skip to Main Content
Farklı Havalı Yatak Modelleri

Havalı Yatakların İşlevleri

Havalı hasta yatağı, akciğerlere sabit bir temiz hava basıncını zorlayan pozitif basınçlı ventilasyon (PPV), nemlendirme cihazları ve duruma göre otomatik oksijen seviyesi ayarlamaları dahil olmak üzere hastanın nefes almasına yardımcı olmak için çeşitli teknolojiler kullanır. Solunum düzenlerinde değişiklikler. Havalı yatak modellerinin, hiperkapni (yüksek karbon dioksit seviyeleri), azalmış akciğer fonksiyonu, kötü uyku kalitesine bağlı yorgunluk veya KOAH alevlenmeleri gibi kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) semptomlarının giderilmesinde etkili olduğu gösterilmiştir.

Havalı hasta yatakları tıbbi amaçlı kullanılan yataklardır. Hastanede yatan veya yaralı hastalar için özel olarak tasarlanmış yataklardır. Bu şilteler, insanların rahat ve güvenli bir şekilde nefes almasını sağladığı için önemlidir. Yataklar rahat bir uyku pozisyonuna sahip olacak şekilde tasarlanmış ve kişinin nefes almasını kontrol eden cihazlarla donatılmıştır.

Havalı Hasta Yatağı Modelleri Nelerdir?

Havalı hastane yatakları normal yataklar gibi çalışır. Rahat bir uyku pozisyonu sağlamak ve vücudu desteklemek için tasarlanmıştır. Havalı hastane yatakları, kişinin rahat ve güvenli bir şekilde nefes alabilmesi için özel olarak tasarlanmıştır. Havalı hastane yatakları, bir kişinin ciğerlerindeki havayı güvenli ve etkili bir şekilde çıkarabilir. Bu, bir kişinin hava kirliliği konusunda endişelenmeden kolayca nefes almasını sağlar.

Çeşitli havalı yatak modelleri
Çeşitli havalı yatak modelleri

Havalı hastane yatağının en önemli avantajlarından biri, hastaneye kaldırılan veya yaralanan kişiler için gerekli olmasıdır. Bu, insanların hava kirliliği konusunda endişelenmeden rahatça nefes almalarını sağlar. Ayrıca havalı yataklar insan vücudunu rahatça destekler ve uyumayı kolaylaştırır.

Model Havalı Hasta Yatakları Ne İçin Uygundur?

Havalı hastane yatakları, hareketten kaynaklanan yaralanma riskini azaltmak ve hareketi önlemek için bir kişiyi hareketsiz hale getirmek için kullanılan tıbbi cihazlardır. İki ana tip hava hastane yatağı vardır: bir kişinin uzuvlarını ve vücudunu yerinde sabitlemek için hidrolik basınç veya bobinler kullanan çekişli yatak modelleri ve vücudu yerinde tutmak için metal çerçevelere dayanan dış iskelet çerçeve modelleridir.

Havalı Hasta Yatağı modelleri, yatalak hastaların bağımsız kalmasını sağlayan yataklardır. Bu yataklar mümkün olduğunca konforlu olacak ve hastaların bağımsız kalmalarına izin verecek şekilde yapılmıştır. Hastane yatak fiyatları çeşitli ayarlara göre değişiklik göstermektedir. Hasta karyolasında önerilen modeller

Hasta yatağı modelleri arasında doğru tercih yapmak önemlidir. Bu hastanın durumu dikkate alınarak yapılmalıdır. Bunun nedeni, bir hastane yatağının hastalığın türüne göre farklı özelliklere sahip olmasıdır. Bu nedenle her hasta farklı yatak kullanabilir. Uzmanlar hastane yatağı seçerken çok dikkatli olmanız gerektiğini söylüyor. Günümüzde hastane yatakları konutlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Evde kullanımı kolay emzirme yatağı hem hasta hem de bakım veren için önemli bir yere sahiptir.

Kritik Hastalar İçin Hangi Hastane Yatağı Önceliklidir?

Yatalak yaşlı hastaların bakımı zordur. Çeşitli çabalar sonucunda hastanın yemek yeme, ilaç verme, tuvalete gitme, giyinme ve banyo yapma ihtiyacını kaybetmesi zordur. Kritik durumdaki hastalar boru şeklindeki havalı yatakları kullanmalıdır. Oldukça geniş ve konforlu olan bu yatağın temel özelliği hastanın uzun süre yatabilmesidir. Bir hasta tek bir yerde yattığında, vücutta birçok farklı yaralanma meydana gelebilir. Bu tip yatak yaralanmaya eğilimli değildir. Bu yatak tipi yaylarla uyumludur. Yük kapasitesi yaklaşık 150 kg’dır.

Hastane yatağı çeşitleri
Hastane yatağı çeşitleri

Hasta Yatağı Çeşitleri

Hastane yataklarının özellikleri sayesinde hasta daha rahat hareket eder. Taşıma kapasitelerine göre farklı gruplara ayrılırlar. Yatakların farklı olmasının nedeni, yatakların malzemesi ve işlevidir. Hastane yatağı çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

2 Motorlu Hasta Yatağı

Bu yatağın baş ve bacakları istenilen seviyeye ayarlanmıştır. Bu rulman bir elektrik motoru tarafından desteklenmektedir.

Motorlu hasta yatakları
Motorlu hasta yatakları

3 Motorlu Hastane Yatağı

Üç dinamik Hastane Yatağı da denir. Asansör sistemi ile hemşire kaldırmadan hastanın konforunu arttırır.

4 Motorlu Hasta Yatağı

Diğer hastane yataklarına göre en kaliteli yataktır. Trendelenburg, hasta yatağının önünde veya arkasında dik bir açı sunar. 4 motorlu hasta yatağı hasta sayısının çok olduğu zaman kullanılır.

Hasta Yatağının Yapısı

Öncelikle hastane yatağı ortopedik bir yapıya sahiptir. Hastane yatağındaki hava hastayı rahatlatır. Hasta yatağındaki motor sayesinde yatak hava ile sabitlenir. İkinci mekanizma hastane yatağı motoru özel bir alana gizlenmiştir. Sessiz motor hastayı rahatsız etmez.

Hasta Yatağı Fiyatları

Hastaneden taburcu edilen hastalar dinlenmek üzere evlerine gönderilir. Bunun için evde kullanılan hastane yatakları tercih edilmelidir. Hasta yatağı fiyatları, yatağa ve farklı özelliklere göre değişiklik göstermektedir. Günümüzde hastane yatakları satın almak kolay değil. Yataklar günlük, haftalık, aylık veya yıllık olarak kiralanabilir. Bu yüzden hasta yatağı kiralama son zamanlarda oldukça popüler hale geldi.

Hastane Yatağı Kullanımı

Hastane yatağı kullanımı çok önemlidir. Hastaların psikolojisi özellikle hastanedeki ilaç kokusundan etkilenir. Bu nedenle hasta yataklarına ev kullanımı için hasta yatakları denir. Hastane yatakları, hastaneden ayrılan hastalar için özel olarak tasarlanmıştır. Hastane yatağının kullanımı çok kolaydır. Tekerlekler sayesinde istenilen alana taşınması kolaydır. Bunu fren koluna basarak düzeltebilirsiniz. Hasta yatağı, uzaktan kumanda ile oturma pozisyonundan yatar pozisyona kolayca hareket ettirilebilir.

Lazımlıklı Hasta Yatağı Nedir?

Trafik veya iş kazası geçirmiş veya felçli hasta sayısı diğer hastalara göre daha sınırlıdır. Bu nedenle bu hastalar tuvaletlerini bez ile yapabilirler. Hem hastayı hem de yakınlarını fiziksel ve zihinsel olarak yorar. Bu durumlar için saksı sırtlı yataklar yapılır. Özel bakıma ihtiyacı olan hastaların tuvalet ihtiyacını karşılayan hasta yatağına lazımlık adı verilen bir cihaz takılarak yapılır. Bu sayede hastalar tuvalet işlerini zahmetsizce yerine getirebilirler. Hasta yakınlarına da büyük rahatlık sunuluyor.

Lazımlıklı Hasta Karyolası EY-1800

Hasta Yatağı Neden Önemlidir?

Hasta yatakları birçok hastaya konfor sağladığı için çok önemlidir. Sağlık sorunları nedeniyle hareket kabiliyeti kısıtlı olan hastalar için bu kadar önemli bir yardımcı gibi davranmak çok faydalıdır. Ayrıca bu yataklar hasta bakıcılarına büyük rahatlık sunmaktadır. Özellikle yatalak hastaların tedavisi sırasında, onları hareket ettirmek için özel işlevlere sahip bir yatak çok faydalıdır. Bu nedenlerle hasta yatakları son derece önemlidir ve ihtiyaca göre düzenlenmelidir.

Manuel Hastane Yatağı Nedir?

Motorlu hasta yataklarına manuel hasta yatakları denir. Manuel hasta yatakları manuel olarak ayarlanabilen hasta yataklarıdır. Hastanın baş, kol ve bacak bölgesi manuel olarak ayarlanabilir. Ancak manuel hasta yatağı kullanmak, motorlu yatak kullanmaktan daha zahmetli ve zordur. Mekanizmalar bir motordan daha hızlı kırılabilir. Bu nedenlerle hem hasta hem de yakınları için zor olabilir. Demir raylı manuel hasta yatakları bu sayede hasta güvenliğini sağlar. Diğer bir avantajı ise motorlu hasta yataklarından çok daha ucuza satılmasıdır. Manuel olarak ayarlandığı için kullanımı zaman kaybı olabilir.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir