skip to Main Content
Havalı Hasta Yatakları

Havalı Yatak Devlet Ödemesi Ne Kadar?

Havalı hasta yatakları hastanede tedavi altında olan veya uzun süreli evde bakıma muhtaç hastalar için kullanılacak yataklardandır. Bu yüzden bu yatakların kullanımı bayağı yaygındır. Özellikle havalı hasta yataklarında motorlu olanlara daha çok ağırlık verilir. Çünkü motorlu olan bu yataklar hastayı istediği zaman kalkmasına ya da daha rahat yatmasına imkan sağlar.

Yatan hasta hasta yatağını istediği pozisyona getirerek istediği ayarlamayı sağlayabilir. Tabi ki motorlu hasta yatakları da kendi içinde çeşitli modellere ayrılır.  Bunların modellerinden hangisini alacaksanız hasta  olan kişinin nasıl bir rahatsızlığı olduğuna ve nasıl bir yatak istediğine bağlıdır.

Havalı Hasta Yatağı Kullanım Yararları Nelerdir?

Sürekli yatma ihtiyacı olan hastalar veya kısa sürede yatma ihtiyacı olan hastalar için hasta yatağını kullanmak en doğru karardır. Normal evdeki yataklarda hastanın yatması hastanın vücudunda çeşitli yaralar çıkmasına sebep olur. Ve bu hasta yatakları hastanın yaralarını önlemek, hastaya daha rahat yatmasını sağlamak veya hastanın güvenliğini sağlamak için önem arz eder.

Sadece yarada değil ayrıca bu yataklar hasta olan kişinin havalı hasta yatakları aracılığıyla enfeksiyon kapma riskini de en aza indirmiş olacaktır. Hasta yatakları el ile ayarlanabilir olsun ya da kumandalı olsun hem hasta için hem de hastaya bakan kişi için çok fayda sağlar. Zaten bu havalı hasta yataklarındaki amaç hastanın en uygun yatmasını sağlamak amacıyla da kullanılır.

Havalı Hasta Yatak Çeşitleri Neler?

Havalı hasta yatağı modelleri yapıldığı zaman hastanın istek ve arzularına göre değişiklik göstermektedir. Ama genel olarak havalı hasta yatakları manuel havalı hasta yatağı ve motorlu havalı hasta yatağı olarak ikiye ayrılır. Motorlu havalı yatak modellerinde bu motor çeşitleri 3 veya 4 motorlu olarak da çeşitlerine ayrılmaktadır. Bunlar da hastanın vücut yapısı, vücut ağırlığı ve daha birçok farklı durumlara göre de farklılık gösterir.

Eğer en doğru yatağı bulmak istiyorsanız eğer hastanın özelliklerine bakın. Yine tabi ki hasta yataklarında en önemli yer olarak baş kısmına özen göstermeniz gerekir. Çünkü bu durum hastanın rahat bir şekilde nefes almasını sağlamak amacıyla olması gerekir. Ve ayrıca güvenlik açısından da bu durum önemlidir. Havalı hasta yataklarının yanındaki korkuluklar sayesinde hem hastanın yere düşmesini engelleyecek hem de daha rahat hareket etmesine olanak sağlayacaktır.

Havalı yatak çeşitleri
Havalı yatak çeşitleri

Havalı Hasta Yatakları Özellikleri

Havalı hasta yatakları farklı özellikleri olmasının yanı sıra genel olarak hepsinde ortak özellikler vardır. Ve bu özellikleri şu şekilde söyleyebiliriz:

  • Havalı hasta yatağının ergonomik olması
  • Hasta yatağının hava alabildiği ve kaliteli malzemelerden yapılmış olması
  • Havalı hasta yataklarının yanlarında sağlam ve kaliteli korkulukların olması
  • Havalı hasta yataklarının çok yüksek olmaması (sebebi ise hasta istediği zaman rahatça yere inebilmesi)
  • Havalı hasta yataklarının motorlu olan türlerinde kullanım şeklinin kolay ve rahat olması
  • Havalı hasta yataklarında sırt yaralarına ve sırtlarda enfeksiyonlara neden olmaması için hasta yatağındaki süngerin özel tasarımlı süngerlerden olması
  • Havalı hasta yataklarında köşelerinde rahatça serum takma yerlerinin olması
  • Eğer yatacak olan çocuksa çocuk önlemlerinin alınmış olması
  • Havalı hasta yataklarında yatağın sağlığa zararlı maddeler içermemesi

Havalı hasta yatağının kir tutmaması, su geçirmemesi ve özellikle anti bakteriyel olması genel özellikler arasında bulunur.

Havalı Hasta Yatak Fiyatları Nasıldır?

Havalı hasta yatak fiyatları yatağa bağlı kalan insanlarda ve kalmak zorunda olanlar için havalı hasta yatakları fiyatlarına göre ve istenilen özelliklere göre değişiklik gösterebilir. Bunlar içinde yatağın boyutu, kullanılmış olan malzeme türü ve yatak konfor özellikleri de bu fiyatların şekillenmesine yardımcı olur. Ve yatak türlerinde motorlu havalı hasta yatakları  ve manuel havalı hasta yatakları arasındaki fiyatlarda büyük miktarlar vardır.

Manuel havalı hasta yatakları daha uygundur. Fakat motorlu havalı hasta yatakları daha yüksek fiyatta olabilir. Manuel havalı hasta yatakları el ile kullandığı için daha uygundur. Ama motorlu havalı hasta yatakları motordan dolayı daha da yüksektir. Tabi ki burada seçim yine hasta yatağı alacak olan kişinin bütçesine göre karar verilecektir.

Boru tipi havalı yatak
Boru tipi havalı yatak

Havalı Hasta Yataklarında Devlet Ödemesi Nasıldır?

Havalı hasta yataklarında devlet aileye zorluk olmasın diye bazen yardımlarda bulunabilir. Bu da bir nebze hasta kişinin ailesine yardımcı olur. Özellikle bu durumların olumsuzluğundan dolayı da devlet ödemesi olur.

Özellikle devlet ailenin zor durumda olduğu, bakımın zorlaştığını bildiğinden de elinden geldiğince yardım eder. Devlet ailenin durumunu bildiği için eğer kişi de devletten havalı yatak talebinde bulunursa eğer devlet o aileye havalı hasta yatağı almada devlet tarafından yapılan ödeme ile destek sağlayabilir.

Havalı Yatak Desteği Almak İçin Nereye Başvurmak Gerekir?

Öncelikle havalı yatak desteği almak için gerekli evrakların rapor haline getirilmesi gerekir. Bunun içinde hastanın ne durumda olduğu, hastalığın nasıl olduğu, hastalığının sağlık durumunu heyete uygun ve net bir şekilde sunması gerekir.

Eğer heyetten olumlu bir şekilde rapor alırsa eğer hangi yerde yaşıyorsa o yerde kendine en yakın İl Sağlık Müdürlüğüne giderek raporu da alarak başvurusunu yapması gerekir. Eğer başvuru da olumlu bir onay gelmesi halinde ve Sosyal Güvenlik Kurumu da  onay verirse hasta nerede kalıyorsa ora için ikametgah belgesi de verilerek onay çıkması durumunda hastanın evine havalı hasta yatağı ödemesi sağlanabilir.

Havalı Hasta Yataklarında Hijyen Nasıl Olmalı?

Havalı hasta yataklarının hijyen oldukça önemlidir. Çünkü havalı yatak ne kadar temiz olursa hastanın o kadar yararınadır. Olası bir durumda enfeksiyon kapması durumunda bu durum hastayı olumsuz etkileyecektir. Ve belki de hastanın hastalık derecesini ilerletme durumu da olabilir.

Bunun için hasta yatakların genel aralıklarla ve sık olacak şekilde temizlenmesi gerekir. Temizleme esnasında hastaya herhangi bir kötü etkisi olmayan temizlik malzemesinin kullanılmasına da özen gösteriniz. Hatta bunu havalı yatağı aldığınız yerdeki yetkili birine veya birilerine sorarak yapmanız daha uygun olacaktır.

Havalı hasta yatağı modelleri
Havalı hasta yatağı modelleri

Havalı Hasta Yatağı Nasıl Kullanılır?

Havalı hasta yatakları hava akımları sayesi ile hava verdiğimiz zaman şişer. Ve bu da yatak halini alır. Bu yataklara hava genellikle pompa aracılığı ile hava verilerek şişirilir. Bu yatakların pompasının kullanımı çok kolaydır. Ve herhangi bir temizleme ve bakım ihtiyacı yoktur. Eğer pompayı uygun ve güzel saklamanız halinde. Bu verdiğiniz hava hastanın yatakta uzun süre boyunca herhangi bir havada inme durumu olmadığından dolayı rahatlıkla kullanılabilir.

Eğer yatağı başka yere hareket ettirmek isterseniz de yatağın havasını indirip istediğiniz yere rahatça taşıyabilirsiniz. Ayrıca bu yataklar hasta yataklarının ağırlıklarına göre de ayarlanabilir. Bu da yatakta bulunan kademeler aracılığıyla yapabilirsiniz. Ek olarak bu yataklarda bulunan kumanda ile masaj hali ayarına getirerek de hasta için masaj yapabilirsiniz. Şunu da söylememiz gerekir ki yatağa herhangi bir zarar verecek kimyasal hangi türlü madde varsa onlardan uzak tutulmalıdır. Çünkü bu durum yatağı olumsuz etkileyebilir.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.