Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Havalı Yatak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

fonksiyonlu hasta yatagi

Hastanın yatağa bağımlı olarak yaşaması çok zor ve yıpratıcı bir durumdur. Bu süreçte hastayı ruhsal ve fiziksel açıdan olumsuz etkileyebiliyor. Sadece hasta değil hasta yakınları da aynı şekilde etkilenir. En çok ortaya çıkan sorun ise devamlı hareketsiz yatmaktan dolayı yatak yaralarının oluşmasıdır. Bu yaralar özellikle sırt, kalça, bacak, bilek, topuk, kulak ve ense gibi yatağa teması olan bölgelerde yara oluşumu görülür.

Hasta yatağı yatak yarasının önüne geçebilmek için en çok kullanılan medikal ürün havalı yataktır. Bu ürünler hasta karyolasının üzerine serilerek kullanılır. Baklava tipi, boru tipi ve pozisyon aldıran olmak üzere çeşitli havalı yataklar mevcuttur. Hastanın haline ve hastalık sürecine göre hangi çeşit hasta yatağının kullanılması gerektiği öncesinde belirlenir.

Baklava ve Boru Tipi Hasta Yatakları

Baklava ya da boru tipi havalı yatak oluşan basıncın her ne kadar belirli ölçüde yaymış olsa da hastanın ağırlığı sebebi ile yatağın cilde teması genellikle birbirine yakın bölgelerde yoğunlaşacaktır. Temas edilen bölgeler basınç sebebi ile dokulara giden kan miktarı azalır ve hücreler kendini yenileyemediği için hastanın bedeninde yara oluşumu kaçınılmaz olur.

Bu sebep ile baklava ya da boru tipi havalı yatak kullanan hastaların en az süre olarak iki saatte bir sağa ya da sola döndürülerek kan akışının hızlandırılması gerekir. Bu şekilde dokulardaki oksijenlenme artar ve hücreler kendini yenilme olanağı bulur. Daha sık pozisyon değiştirme daha çok doku yenilenmesine imkan sağlar. Bu amaçla üretilen pozisyonlu havalı hasta yatakları kullanılırsa hastanın bedeni yatak yarasından korunmuş olacaktır.

Boru tipi havalı yataklar

Sürekli Yatmakta Olan Hastalarda Görülen Sorunlar

Yatağa sürekli bağımlı olan hastaların bakım süresince birtakım zorluklar ile karşılaştığı herkes tarafından bilinir. Bunun önüne geçilebilmesi için özel tasarlanmış hasta yatakları bulunur. Bu yataklar sayesinde hastanın konfor ve rahatlığı sağlanır. Devamlı olarak yatan hastaların karşılaştığı en temel sorunlar:

  • Yatak yaralarının engellenmesi için hasta yakınlarının hastayı belirli sürelerde pozisyonlandırma zorluğu
  • Hastadaki terleme sebebi ile yatakta oluşan nemin giderilmesi için hastanın devamlı olarak kurulanma ve kıyafetlerini değiştirme ihtiyacı
  • Temizlik açısından hastanın yatmakta olduğu bölgenin oldukça temiz tutulması gereksinimi

Hastada daha evvelden oluşmuş ve artmakta olan yatak yaralarının ağır tedavi masrafları olarak sıralanabilir.

Hastanın Ailesi Neden Havalı Yatak Tercih Etmeli

Bakımına evde devam edilecek olan bir hastanın ihtiyaçları evvelden belirlenmeli ve bu durum doğrultusunda çözümler sağlanmalıdır. En temel ihtiyacı olan yatak yarası sorununa karşı havalı yatak kullanımıdır. Yatak yaralarının oluşmaması için havalı yatak kullanımı çoğu zaman yeterli gelmez. Bunun beraberinde hastayı belirli periyota konumlandırmak gerekir.

Refakatçilerin bu zamanı takip ederek konumlandırmayı devamlı olarak yapması gerekir. Hastanın ağırlığı çok olursa bu işlem en az iki ya da üç kişi ile beraber yapılabilir. Ayrıca bu bireylerin pozisyonlandırma işlemini düzenli olarak yapabilmesi için hastanın yanında yirmi dört saat olması gerekir.

Hava aldıran yatak refakatçileri fiziksel açıdan da zorlayan bu duruma çözüm sağlar. Ayarlanan sürede hastayı sağ, orta ve sol olmak üzere devamlı yer değiştirerek bası oluşan bölgenin değişmesini sağlar.

Havalı Hasta Yataklarının Temizliği Nasıl Olması Gerekir?

Havalı hasta yatakları temizlik açısından da hasta yakınlarına kolaylık sağlamaktadır. Hastanın yattığı yerin temizlenme ihtiyacı oluştuğu için bu ürünün kılıfı kolay bir şekilde çıkartıldığı takılabilen fermuarlı bir şekilde üretimi yapılmıştır. Kılıfın basit bir şekilde çıkarılıp, yıkanıp tekrar yerine takılması rahatça gerçekleşmesi için önemli bir olanaktır.

Yatak temizliğine dikkat etmenin yanı sıra hastanın bulunduğu oda hastayı rahatsız etmeyecek şekilde sık sık havalandırılması gerekir Her hastanın fiziksel ve sağlık açısından zarar görmemesi adına hem de hasta yakınlarının maddi olarak etkilenmemesi için yatak yarası oluşmadan önce gerekli tedbirler alınmasında fayda vardır.

Havalı hasta yatağı modelleri

Havalı Hasta Yatağı Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilir?

Ülkemizde satışı yapılan medikal ürünlerin belirli standartlarda olması zorunludur. Bunlardan en temel olan ürünün CE belgesini olması, faturasının düzenlenerek tarafınıza teslim edilirken Türkçe kullanım kılavuzu ve ücretsiz olan garanti hizmetlerinin olmasıdır.

Havalı yataklarda medikal ürün olduğu için bu standartlara uygun şekilde satışı yapılıyor olması gerekir. Ürünün kullanım ve kurulumu çok basittir. Çok kilolu hastalar için üretilmiş ve diğerlerine göre daha dayanıklı hasta yatağı modelleri de mevcuttur.

Hastanın Kilosuna Ve Cilt Yapısına Göre Yatak Çeşidi

Piyasada mevcut olarak bulunan yataklarda sertlik oranı ve konumlandırma süresi ayarı yapılmadığı için sağlık ve konfor sorunları yaşanabilir. Yatak yarasından en yüksek seviyede korunabilmek için bu ayarların hastanın kilosu göz önüne alınarak ve cilt yapısına göre değiştirilmesi gerekir.

Ayrıca dokularda daha fazla kan akışının olabilmesi için yatağın hastaya verebildiği açının en az olarak 20 derece olması gerekir. 40 derece ve üzeri fazla açılı pozisyon değişikliklerinde, hastanın olası yataktan düşmesini engelleyen güvenlik önlemlerinin yatakta mevcut olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Havalı Yatak Fiyatları Ve Çeşitleri

Havalı hasta yatak fiyatları beş bin ile elli bin lira arasında özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Havalı yatak fiyatları, havalı hasta yatağının basınç değişim zamanı, yüksekliği, havalandırma sistemi, kılıfı, kumaşının kalitesi ve pozisyonlama derecesi ile ölçülür.

Hastanın yatakta geçirmiş olduğu zaman kilosu bedenindeki bası yarası derecesi veya tedbir amaçlı gibi kullanım şekli belirtilmeden yatak almak doğru değildir. Yatak alırken hastanın mevcut durumuna uygun yatağı almak verilecek en doğru karardır.

Havalı Yatak Kiralamanın Artıları

Hastanız devamlı yatakta yatmayacaksa eğer tedavi süresi belirli bir zaman ise hasta yatağı almak yerine kiralamak ekonomik açıdan daha mantıklı olacaktır. Belirli bir süre yatacak olan bireyin ihtiyacı olan bu ürünler daha sonra da yorgan gibi katlanıp evde saklanabilir.

Kısa süreli tedavilerde hasta yatağı almak maddi açıdan hasta yakınlarını sarsacağı için hastanın da durumunu göz önüne alarak hasta yatağı kiralama hem maddi açıdan fayda sağlayacaktır. Ham de yatağın başka hastaların ihtiyacını karşılaması adına daha doğru olacaktır.

Kiralık havalı yataklar

Havalı Yatak Raporu Nasıl Alınır?

Uzman hekimlerin gerekli kontrol ve hasta muayenesinden sonra uygun gördükleri hastalar için yazdıkları bir rapordur. Hastanın taburcu işlemleri sırasında hazırlanır. Havalı yatak devlet tarafından mevcut raporlar ile ufak bir ödenek Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilir. Para miktarı her geçen yıl değişiklik gösterebilir. Aradaki fark tutarı tarafınızca ödenir. Baklava tipi denilen ucuz modeller için daha çok kullanılan bu rapor tutar boru tipi ya da pozisyon veren havalı hasta yatakları fiyatları için oldukça düşüktür.

Şunu da belirtmekte fayda var ki bası yarası mevcut olan yatağa bağımlı olan hastalar, bası yarası olmayan yatağa bağımlı olan hastalar göre ölüm oranları iki kat daha fazla risk taşıyor. Bu sebep ile böyle bir rahatsızlığı olan hastaya hasta yakını hiç vakit kaybetmeden havalı hasta yatağını ister kiralama isterse satın alma olarak bir an önce temin etmesi gerekir. Bu yataklar hastanıza rahat ve konfor sağlayacaktır.

Havalı Yatak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön