Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Havalı Hasta Yatakları

hasta yatagi radikal medikal

Medikal hasta yatağı çeşitlerinin bir diğeri de havalı yataklardır. Havalı yataklar özellikle felçli uzun süreli yatağa bağımlı kalan hastalar veya yatalak hastalar için geliştirilmiş yataklardır. Havalı yatakların iki çeşidi bulunmaktadır. Bunlar, boru tipi havalı yatak, baklava tipi havalı yataklardır. Özelliklerinin yanında havalı yatak fiyatları hakkında da bilgi sahibi olmak önem taşır.

Genel olarak yatakların tamamında ventilasyon özelliği bulunur. Bunlara aynı zamanda ventilasyonlu hava yatakları da denir. Havalı yatakların en önemli özelliği hastanın vücudunun hava almasını nefes almasını sağlamaktır. Uzun süre yatağa bağımlı kalan hastalarda oluşabilecek ve en korkulan durum hastada yatak yarası açılmasıdır. Havalı yatakların hastanın vücuduna hava aldırması özelliği son derece önemli özelliklerden biridir. Dolayısıyla hastanın vücudunda diğer organlarının da zarar görmesini engeller.

Özellikle boru tipi tercih edilen havalı yataklar insan vücudunun şeklini alır ve aynı zamanda hastaya konforlu ve rahat edeceği pozisyon sağlar. Ayrıca havalı yataklar da hastanın düşmesi ters dönmesi gibi bir durumlar söz konusu değildir. Havalı yatak almadan önce hasta yakınlarının yatağın özelliklerini bilmesi önemlidir. Aynı zamanda havalı yatak fiyatları hakkında da bilgi sahibi olması fayda sağlayacaktır. Son derece kolay kullanımlı ve antibakteriyel özelliğe sahiptir.

Havalı Hasta Yatağı Çeşitleri

Havalı Yatak Çeşitleri

Medikal havalı yataklar özellikle yatağa bağımlı hastaların rahatlıkla kullanabileceği normal bir yatağa göre çok daha kolay kullanım özelliğine sahiptir. Rahatlıkla temizlenebilir ve yıkanabilir özelliği vardır. Havalı hasta yatakları hastaya tedavi süresince sorun çıkarmayan kullanımı kolay ve vücudun rahat etmesini ve hava almasını sağlayan yataklardır. Hasta açısından oldukça konforludur. Havalı hasta yatakları satın alınabildiği gibi firmalar havalı yatakları kiralık olarak da pazarlamaktadır.

Havalı yatak fiyatları diğer medikal yataklara göre biraz daha maliyeti yüksektir. Özellikleri de diğer yataklara göre çok daha gelişmiştir.  Havalı yatak firmaları yedek parça ve servis imkânı da sunmaktadır. Ayrıca kiralık olarak firmalar tarafından sunulan havalı  yatak fiyatları makul fiyat aralığındadır.

Havalı Hasta Yatak Çeşitleri Ve Özellikleri

Havalı hasta yatağı hastalar ve hasta yakınları tarafından en fazla tercih edilen medikal yataklardır. Havalı hasta yatağı özellikleri diğer hasta yataklarına göre oldukça çeşitlidir. Öncelikle hasta tedavi süresince son derece konforlu yatar ve bu hastayı hastalığı süresince rahat ettirir. Bunun yanı sıra borulu havalı yatak uzun vadeli yatan hastalarda yatak yarası açılma özelliğini tamamen ortadan kaldırır. Havalı hasta yatağının en önemli özelliği ise sürekli hareket etmesidir. Böylelikle hastanın farklı pozisyonlarda yatmasını sağlar.

Hastanın altında sürekli hareket eden yatak derinin nefes almasını ve yatağa dokunan yerlerin hava almasını sağlar. Bu da yatak yarası açılmasını önleyen bir özelliktir. Bu nedenle uzun süreli yatağa bağımlı hastalar için öncelikle tercih edilmektedir. Sürekli yatan hastalarda normal yataklar da sık sık pozisyon değiştirilmesi gerekir. Bu da hasta yakını tarafından oldukça zor ve zahmetli bir iştir. Havalı yatak pozisyonu kendisi ayarlar ve dolayısıyla hasta açısından ve hasta yakını açısından konforlu bir özelliktir.

Havalı Hasta Yataklarında Basınç Ayarı

Hasta kaç yaşında olursa olsun ve ne rahatsızlığı olursa olsun belli bir süre yatağa bağımlı olan her hastada yatak yarası açılma riski oluşur. Havalı hasta yataklarının en önemli özelliklerden biride budur. Yatak yarası oluşmaz, hasta var olan hastalığının yanı sıra başka bir hastalıkla uğraşmaz. Havalı yataklarda basınç ayarı sürekli yatağın hareket etmesini sağlayan ve kullanıcı tarafından ayarlanabilir özelliklerden biridir.

Havalı Hasta Yataklarında Motor Özelliği

Hasta yatağı özelliklerinden biri sürekli motorun çalışmak zorunda olmasıdır. Motorun çalışması hastanın pozisyonunu sürekli değiştirilmesini sağlar. Yatak çalışırken bir kısmı iner diğer bir kısmı şişer. Dolayısıyla hasta sürekli farklı pozisyonda yatmış olur.

Havalı Hasta Yatak Çeşitleri

Havalı hasta yatakları 3 çeşittir. Bunlar;

  • Baklava tipi havalı yataklar
  • Boru Tipi havalı yataklar
  • Pozisyon veren havalı yataklar

Baklava Tipi Havalı Yataklar

Baklava biçiminde olan havalı yataklar hastanın sürekli yumuşak bir pozisyonda kalmasını sağlar. Bununla birlikte diğer havalı yataklardan farklı bir özelliği de baklava tipi havalı yataklarda belli bir süre sonra pozisyonu ayarlama özelliğidir.

Boru Tipi Havalı Yataklar

Boru tipi havalı yataklarda motor ne kadar çalışacaksa bu hasta yakını tarafından belirlenir. Motor çalıştığı sürece hasta sürekli pozisyon değiştirir. Böylelikle hastanın yatak yarasının oluşması önlenmiş olur.

Pozisyon Veren Havalı Yataklar

Pozisyon veren havalı yatak modellerinin özelliği ise motorun sürekli çalışması ve hastanın sürekli pozisyon değiştirmesidir. Böylelikle pozisyon değiştiren havalı yatakların kullanımı hasta ve yakınları tarafından oldukça konforludur. Havalı yatak fiyatları incelendiğinde pozisyon veren diğer havalı yataklara göre daha yüksek maliyete sahiptir. Ancak özellikleri de diğerlerinden daha gelişmiştir.

Pozisyon veren havalı yataklar

Medikal Hasta Yataklarının Tedaviye Etkisi Nedir?

Hastaların hastalıkları süresince veya uzun süre yatağa bağımlı kalan hastalarda konforlu bir biçimde yatmaları oldukça önemlidir. Bu durum hastanın iyileşme sürecini hızlandırdığı gibi hasta yakınlarını da rahat ettirir. Dolayısıyla hasta yatağı her iki durumda hem hastayı rahat ettirir hem de yakınlarına kolaylık ve konfor sağlayan bir süreçtir.

Doktor Önerisi İle Hasta Yatağı Seçmek

Hastanın tedavisinin evde devam etmesi durumunda hasta mutlaka bir hasta yatağına ihtiyaç duyar. Ancak bu hasta yatağını temin etmeden önce doktorun bu konudaki önerilerini dikkate almak gerekir. Nasıl bir hasta yatağına ihtiyaç olduğu ve nasıl kullanılması gerektiği hasta yakınlarına bildirilir. Konforlu hasta yatağında yatan hastanın dolayısıyla iyileşme süreci hızlanır. Hastanın hastalığına göre nasıl bir medikal yatak seçileceği konusunda doktordan bilgi alınmalıdır. Havalı yatak fiyatları hakkında da bilgi alınması mağduriyet yaşamanın önüne geçen bir konudur. O bilgiler doğrultusunda farklı özelliklere sahip medikal yatak seçerek satın alınabilir veya firmayı arayarak hasta yatağı kiralama yapılabilir.

Tedavi Sürecini Hızlandıran Havalı Yataklar

Özellikle uzun süreli yatağa bağımlı hastalarda ve belli süre hareket etmemesi gereken hastalar açısından bu özelliklere cevap veren hasta yatakları mevcuttur. Dolayısıyla hastanın bazı durumlarda fazla hareket etmeden ancak pozisyon değiştirmesi gereken rahatsızlığı olabilir. Böyle durumlarda havalı yataklar hasta açısından oldukça rahat ve konforlu bir süreç geçirmesini sağlar. Dolayısıyla hastalığa göre farklı pozisyon seçilmesi ve buna yatağın bir özelliği olarak sahip olmak oldukça önemlidir. Havalı yatakların diğer bir özelliği ise hastanın kan dolaşımını ve kan akışının sağlanması açısından son derece sağlıklı oluşudur.

Havalı yataklar

Yeni Nesil Teknolojik Hasta Yatakları

Teknolojinin gelişmeler bütün alanlarda olduğu gibi hasta yatağı konusunda da vardır. Özellikle son yıllarda üretilen hasta yatakları da dolayısıyla teknolojik donanıma sahip yataklardır. Özellikle tedavisinin evde devam etmesi gereken hastalar açısından bu durum oldukça önemlidir. İster tek bir oda içinde ister evin diğer alanlarına rahat taşınabilen hastaya pozisyon değiştirmesini sağlayan ve bütün bunlar yapılırken hastayı güvende tutmasıdır.

Hastanın güvenliğini sağlaması oldukça önemlidir. Günümüzde yeni nesil üretilen hasta yatakları hasta ve hasta yakınlarına birçok konuda yardımcı olur ve üretilen medikal yataklar teknolojik olarak gelişmiş yataklardır. Dolayısıyla son derece çok fonksiyonlu yataklardır. Uzaktan kumanda edilebilir özelliğinin yanı sıra aynı zamanda elektrik kesintisi durumunda manuel de kullanılabilir özelliğe sahiptir.

Havalı Hasta Yatakları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön