Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Kimler Hasta Yatağı Kullanabilir?

hasta yatagi ankara

Hasta yatağı, çeşitli nedenlerle yatak hastaları tarafından tercih edilmektedir. İnme, doğum, doğumsal hastalık, kaza veya başka bir nedenle yatan kişiler daha rahat olmak için hastane yataklarını tercih etmektedirler. Tamamen hareket edemeyen veya hareket kabiliyeti zayıf olan kişiler, ileriki yaşamlarında daha sağlıklı bir hayat yaşayabilmeleri için mutlaka hasta yatağı kullanmalıdır.

Hastane yatakları farklı tiplerde üretilmekte olup hem hasta hem de bakım verenler için büyük avantajlar sağlamaktadır. Hastane yatakları sıklıkla evde bakıma ihtiyaç duyan kişiler için vazgeçilmezdir. Standart yataklar hastaya özel fonksiyonlar sayesinde daha ergonomik hale getirilerek satışa sunulmaktadır. Sonuç olarak hastalar tedavi sırasında bel ve bel ağrısı gibi sorunlar yaşamazlar ve daha rahat yürüyebilirler.

Hastane Yatağı Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Her şeyden önce bu yataklar hastanın hareketini kolaylaştırır. Hasta yatakları sayesinde hasta hızlı bir şekilde istediği pozisyona geçebilir. Aynı zamanda yatak ortopedik olduğu için hastanın vücuduna göre şekillenebilen hasta ağrı hissetmez. Klasik yataklar zamanla bel ağrısı, tutukluk ve neme bağlı vücut yaralanmalarına neden olsa da hasta yatağının işlevi sayesinde bu şikâyetler görülmez.

Hastane yatağı

Farklı modellerde hazırlanan hastane yataklarımız ağırlıklı olarak uzaktan kumanda ile ayarlanabilmektedir. Saniyeler içinde hasta oturma pozisyonundan yatar pozisyona geçebilir. Bu özel yataklar sayesinde hastalar bir yerden bir yere kolaylıkla hareket edebilirler. Örneğin hastayı bir odadan diğerine taşımak gerektiğinde hastayı kucaklamaya gerek yoktur, çünkü yataklarımız kolay taşıma için tekerleklerle donatılmıştır.

Hastane Yatağı Hangi Özelliklere İhtiyaç Duyar?

Hastane yatakları çok farklı özelliklere sahiptir. Motorlu ve motorsuz olarak farklı kalitelerde üretilmektedir. Ancak, niteliği ne olursa olsun, belirli özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Yataklar ortopedik kalitededir.
  • Yatak özel nefes alma özelliği vardır, bu sayede hastalar terleme ve travma yaşamazlar.
  • Anatomik bir yapıya sahip olan yatak, hastanın vücuduna göre şekillendirilmektedir.
  • Hastane yatakları dayanıklı ve leke tutmaz kumaştan üretilmiştir. Bu nedenle temizlenmesi de kolaydır.
  • Tüm yatakların iki yanında korkuluk bulunmaktadır.

Hastane Yatağının Gerekli Olduğu Durumlar

Genellikle insanlar hastalandıkları için yataklı bir ortamda bakılır veya istirahat edilir. Ancak herhangi bir hastalık veya sağlık sorununda geleneksel yatak bakımı ve tedavilerini uygulamaya çalışmak son derece sakıncalı durumlara yol açabilir. Bu, hastane yatağının tıbbi açıdan en uygun bakım ve tedavi koşullarında kullanılması için bir ön koşuldur. Bunun temel nedeni, bu yatakların sadece insanın anatomik yapısıyla tam uyumlu olması değil, aynı zamanda fiziksel yoksunluk durumunda insanı tıbben desteklemesidir. Havalı yatak, özel olarak tasarlanmış yüzeyi ile bu medikal desteği sağlamaktadır. Havalı yatak konumlandırma için özel olarak tasarlanmış mekanizma, hasta için gerekli hareketi en uygun durumda sağlar.

Hastane Yatağını Kim Kullanır?

Hastane konforunda evinde tedavi olmak isteyen herkes hastane yatağı kiralayarak veya satın alarak faydalanabilir. Bazı hastalar için hastanede tedavi kısa sürer, bazıları için ise süreç uzun ve zor olabilir. Bu gibi durumlarda yatak modelleri, hastanın yatarken değil, serbestçe hareket etmesini sağlayan ileri teknolojiye göre tasarlanır. Hasta yatağı denilince akla ilk gelen bakıma muhtaç yaşlılar olsa da genetik bozukluğu olan veya genç yaşta felç geçirmiş kişileri düşünmeden hastane yatağı satın almakta fayda var. Artık her seviyedeki hastalık için özel olarak tasarlanan yataklar, hasta ailesinin rahatını sağlıyor.

Hasta Yatağı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hastanın yatakta rahat etmesini sağlayan en önemli kriter ölçüdür. Özellikle uzun boylu ve kilolu hastalarda yüksek yatak tercih edilmelidir. Raylı şişme hasta yatakları da tercih edilecek olup, hasta konforunu sağlamak için daha sonra ray gibi cihazlar temin edilecektir. Sürekli kullanım için bir zorunluluk haline gelen hasta yataklarını sağlıklı malzemelerden yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde klasik yataklar enfeksiyona yatkın hastalar için ciddi problemlere neden olabilir. Hastanın temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesini sağlayacak manuel veya otomatik modeller düşünülmeli ve karar verilmelidir. Kısıtlı bütçe ile hasta bakanlar için hasta yatağı kiralama daha ekonomik bir çözüm olarak değerlendirilebilir.

En Sık Kullanılan Hastane Yatakları Hangileridir?

Hastane yataklarında en çok kullanılan modeller;

  • Kumandalı yataklar: Bu yataklar ile hasta yatağı kolaylıkla hareket ettirilebilir. Bunun için özel hareket sistemleri vardır.
  • Felçli hasta yatakları: Bu yataklar felçli hastaların daha rahat olabileceği düşüncesiyle tasarlanmıştır. Bu hastalar hareket edemezler. Bu duruma göre yatak onlara rahatlık sağlar.
  • Hasta yıkama yatağı: Bazı hastaları, özellikle de yataktan kaldırmak ve taşımak zor olabilir. Kilolu hasta örnek alınabilir. Bu hastalara hareketliliklerinden dolayı banyo yaptırmak zordur. Bu gibi durumlarda hasta yıkama yatakları faydalıdır.

Ev Tipi Hasta Yatağı Modeli

Ev tipi hasta yatağı, uzun süreli yatak tedavisi isteyenlerin tercihi, elektrikli ve kumandalı modellere sahiptir. Portatif model olarak hasta rahatlıkla hareket edebilir. Hastane atmosferinden kaçmak isteyenler ve evde çok yer kaplamak isteyenler için ideal olan hastane yatağı modeli, tırabzan alçaltılarak normal bir baza görünümüne kavuşuyor. Bu sayede hastanın ev ortamında kendini daha iyi hissetmesini ve daha motive olmasını sağlar.

Ev tipi hasta yatağı modelleri

Havalı Hasta Yatağı Modelleri

Havalı hasta yatağı modelleri, hareket kısıtlılığı olan hastalar için uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Anatomik yapı dikkate alınarak tasarlanan bu modeller, uzun süre yatmak kan dolaşımının yorulmasına neden olacağından gerekli rahatlığı sağlar. Buharlı hasta yataklarının da kendi yapılarına göre birçok modeli bulunmaktadır. Tüp havalı yatak modelleri elektrik kullanmanın yanı sıra 150 kg’a kadar olan hastaların rahatça uyumasını sağlayan modellerden biridir. Vücuda temas eden noktalara baskı uygulayarak izleri önler.

Kimler Hasta Yatağı Kullanabilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön