skip to Main Content
Kaliteli Hasta Yatağı Modelleri

Kaliteli Hasta Yatağı Kriterleri Nelerdir?

Hasta yatağı hastalığın daha sağlıklı bir şekilde tedavi görmesini sağlayan yataklara denir. Uzun süre yatarak tedavi görmesi gereken kişiler hasta yataklarında tedavi görmelidir. Pek çok hasta yatağı çeşidi bulunur. Hastalığın çeşidine göre bu hasta yatakları değişiklik gösterir. Hastanıza en uygun olan hasta yatağını seçmeniz gerekir. Hastanın yaşamsal fonksiyonlarını daha iyi bir şekilde yerine getirmesi için hasta yatakları çok büyük önem taşıyor.

Hareket kabiliyetini daha işlevsel bir hale getirir. Aynı zamanda hasta yakını ya da hasta bakıcısının işini de son derece kolaylaştırır. Hasta yatakları 2 motorlu hasta yatağı, 3 motorlu hasta yatağı, 4 motorlu hasta yatağı, tuvaleti bulunan hasta yatağı, havalı hasta yatağı ve boru tipi hasta yatağı olmak üzere çeşitlere ayrılır. Hastanın hastalık türüne göre bu yataklardan birini tercih etmek gerekir. Hasta yatakları diğer yataklara göre çok daha fazla fonksiyon taşır. Hastanın konforu ön planda tutmak için çeşitli özellikler geliştirilmiştir. Hasta yataklarının en büyük avantajlarından biri yatak yarası gibi hastalıkların oluşumunu engellemesidir.

Hasta Yatağı Nedir?

Yatarak tedavi görmesi gereken bireylerin daha sağlıklı bir şekilde tedavi görmesi ve tedaviden olumlu sonuç alması için gereken yatakları hasta yatakları denir. Hasta yataklarının hastalar üzerinde pek çok olumlu avantajı bulunur. Baş ve ayak kısmı isteğe göre ayarlanabilen hasta yatakları hastanın hareket kabiliyetine olumlu yönde etki yapar. Yatağa bağımlı olarak tedavi görmesi gereken kişiler hasta yatakları ile bu süreci çok daha kolay bir şekilde atlatır.

Hasta yatakların da ön planda tutulan en önemli husus hastanın konforu oluyor. Günlük yaşamda kullanılan yataklar ile hasta yatakları arasında pek çok fark bulunur. Hastanın rahat bir şekilde yatıp kalkıp bilmesi için ayarlanabilir özellikleri bulunur. Hasta yatağı seçimi sırasında pek çok kriter göz önünde bulundurulur. Her hasta için aynı yatak kullanılmaz. Hasta yataklarının özellikleri ön planda tutularak tercihin bu yönde yapılması gerekir.

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte hasta yataklarının pek çok özelliğinde de ilerleme kat edildi. Son zamanlarda hasta yatakları ile ilgili pek çok düzenleme yapılıyor. Evde yatışı gerçekleşecek olan hastalara ev tipi hasta yatakları önerilir. Bu hafta yatakları satın alınabildiği gibi kiralama imkânı da sunuyor.

Ev tipi hasta yatağı çeşitleri
Ev tipi hasta yatağı çeşitleri

Hasta Yataklarının Özellikleri Nelerdir?

Hasta yatakları pek çok model ile karşımıza çıktığı için özelliklerinde değişiklik söz konusu oluyor. Hastanın el, ayak ve başkasının hareket ettirmesini sağlayan hasta yatakları 2 motorlu hasta yatakları oluyor. Bu hasta için çok büyük bir konfor sağlıyor. Aynı zamanda hasta bakıcısı içinde büyük bir kolaylık sağlıyor. 3 ve 4 motorlu hasta yatakları da aynı şekilde hareket kolaylığı sağlıyor. Hasta yatakları yapılırken son derece Kaliteli malzemeler tercih ediliyor.

Hasta yatağı temizliği de son derece önemli bir konudur. Kolay temizlenebilir hasta yataklarının tercih etmek gerekir. Hasta yataklarının en güzel özelliklerinden biri yüzeyin hiçbir şekilde sıvı geçirmiyor olmasıdır. Motor seviyesine bağlı olarak özellikler değişiklik gösterir. Hastanın ihtiyaçlarına göre ve isteğine göre hareket kabiliyeti sunar. Hastanın uzun süre aynı pozisyonda yatması çeşitli deri ve kas hastalıklarına sebep olur. Bu sebeple hasta yatakları sayesinde hastayı sık sık hareket ettirmek mümkün oluyor. Ortopedik yapıda bir karyola tercih edildiği için hastanın yatak ağrısı gibi problemleri oluşmaz.

Hasta Yataklarında Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Hastanın en rahat şekilde tedavi görmesi için üretilen hasta yataklarının bulunması gereken pek çok özelliği vardır. Sıradan yataklara göre daha çok özelliği bulunması gerekir. Hastalar için işlevsel bir yatak olması hastalık sürecinin daha iyi geçmesini sağlar. En önemli şartlardan biri uzun süre yatacak olan hastanın konforlu sağlaması oluyor. Hastaya bakacak olan kişinin iş yükünü hafifletecek özelliklerinin de bulunması gerekiyor.

Hasta yatağının kesinlikle çok yüksek olmaması gerekiyor. Hastaya bakan kişinin hastaya rahat bir şekilde erişimi olması gerekir. Hasta yatağı seçerken hastalığı planda tutarak seçim yapmak gerekir. Hastanın düşüp yaralanmaması için hasta yatağının yan taraflarında yüksek güvenilir korumalıkları bulunması gerekir. Korumalıklar ile hastanın düşmesi engellenirken yastık ve yorgan gibi eşyaların da yere düşmesi engellenmiş olur. Hasta yatağının ayarlanabilir özelliklerinin bulunması hem hastanın hem de hasta yakınının işini kolaylaştıran özelliklerden biridir.

Ortopedik Hasta Yatağı

Hasta karyolası seçerken ortopedik olması ön planda tutulmalıdır. Uzun süre yatacak olan hastalarda çeşit ve kas ve kemik Hastalıkları meydana gelebiliyor. Ortopedik hasta yatakları ile bu durum en aza indirilmiş olur. Aynı zamanda hastanın konforu en yüksek düzeyde sağlanmış olur. Ortopedik hasta yatakları hastanın vücuduna uygun olarak şekil aldığı için son derece faydalı olmaktadır. Çok uzun süre ya da ömür boyu yatması gereken hastalar için en ideal hasta yatakları ortopedik hasta yatakları oluyor. Hasta yatağı alırken ön planda tutulması gereken pek çok kriter bulunuyor. Bu kriterler arasında en önemlisi de ortopedik olmasından kaynaklı oluyor.

Ortopedik hasta yatakları
Ortopedik hasta yatakları

Korkuluklu Hasta Yatağı

Hasta yatakları seçiminde ön planda tutulan diğer bir kriter ise korumalık oluyor. Hastanın yataktan düşüp yaralanması adına mutlaka yatakların yanında yüksek güvenirlikle üretilen korumalıkların bulunması gerekiyor. Uzun süre yatması gereken onlar için hasta yatağı satın almak çok daha makul bir seçim olacakken kısa süreli yatacak olan kişilere hasta yatağı kiralama daha mantıklı bir seçim olur. Hasta yataklarının ayak ve baş kısmında da yüksek korumalık bulundurmak gerekir.

Yatak üzerinde ve yanlarında bulunan sivri noktaların kapatılması gerekir. Korumalıklar ile birlikte yastık ve yorgan gibi eşyaların da düşmesi engellenir. Hastanın güvenliğini en yüksek düzeyde tutmak için korumalık şart bir durumdadır. Hasta yataklarının bulundurdukları özellikler arttıkça hasta yataklarının fiyatında da bir artış söz konusu oluyor. Fakat hastanın en sağlıklı şekilde tedavi görmesi ve tedavisini olumlu yönde sonuçlanması için en yüksek kalitedeki hasta yataklarını tercih etmek gerekiyor.

Tekerlekli Hasta Yatakları

Hasta yatakları seçerken ön planda tutulması gereken kriterlerden bir diğeri ise tekerlekli hasta yatakları seçimi konusunda oluyor. Hastanın bir odadan başka bir odaya kolay bir şekilde taşınması için yatakların kesinlikle tekerlekli olması gerekiyor. Bu durum hem hastanın hem de hasta bakıcısının işini kolaylaştıran bir durum oluyor. Hasta yataklarının altında bulunan 4 adet tekerlek ile bir yerden başka bir yere taşınması çok daha kolay bir hale geliyor. Hasta yataklarının özellikleri göz önünde bulundurduğu zaman hasta yatağı fiyatları değişiklik gösteriyor.

Hasta yatağı seçerken hastanızın hastalık durumunu da göz önünde bulundurmanız gerekir. Son zamanlarda hasta yatağı seçimi esnasında korumalık ve tekerlek gibi konular ön planda tutulmadığı için çok çeşitli yaralanma durumları söz konusu olabiliyor. Bu gibi yaralanma durumları ile karşı karşıya kalmamak adına mutlaka yüksek korumalık ve tekerlek özellikleri ön planda tutulmalıdır. Hastayı banyoya taşımak için en ideal yöntem yatak ile taşıma yönünde oluyor. Tekerlekli hasta yatakları ile birlikte hastayı kolay bir şekilde banyonun önüne kadar taşımak mümkün oluyor.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir