skip to Main Content
Kaliteli Ve Iyi Hasta Yatakları

Kaliteli ve İyi Hasta Yatağı Nasıl Anlaşılır?

İnsanlar birçok sebepten kaynaklı olarak hasta yatağına bağımlı hale gelebilirler. Hasta yatakları kullanıcının tanısına uygun, rahat ve güvenli olmalıdır. Hasta yatakları genel olarak kumanda ile çalışan elektrikli yapılara sahiptir. Birçok hastalığa özel yatak bulmak mümkündür.

Hasta karyolası seçimi oldukça dikkatli yapılması gereken bir işlemdir. Yanlış hasta karyolası seçimi kişiyi iyileştirme durumundan kötüye doğru ilerletebilir. İstenilen özeliklere göre hasta karyolası satın alımı ve hasta yatağı kiralama işlemi yapılabilir.

Hasta Yatağı Kiralanması Nasıl ve Neden Olur

Hasta yatağı kiralama işlemi genel olarak hastalık süreci atlatılacak ve hasta iyileşecekse tercih edilen bir yöntemdir. Kişi ömür boyu yatağa bağımlı olacaksa pek tercih edilmez. Hasta yatağı kiralama pek çok firma ve hastane tarafından yapılır. Hasta yataklarına hem evde hem de hastanede ihtiyaç duyulur. İstenilen özelliklere ve hastalığa iyi gelecek yatağı bulmak bir masraflı olabilir.

Bu masrafları karşılamaya bütçesi yetmeyecek olan bireyler de hasta yataklarını satın almayı değil kiralamayı tercih ederler. Hasta karyolası kiralandıktan sonra en önemli şey yatak temizliğidir. Birçok insan yatak kiraladığı için bakteri ve mikrop oluşumunu önlemek için kullanım öncesinde temizlenmesi gerekir.

Hasta Yataklarında Kalite Ne ile Belirlenir?

Hasta yataklarının bin bir çeşidi ve özelliği bulunur. Her bütçeye ve hastalığa özel olarak tasarlanmış yataklar vardır. Yatakların özelliklerine göre fiyatlarında değişiklik gösterir. İyi ve hastanızın rahat etmesi için her zaman yatağın kaliteli ve hastaya uygun olması gerekir. Hasta yatağı alırken kalitesini özelliklerinden ve kullanılan malzemelerinden anlayabilirsiniz. Kaliteli bir yatak her zaman uygun fiyata bulunamayabiliyor. İyi bir araştırma sayesinde sizler de uygun hasta yatağı bulabilirsiniz.

Kaliteli hasta yatağı modelleri
Kaliteli hasta yatağı modelleri

Evlerde Hasta Karyolası Kullanımı Uygun Mudur?

Hasta yatakları tiplerine göre değişmekle birlikte evde ve hastane gibi kurumlarda oldukça rahatlıkla kullanılır. Hasta karyolasının evde kullanılmasının birçok sebebi vardır. Hasta eğer yerinden kalkamıyor ve yatalaksa hasta yatakları konfor sağlar. Bir hastanın en çok vakit geçireceği yer yatak olduğu için hasta yatakları oldukça önemlidir.

Yatağa bağımlı hastalarda evde hasta karyolası bulundurulması gerekir. Kişi lavabo ihtiyacını yatakta bir sürgü ile halledebilir. Aynı zamanda evde hasta karyolası bulunması hele ki kumandalı özellikleri iyi olan bir hasta karyolası bulunması hastaya bakan için oldukça kolaylık oluşturur. Yemek yedirirken veya giydirme işlemlerinde hasta karyolası kumanda ile hareket ettirilir ve rahat bir şekilde uygulanacak olan işlem uygulanır.

Hasta Karyolası Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar

Hasta karyolası fiyatları birçok unsur etkilemektedir. Bu unsurlardan birisi de hasta karyolasının özellikleridir. Özelliklerine göre hasta yatağı fiyatları artar ya da düşer. Örneğin kumandalı istenildiği gibi tek tuşla kaldırılabilen indirilebilen bir hasta yatağı ile el ile çevrilerek hareket ettirilen hasta yatağının fiyatları aynı değildir.

Kişinin hastalık durumuna göre tasarlanan özel yatakların da fiyatları oldukça yüksektir. Sıradan yataklara göre hasta yataklarının fiyatları daha fazladır. Aynı zamanda yatak yapımında kullanılan maddeler ile birlikte de fiyat değişimi görülür. Örneğin bir yatak plastik bir malzemeden yapıldıysa uygun bir fiyata satılır fakat yatak paslanmayan özel çelik bir maddeden yapıldıysa daha pahalıya satılmaktadır.

Hasta Yatağı Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir

Hasta karyolası alırken özellikle hastanın özel gereksinimlerine uygun bir yatak alınmasına dikkat edilmelidir. Kişi bütün zamanını o yatakta geçireceği için alınacak olan yatak konforlu ve rahat olmalıdır. Kişi eğer felç gibi bir hastalığa sahipse istemli hareket edemiyorsa yatak alırken yatakta güvenlik demirlerinin olmasına dikkat edilmelidir. Hasta yatağı alırken bakım yapacak olan kişiyi de düşünerek kumanda yardımı ile hastayı rahat hareket ettirebileceği otomatik yataklar tercih edilmelidir.

Hasta yataklarının tekerleklerinde fren olup olmadığına dikkat edilerek yatak alımı yapılmalıdır. Hasta karyolası kesin olarak dikiş içermemelidir. Dikiş içeren hasta yatakları kişide yaralar ve mikroplar meydana getirir. Kişinin rahatı için alınacak olan hasta karyolası mutlaka iyi bir şekilde araştırılıp denenmelidir.

Hasta Yataklarının Özellikleri Nelerdir

Hasta yataklarına çeşitlerine göre özellikleri değişkenlik gösterir. Genel olarak bir hasta yatağında olması gereken özellikler şunlardır; hastanın konforu için yatak rahat olmalı. Hasta yatağında uzaktan kumandalı sistem olmalı ki bakım yapan kişi rahat etsin. Hasta yataklarında güvenlik için yanlarında bariyer ya da demir olmalı. Ciddi hastalıklar için özel olarak tasarlanmış olmalı.

Tekerleklerinde fren sistemi olmalı. Kumanda sayesinde saniyeler içinde yatak istenilen pozisyona getirilmeli. Sağlam bir maddeden yapılmalı. Hastanın düşme gibi risklerine karsın korunaklı olmalı. Rahatlık açısında yumuşak yapıya sahip olmalı. Kişinin vücudunu yara yapmamalı. Yatak geniş olmalı hasta hasta karyolasında rahat etmeli.

Hasta yatakları mağazası
Hasta yatakları mağazası

Hasta Yataklarının İyileştirme Özelliği Var Mıdır Varsa Nasıldır

Hasta yataklarının hastalıklarda direkt olarak iyileşme etkisi yoktur. Bazı hastalıklara iyi geldiği gözlemlenir bir durumdur. Bazı hastalıklar için özel üretilen yataklar kişinin rahatlık ve konforunu sağladığı aynı zamanda hasarlı bölge ile temasta yatağın özel üretimi ile birlikte dış etkenlerden korunduğu görülmüştür. Hasta yatakları normal yataklara göre daha temizdir. Bu temizlik durumu hastanın mikrop kapma olasılığını en aza indirir. Aynı zamanda hastalar istenilen pozisyona kumanda ile getirildiklerinden canlarında yanma olmayacağı gibi iyileşme sürecine katkı sağlar.

Hasta Yataklarının Tasarımı

Hasta yatakları tek ebat ve tek çeşitten oluşmaz. Kişinin hastalığına özel olarak da üretilebilen hasta yatakları kişi için oldukça yararlı ve konforlu bir işleyişe sahiptir. Örnek verecek olursak fizik tedaviye ihtiyaç duyulan bir hasta için özel olarak hasta yatağı tasarlanabilir. Bu hasta yatağında hareket edebilen bir sistem yapıldığında hasta fizik tedavi merkezine gitmeden sürekli olarak evde tedavisini gerçekleştirebilir.

Hasta yatağı tasarımları
Hasta yatağı tasarımları

Hasta yataklarında hastalar uzun zaman aynı pozisyonda durduğundan yaralar meydana gelir. Bu yaraları önlemek için hasta rahat ettirilsin diye yataklar kumanda sistemi ile olmalı ve yataklarda dikiş gibi deriye zarar verebilecek özellikler olmamalıdır.  Hasta yatakları her zaman temiz olmalıdır. Bu temizlik için yatakların özel mikrop geçirmeyen maddelerle kaplanması gerekir. Hasta yataklarında özellikler tamamen kişiye özgü olarak tercih edilmeli ve tasarlanmalıdır. Aksi takdirde hasta yatağının faydasından çok zararı görülür.

Hasta Yatağı Kullanmanın Avantajları Var Mıdır?

Hasta yatakları huzur evi hastane gibi kurumlarda aynı zamanda evde de kullanılabilir. Hasta yataklarının kullanım amacı hem kişiye rahatlık ve konfor sağlamak hem de kişiye bakacak olan bireyin daha rahat bir şekilde kişiyi hareket ettirmesini sağlamak içindir. Hem hastane hem ev için kullanabilecek olması maddi anlamdan avantaj sağlar. Hastalar hasta yatağında bulunan özellikler sayesinde kendilerini iyi hissederler. Sadece ayaklarında felç gibi bir rahatsızlığı bulunan hasta kumanda yardımı ile kendini kaldırabildiğinde mutlu olur.

Yapısı sayesinde evin içinde oldukça kolay hareket ettirilebilir. Temizlenmesi son derece kolaydır. Hastaya asla zarar vermez. Hastaya iyileşme sürecinde küçükte olsa katkı sağlar. Uzun süre kullanımı sayesinde tekrar tekrar alınması gerekmez. Özel tasarımları ve birçok çeşidi ile istenilen yatak oldukça kolay bir şekilde bulunur

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir