hava delikleri hastanın uzun süre yatsa da, çok sıcak iklimde bile terlemeyi önler ve tenin nefes almasını sağlar. Havalı yatak özellikle hiç kalkamayan, yatalak hastalar için çok kullanışlıdır. Karyolanın dört kısmında da serum takma askıları yer almaktadır. Yatak modelinin eni 90 cm, boyu, 1.90 cm ve yüksekliği ise 40 cm olarak tasarlanmıştır.

Havalı hasta yatağı elektrik sistemi donanımlıdır. Elektriklerin kesilmesi durumunda, 9 voltluk ek enerji deposu bulunmaktadır. Bu pil sistemi hemen devreye girer. Anti bakteriyel malzemelerle üretilmiştir. ABS kaplama olan bu modelin son derece kolay temizlendiğini ekleyelim. Yan korkulukları sağlam ve yine ABS malzemeden tasarlanmıştır. Kumandası ile hareket ettirilebilen bir yataktır. Modeli sitemizden inceleyebilir ve sipariş verebilirsiniz. Son derece kullanışlıdır.

Hastalara Uygun Hasta Yatakları

Hasta yataklarımız; uzun yıllar boyunca yıpranmadan kullanılabilir. İçerisinde bulunan boru tipi malzemeler yatağın şişmesine yardımcı oluyor. Havalı hasta yatağı içerisinde motor bulunduruyor. Motorun elektrik akımı ile temas halinde olması, yatağın çalışmasını sağlıyor. Yatak yükseklik ve ensel açıdan bakıldığında her hastaya uyumludur. Örneğin 120 kilogram ağırlığı olan bir insan, yatak üzerinde rahat bir zaman geçirebilir. Yatak beden kitle endeksine uyumlu ve esnektir. Esneklik sayesinde kişi istediği yöne dönebilir. Buna bağlı olarak da vücut üzerinde morarmalar ve bası yaraları meydana gelmiyor. Kan akışı aktif bir şekilde devam ediyor ve merkezi sinir sistemi çalışıyor. Gece uykuları hasta olan bireyler için önemlidir. Yataklarımız beden açısından rahatlık verdiği için, kişi gün boyu rahat bir şekilde uyuyabilir.

Boru Tipi Havalı Hasta Yatağı Modelleri
Boru Tipi Havalı Hasta Yatağı Modelleri

Hasta Yataklarının Dezenfekte Edilmesi

Hasta yatağı dezenfekte işlemleri önemlidir. Çünkü kişi, gün boyu yatak ile temas halindedir. Yatağın üzerinde iğne ve pansuman yapma işlemleri gerçekleşiyor. Eğer yatak temizlenmezse, yatak üzerinde koku ve çeşitli mikroorganizmalar meydana gelmeye başlar. Bu durum hastanın enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Havalı hasta yatağını temizlemek için öncelik olarak havasının indirilmesini ve motorunun durdurulması gerekiyor. Yatağın dış yüzeyi çeşitli temizlik malzemelerinin yardımı ile güzel bir şekilde temizlenmelidir. Sıvı rahatlık ile kullanılabilir, hasta yataklarımız içerisine sıvı geçirmez. Temizlik işlemi bittikten sonra kurulanmalıdır. Kuru olmayan hasta yatakları, elektrik ile temas halinde olmamalıdır. Pozisyon veren havalı yatak kullanımı kolay olduğu kadar dikkat de gerektirir.

Hasta Yataklarımızın Fiziksel Ve Psikolojik Yararları

Yataklarımızın biyolojik sağlığa yararları olduğu kadar ruh sağlığına da yararları vardır. Merkezi sinir sistemi omurilik kısmı ile bağlantılıdır. Yataklarımız esnek olduğu için kişinin omurilik kısmı aktif bir şekilde dinlenir ve kasları gevşer. Merkezi sinir sisteminde buna bağlı olarak oksitosin yani mutluluk hormonu salgılanmaya başlar. Bu da kişinin gün boyu kendisini huzurlu hissetmesine yardımcı olur. Hasta yatağı kiralama imkanlarından yararlanarak hastalarınıza yatak alabilirsiniz. Yatakların model ve çeşitlerine bağlı olarak fiyat oranlarında değişimler meydana geliyor. Hasta yatağı fiyat aralıkları için bilgi almak adına firmamıza ulaşabilirsiniz.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.