skip to Main Content
Motorlu Ve Manuel Yataklar

Manuel Hasta Yatağı Mı Avantajlı Yoksa Motorlu Yatak Mı?

Hasta yatakları bilindiği üzere ikiye veya daha fazla kategoriye ayrılır ama en bilindik olan yataklar motorlu ya da manuel olarak hastaların yatışları esnasında kolaylık olması açısından kullanılan yataklardır. Manuel hasta yatağı sistemleri daha ekonomik, hasta hayatını daha da kolaylaştıran, ancak hastanın yatak pozisyonunu kendisinin değiştirmesine imkân sağlamıyor. Ancak bir refakatçi yardımı ile hastanın isteği doğrultusunda yapılabilir. Peki, refakatçi yoksa hasta bu durumda ne yapar? Bu durumda hareket kabiliyeti sınırlı olduğu için hasta yataktan çıkamaz ve kendi ihtiyaçlarını karşılayamaz. Bu sorunun çözülmesinin tek yolu ise motorlu hasta yataklarının kullanımıdır.

Motorlu Hasta Yatakları Karyolası Özellikleri Nelerdir?

Günümüz teknolojisine uygun olarak geliştirilen bu yataklar Avrupa’da, Uzak Doğu’da ve ülkemizde üretimi mevcuttur. Uzaktan kumandası sayesinde istediğin pozisyonu verebilirsiniz. Motorlu hasta yataklarının bazı özellikleri şöyle sıralanabilir.  Baş, boyun ve sırt kaldırma, ayak ve üst baldır kaldırma, yerden yükselme, sağa veya sola pozisyonlama, ön tilt geri tilt, ayağa kaldırma. Bu özelliklere sahip olması sayesinde hiç kimseye ihtiyaç duymadan kendi başınıza uzaktan kumanda yardımı ile yatağınıza istediğiniz pozisyonu verip, kendinizi rahat hissettiğiniz pozisyona koyabilirsiniz. Fakat bulunan bu opsiyonlar sizler tarafından seçilmez opsiyonların çalışma şekilleri içinde barındırdıkları motorlar ile doğru orantılıdır.

  • 1 Motorlu hasta yatağı: Baş ve boyun hareketleri yapar.
  • 2 Motorlu hasta yatağı: Baş boyun ve ayak hareketleri yapmanızı sağlar.
  • 3 Motorlu hasta yatağı: Baş boyun ayak ve yerden yükselme hareketleri yapmanızı sağlar.
  • 4 Motorlu hasta yatağı: Baş, boyun, ayak, yerden yükselme ve öne geriye tilt hareketleri yapmanızı sağlar.
  • 5 Motorlu hasta yatağı: Baş, boyun, ayak, yerden yükselme, öne geriye tilt ve ayağa kaldırma tam teşekkürlü olan hasta yatakları böyle hareketleri yapmanızı sağlar. Hastalığın durumuna göre hareket yeteneği kazandıran bu ürünlere bazı eklemeler yapılarak farklı özellikler de dahil edilebilir.
Motorlu hasta karyolaları
Motorlu hasta karyolaları

İki Motorlu Hasta Yatakları

Onlarca marka ve modele sahip olan bu hasta yataklarından en çok rağbet göreni 2 motorlu hasta yatağıdır. Bu yatak en temel olan hareketlerin oluşmasına imkân sağlar. Bunlar baş, boyun ve ayak hareketleridir. Ölçüleri standart bir yetişkin karyolası ile aynı ölçüt, ebatlara sahiptir. Yerden yüksekliği ise üniversal ölçülerdedir. Karyolanın üzerinde kullanılan yataklar ise tercihe göre değiştirilip yerine yenisi konulabilir. Bu da yataktan ayrı opsiyonlu olarak satın alınmak istendiğinde geçerli olan bir sistemdir. Her motorlu hasta yatağının üzerinde 28 ila 32 dansite aralığında standart olarak 4 parçalı bir hasta yatağı mevcuttur ve bundan herhangi bir ücret alınmaz.

Sürekli yatağa maruz kalan hastalar, yani yatalak hastalar vücutlarında zamanla yaralar oluşabiliyor. Bu yaraların oluşmaması için havali yataklar kullanılması önerilir. Kesinlikle uzun süre yatağa bağlı kalan hasta sünger yatak kullanmamalıdır. Bu yatakların hangisinin seçileceği ise hastanızın hastalık derecesi veya doktorun görüşüne danışılarak alınmalıdır.

Hasta Yatağında Neler Bulunur?

Hasta yatakları hastanın sağlık sorunlarına göre farklılık gösterebilir. Mesela hasta yatağa bağlı ise ve kendi ayağa kalkıp gidip gelemiyorsa, fiziksel etkinliklerini kendisi gerçekleştiremiyorsa yatağa bağlı olmasından dolayı vücudunda herhangi bir yara veya kızarıklık olmaması adına ortopedik hasta yatağı tercih edilmesi gerekir. Bu hasta yatağında motorlu hasta karyolası bulunur. Hasta dönerken hastanın düşmesini engellemek amacıyla sağa ve sola 4 tane ya da 2 tane korkuluk konur. Tedavi sürecinde gerekli olan sağlık aparatları da ona ek olarak sunulur. Hasta yatağının üzerinde ayrıca eklenilen lazımlık olması hastanın tuvalet ihtiyacını karşılamasının önüne geçer. Hasta yatağı temelde 4 ana parçaya ayrılır. Ayrılan bu parçalar kumanda yardımı ile hastaya göre ayarlanması, hasta yatağında bulunan özelliklerden biridir.

Manuel Hasta Yatağı Nedir?

Manuel hasta yatağı adından anlaşılacağı üzere el ile ayarlanabilen hasta yatak modelleridir. Motorlu yataklara göre manuel yataklar daha ucuzdur. Hasta yatağı fiyatları yatağın konforuna ve özelliklerine göre farklılık gösterir. Manuel hasta yatağı hastanın baş, kol ve ayak kısımlarının ayarlanmasını, hastanın kendisi ya da refakatçisi kendi elleriyle ayarlamasıdır. Kilolu bir hasta için bu yatak hiç uygun değildir. Onu kaldırmak oldukça güç bir hal alır. Bu yataklar konforlu ve rahat değildir.

Manuel hasta karyolaları
Manuel hasta karyolaları

Motorlu Hasta Yatağı Nedir?

Günümüzde çokça tercih edilen hasta yatağı kiralama modelleri arasındadır. Yeni nesil hasta yatağı olarak da bilinir. Yoğun bakım hastaları ve yatağa bağlı kalan hastalar için en ideal yatak seçimi demek mümkündür. Kumanda yardımı ile baş, sırt ve ayak kısımlarını rahatlıkla kolay bir şekilde hiç zaman kaybetmeden ayarlanmasına olanak sağlar. Taşınması ve kullanılması oldukça kolaydır. Hastanın daha rahat bir şekilde yatmasına yardımcı olur. Bundan mütevellit hastada kas ağrılarının eklem ağrılarının oluşmasını engeller. Basınç ayarı sayesinde hastanın kan dolaşımını dengeler ve deride oluşabilecek herhangi bir kızarıklık ya da bir yaralanmanın önüne geçer. Korkulukların kendi bölümlerine indirilip kaldırılması kolaylık sağlar.

Motorlu hasta yatağı hemen hemen her açıdan daha avantajlıdır. Manuel hasta yatağının tek bir olumlu yönü var oda motorlu hasta yatağına oranla daha ucuz olmasıdır. Bunun dışında eğer bütçeniz müsait ise, motorlu hasta yatağı tercih etmelisiniz.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.