skip to Main Content
Hijyenik Hasta Yatakları

Hijyenik Özelliği Öne Çıkan Hasta Yatakları Var Mı?

Ortopedik sorunları olan veya hastanede yatan özel engelli hastalar için konforun daha fazla sağlanması amacı ile hasta yatakları üretilir. Uzun süre hareketsiz kalmak zorunda olan kişilerin kas-iskelet sistemi oldukça zayıflar ve zamanla çeşitli rahatsızlıklar görülür. Uzun süreli hareketsizlikten kaynaklanan omurilik yaralanmaları ve cilt hastalıkları gibi durumları en aza indirmek için yapılan hasta yatağı, tasarımları sayesinde kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Yalnızca hastalara değil yakınlarına ve bakıcılarına da büyük fayda sağlayan hasta yatakları, taraflar açısından süreci oldukça kolaylaştırmaktadır.

Hasta Yatağı Modelleri

Hasta yatakları hasta tipine göre farklılık gösterir. En çok tercih edilen tiplerden biri elektrikle çalışan hasta yatağıdır. Motor, yatağın alt tarafına yerleştirilebilir, böylece yatak farklı pozisyonlar alabilir. Hasta yatağı modelleri genellikle motor sayısına bağlı olarak çeşitlendirir. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçenek vardır. Genellikle bir ve iki motorlu hasta yatakları tercih edilir. Hasta ihtiyaçlarına bağlı olarak daha gelişmiş yatak modelleri tercih edilebilir.

Üç motora sahip hasta yatağı, üç farklı pistonlu sistem içerir. Motor kullanımı açısından tek veya iki motorlu hasta yataklarına kıyasla daha çok yönlüdür. Dört motorlu hasta yatağı esas olarak kritik hastalar, hastaneler ve klinikler için yapılmıştır. Dört motorlu hasta karyolaları ile kaldırma sistemi ile yatağın yerden yüksekliğini istediğiniz gibi ayarlayabilir, daha ağır hastaların daha kolay hareket alanına sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Hasta yatağı modelleri
Hasta yatağı modelleri

Evde Kullanıma Uygun Hasta Yatakları

Hastalar eve çıkacağı zaman, ev ortamında kullanıma uygun şekilde tasarlanmış hasta yatakları alınabilir. 2 motorlu hasta yatağı ev tipi olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Manuel olarak ayarlanabilen hasta yatakları da mevcuttur. Motorlu yatakların aksine, manuel olarak ayarlanabilen bu yataklar genellikle hastayla ilgilenen biri veya birileri olduğunda kullanılabilir.

Havalı yatak modelleri, hasta yatakları arasında en çok tercih edilen modellerden biridir. En çok tercih edilen havalı yatak çeşidi ise baklava tipi hasta yatağıdır. Hastanın ağırlığına göre basıncın ayarlanabildiği bu model, masajlı yapısı sayesinde hastaya hoş bir his sunar. Şişme yatak kullanırken hasta her zaman aynı yüzeyde yatmaz. Terlemeyi de önleyen havalı hastane yatakları hastaya veya kullanıcıya daha rahat bir uyku sağlar.

Tuvaletli Hasta Yatakları

Yatalak hastaların bakımında olmazsa olmaz modeller arasında hiç şüphesiz tuvaletli hasta yatakları yer almaktadır. Hastanın başka kimseye ihtiyaç duymadan tuvaletini yatakta yapabilmesini sağlayan bu yatak, hastanın iyileşme sürecini hızlandırır. Ayrıca antibakteriyel hasta yatağı çeşitleri arasında yer almaktadır. Bu modeller kolay temizlenebilir ve hijyenik oldukları için sıklıkla tercih edilmektedir. İstenirse hasta yakınları bu çeşitlere ek işlevler ekleyebilir. Hasta yatak tipleri hasta yakınları tarafından iyi bilinmeli ve hastanın durumuna göre seçim yapılmalıdır.

Tuvaletli hasta yatağı modelleri
Tuvaletli hasta yatağı modelleri

Hasta Yataklarının Özellikleri

Hasta yatakları 4 ana bölümden oluşur. Gövde kısmı sert bir malzemeden, hastaya fiziksel rahatlık sağlayacak bir baş kısmı, hastanın düşmesini engelleyecek yan korkuluklar ve yatağın hareketini kolaylaştıracak tekerleklerden yapılmalıdır. Motorlu hasta yataklarındaki motor, yatağın elektronik kısımlarını hareket ettirme görevine sahiptir. Bu elektrik motorları sayesinde yatağı hastanın istediği pozisyona getirebilir ve onu rahat bir şekilde tutabilirsiniz.

Hasta yataklarında parçaların tamamı dayanıklı ve kaliteli malzemelerden yapılmış olmalıdır. Hijyen, konfor ve dayanıklılık gibi özellikler hasta yatağının temel özelliklerinden bazılarıdır. Yatağın yüksekliği ayarlanabilir olmalıdır. Gelişmiş yeni tip yataklarda bu durum elektronik olarak halledilse de bazı manuel yataklarda, yatağın alt kısmındaki kulplarla sonradan donatım yapılabiliyor.

Bir hasta yatağı, hastanın sadece fiziksel değil, aynı zamanda psikolojik gereksinimlerini de karşılaması ile karakterize edilir. Yatakta özel bölmeler ile hastaya kişisel eşyalarını koyabileceği kendi alanı verilir. Bu, hastanın biraz daha rahat hissetmesini sağlayacaktır. Günün çoğunu yatakta geçiren bir hasta rahat olmalıdır. Hasta yatakları özellikleri bakımından sadece hastane kullanımı için tasarlanmamıştır. Hasta yatakları ayrıca tıbbi hizmet veren özel kliniklerde, evlerde ve rehabilitasyon merkezlerinde de kullanılır.

Havalı Hasta Yatakları

Hastanın uzun süre hareketsiz kalmasından kaynaklanabilecek basınç noktalarından kaçınmak için şişirilebilir şilteler kullanılır. Yatak üzerinde bulunan hava tüpleri sayesinde hastanın vücuduna gelen basınç azaltılır ve bu bölgelerde yara oluşma ihtimali minimuma indirilir. Havalı hasta yatakları farklı tasarımlara sahiptir. A+B+C 12 cm tüp tipi şişme hasta yatağı daha dayanıklı bir hasta yatağıdır.

Yataktaki tüpler sayesinde hasta uzun süre aynı pozisyonda yatmaz ve hiç çaba harcamadan pozisyon değiştirir. Havalı hasta yatakları 160 kg’a kadar ağırlıkları destekleyebildiği için birçok hasta için kullanışlı ve faydalıdır. A, B ve C harfleri hava giriş sistemini ifade eder ve 12 sayısı yatağın hava ile dolduğunda ki yüksekliğini gösterir.

Havalı hasta yatakları
Havalı hasta yatakları

Alarm Fonksiyonlu Hasta Yatakları

Modern hasta yataklarını diğer hasta yataklarından ayıran önemli bir özellik de alarm fonksiyonudur. Bu sistem sayesinde, baskı yastığı üzerindeki ağırlık azaldığında ve tamamen arttığında yatak alarm vermeye başlar. Hastanın olası bir yataktan düşmesi veya izinsiz yataktan kalkması durumunda bu alarm ile hasta bakıcılar durumdan hemen haberdar olmaktadır. Çoğu elektronik hasta yatağı bir uzaktan kumanda sistemi ile kontrol edilebilir.

Hasta Yatağı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Hasta yatağı satın alırken profesyonel yardım almak önemlidir. Hangi yatak tipinin hastanın ihtiyaçlarını karşılayan bir fonksiyona sahip olduğunu bilen uzman kişi, ona göre satış veya kiralama işlemlerini gerçekleştirecektir. Günümüzde tıbbi hizmetlerin artması nedeniyle yataklı hastane sayısı artmış ve bununla birlikte hastane yatak ihtiyacı da aynı oranda artmıştır. Hasta veya aile üyesinin yatağa eklemek isteyebileceği ilavelerin yanı sıra yatağın özelliğinden dolayı hasta yatağı kiralama fiyatları artabilir.

Bazı hastalar uzun süre yatalak kaldığından yatağa bazı ek özellikler eklenebilir. Özel ve dikkatli bakım gerektiren hastalar için çok sayıda motorlu hasta yatağı tercih edilmelidir. Çünkü yatalak hastalarda yara gelişimini önlemek için mobilizasyon şarttır. Bunu sağlayacak elektronik sistemler hayati öneme sahiptir. Yatalak hastaların yaşamının büyük bölümünde yer alacak ve yaşam kalitesini belirleyecek hasta yatakları konusunda ucuza kaçılmadan kaliteli ve yüksek fonksiyonlu bir ürün seçilmesi tavsiyemizdir.

Hasta Yatağı Fiyatları

Hasta yatağı fiyatları genellikle yatağın özelliklerine göre değişir. Mekanik parçaların kalitesi, motor sayısı, hava kanalları, antibakteriyel özellikler bunlar fiyatı belirleyen ana özelliklerdir. Yatakta hava kabarcıklarının nasıl dağıldığı önemlidir. Eşit bir dağılım yoksa, hasta sonunda pozisyonunda rahatsızlık hissedecektir. El ile ayarlanan hasta yatakları, gelişmiş diğer modellere kıyasla nispeten daha ekonomik olmasına rağmen, iş gücü gerektirdiğinden günümüzde pek fazla tercih edilmemektedir.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir