Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

İçinde Hasta Bulunan Yatak Yapımı

havali yatak 7

İçinde hasta bulunan yatak yapımı, dikkat gerektiren konulardandır. Konusunda uzman olan kişilerin yapacağı bu düzenleme, hastaların sağlığı açısından son derece önem taşımaktadır. Özellikle, yatağa bağımlı olan ve uzun sürecek tedavi süreci geçirecek hastalarda bu durum dikkat ve özen gerektirecektir. Hasta yatağı düzenlemesini yapacak kişinin hijyenik koşullarda çalışması büyük önem arz eder.

Boş olan hasta yataklarında da hastanın enfeksiyon riskine karşı bazı düzenlemelerin olması gerekir. İçerisinde yatan hasta bulunan yatakların yapımı son derece dikkat gerektirecektir.

İçinde hasta bulunan yatak yapımı konusunda ilk dikkat edilecek husus, yatan hastayı rahatsız etmeden düzenlemelerin yapılmasıdır. Steril koşulların tesis edilmesi ve pratik hareket etmek son derece önem taşımaktadır.

Hasta Yatağı Yapımında Titiz Yaklaşımlar

İçinde hasta bulunan yatak yapımı konusunda titiz yaklaşımların gösterilmesi gerekir.  Konusunda uzman kişilerden yardım da alınabilir. İlk aşama odanın havalandırılması ve yatağı toplayacak kişinin ellerini yıkayıp, kurulaması olmalıdır. İkinci aşama ise eldivenlerin giyilmesinin ardından, hastanın rahatsız olmasını önleyecek koşulların yaratılmasıdır. Yatağa bağlı tedavisi süren hastalarda, hastanın zorunlu ihtiyaçlarının görülmesinden sonra yatak toplama işlemi başlatılacaktır. Bunun için önerilen, alt bezinin değiştirilmesinden sonra, yatak toplama işlemine geçilmesidir. Hasta mahremiyeti gözetilerek, odanın kapatılması önem taşır. Hastanın üşümesini önlemek için bir pike örtmek önemlidir. Odanın havalanması sırasında, hastalanması da önlenmiş olacaktır. Steril poşetler, kirli pike ve çarşafların atılması için önem taşır.

Hazırlanmış Hasta Yatakları

Hasta Yatağı Yaparken Sıralamanın Önemi

İçinde hasta bulunan yatak yapımı, sıralama dahilinde ve pratik şekilde düzenlenmelidir. İlk aşama, kirli çarşaf ve alt bezlerinin atılmasıdır. Bunu yaparken, hastanın ayak ucuna çekilen bez ve çarşaflar rulo yapılarak içe doğru sarılmalıdır. Burada amaç, havaya toz partiküllerinin yayılmasının önlenmesidir. Daha sonraki aşamada ise, yastık kılıfları ve çarşaflar, kirli torbasına konulacaktır. Hastanın yatak yapımı sırasında, başlanılan kısmın karşı tarafına doğru yan pozisyonda durması sağlanır. Bu sayede, yatan hastanın sedyeye konulmadan yatağın içerisindeyken bu işlemin yapılması sağlanmış olur. Serilecek alt bezi ve sonrasında çarşaf ta hastanın uzak olduğu kısımdan başlanılarak yapılacaktır. Yatağın serilen kısmına doğru hasta getirildikten sonra, öbür uçtaki çarşafın yatak içine sıkıştırma işlemi yapılır. Burada önemli olan hususlardan biri de çarşaf uçlarının sarkıtmadan gergin bir şekilde, yatak içine sıkıştırılmasıdır. Hastada yara oluşumunu önlemek için bu durum son derece önem taşımaktadır.

Uzun Süre Yatan Hastalar İçin Önerilen Rahat Yataklar

Uzun süre yatan hastalar için önerilen rahat yataklar içerisinde, havalı yatak tasarımları gelir. Bu durumda olan hastaların, yaşları da ileri ise özel bakım gerektirdikleri bilinen bir gerçektir. İleri yaş hastalarında açılan yaraların iyileşmesi oldukça zaman alacaktır. Bu durumun önüne geçmek için, kan akışını hızlandıracak yatak seçimlerine yönelmek, gerekli görülecektir. Havalı hasta yatakları, baklava ve boru tipli olmak üzere farklı sınıflara ayrılmaktadır. Bu sayede, hava koşullarında terlemeyi önleyecek sürekli hareket ve hava sağlayacak teknolojiyi sunacaktır. Bu tür hastalar için de hastayı rahatsız etmeden yapılacak, hijyenik yatakların önemi büyüktür. Düzenli aralıklarla değiştirilen yatak çarşaflarının toplanması ve serilmesi belli esaslar dahilinde yapılmalıdır. İmkan varsa, uzman kişilerden de destek alınması önerilir.

Hasta Yatağı Seçerken Fiziksel Rahatsızlıkların Önemi

Hasta yatağı seçiminde fiziksel rahatsızlıkların da önemi oldukça fazladır. Kişinin rahatsızlığı ve fiziksel özelliklerine göre değişen ihtiyaçları bulunacaktır. Kısa sürede iyileşecek hastalar ile uzun tedavi süreci bulunan hastaların beklentileri farklı olacaktır. Serum ve lazımlık gibi aparatlar, uzun süre yatacak ve yataktan kalkamayan hastalar için gerekli olacaktır. Alınacak hasta yataklarında bu özelliklerin bulunmasına dikkat etmek gerekir. Motorlu çalışma ilkesine sahip hasta yataklarındaki kumanda sistemi, hastaya rahatlık sağlayacaktır. Yeme içme gibi temel ihtiyaçları için konfor ve kolaylık sunacaktır.

Hasta Yatağında Kaliteli Modeller

Hasta yatağı alırken kaliteli modelleri tercih etmek gerekir. Paslanmayan yapıda ve dayanıklı tasarımlar, uzun süre kullanım imkanı sağlayacaktır. Hastaya moral desteği sağlaması açısından da şık karyola modellerine yönelmek oldukça önemlidir. Hastanın güvenliği için, ayaklarda ABS fren sistemi ve yan koruyucu emniyet bantlarının olması, tercih sebepleri arasındadır. Firma desteği de son derece önem taşır. Elektrikli bir hasta yatağı alınmasından sonra oluşabilecek teknik arızalarda sunulacak servis hizmeti, firma tercihinde önemli bir etkendir.

İçinde Hasta Bulunan Yatak Yapımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön