skip to Main Content
Medikal Hasta Yatakları

Medikal Hasta Yatağı Fiyatları

Hasta yatağı hastaların tedavileri devam ettiği sürece hastane ortamını ve konforunu eve taşımayı sağlayan medikal yataklardır. Hasta yatağı yalnızca geçici süre için yani tedavi süresince ihtiyacı karşılama anlamında değil aynı zamanda yatağa bağımlı olan yaşlı hastaların evde daha rahat bakılmasını ve hasta açısından konforlu ortamın yaratılmasını sağlamak amacıyla da kullanılmaktadır. Ayrıca yalnızca hastanın değil hasta yakınlarının da konforunu sağlar.

Hasta yataklarının tamamı medikal üretilen yataklardır. Dolayısıyla hasta açısından hareket özgürlüğü tasarlanmış bunu fazlasıyla sağlayan hastanın rahat uyku uyumasını sağlayan ve farklı pozisyonlara ayarlanabilen yatak olma özelliği taşırlar.

Hasta Yatağına Sahip Olma Koşulları

Hasta yatağı uzun süreli yatağa bağımlı olan hastalarda satın alınabildiği gibi geçici tedavi süresince yatağa bağlı kalan hastalar için de kiralanma olanağı sunan medikal malzemelerdir. Medikal hasta yatağı fiyatları yatağın özelliklerine motor sayısına göre farklılık gösterir. Dolayısıyla bu konuda hastanın hangi yatağa ihtiyacı olduğunun belirlenmesi ve o ihtiyacı karşılayabilecek yatağı tercih etmek önemlidir.

Hasta Yatak Çeşitleri

Hasta yatakları motor sayısına göre çeşitlilik gösterir. Öncelikle bütün hasta yataklarında tekerlek bulunur. Çünkü bu yatağın rahat hareket etmesini ve etrafının altının ve yatağın daha rahat temizlenebilmesini sağlar. Ayrıca tekerlekler sayesinde rahat taşınmasını sağlar. Yataklar medikal özelliğe sahip olduğu için serum takma aparatı bulunması yatağın devamlı ve rahat kullanılmasına öncelik tanır.  Ayrıca hasta yataklarının dört bir tarafında hasta açısından güvenli olması için korkuluk vardır. Bu da hastanın uyku sırasında veya hastalığına bağlı olarak düşme tehlikesini tamamen ortadan kaldıran güvenlik sağlayan özelliklerden biridir.

Dört tarafında bulunan korkuluklar hem açılabilir özelliğe sahip hem kaldırılabilir özelliğe sahiptir. Hasta açısından en konforlu biçimde donatılmıştır. Bununla birlikte yataklar motor özelliğine bağlı olarak elektriğin kesildiği veya olmadığı durumda manuel kullanılabilir özelliğe de sahiptir. Medikal hasta yatağı fiyatları dolayısıyla buna bağlı olarak da değişiklik gösterir.

Hasta yatak çeşitleri
Hasta yatak çeşitleri

Motor Türüne Göre Hasta Yatakları

Motor sayısı ve özelliğine bağlı olarak üç farklı hasta yatağı bulunur. Bunlar;

  • 2 motorlu hasta yatağı
  • 3 motorlu hasta yatağı
  • 4 motorlu hasta yatağı

2 Motorlu Hasta Yatağı

2 motorlu hasta yatağı hem uzaktan kumanda ile kullanılabilir özelliğe sahiptir hem de diğerlerin de de olduğu gibi manuel kullanım sağlayan yataklardan biridir. Yatağın iki motorunun bulunması baş ve ayak Bölgesi’nin hareket etmesini sağlar. Bu motorlar dual motor olarak bilinen motorlardır. Bir diğer motor çeşidi ise piston motordur. Piston motora sahip yataklar diğerlerine göre daha yüksek maliyetlidir. Dolayısıyla medikal hasta yatağı fiyatları motor özelliklerine göre de farklılık gösterir.

3 Motorlu Hasta Yatağı

Motor sayısının artması medikal hasta yataklarında daha konforlu kullanım olanağı sağlayan yataklardır.  3 motorlu hasta yatağında asansör bulunur. 3 motor olması sebebiyle yatağın ayak ve baş kısmı hareket halindedir. Bununla birlikte yatak aynı zamanda uzaktan kumanda yardımıyla yukarı ve aşağı doğru paralel olarak hareket edebilir. Bu özellik hasta açısından oldukça konforlu özelliklerden biridir. Hastanın bakımını daha rahat yapılmasına olanak sağlar. Diğer yataklarda olduğu gibi uzaktan kumanda sistemi ile kumanda edilen 3 motorlu yatak hasta açısından daha geniş kullanım olanağı sağlar.

4 Motorlu Hasta Yatağı

Dört motorlu hasta yatağı konfor anlamında diğerlerinden daha konforludur. Bu yataklar diğerlerinden daha ağır yataklardır. Yaklaşık olarak 200 kg civarındadır. 4 motorlu olması yatağa diğerlerinden daha farklı ve daha fazla konfor sağlar. Yatakta bulunan 3 motor yatağın baş ve ayak kısmını hareket ettirir. Ayrıca asansörlü olmasının yanı sıra ayak ve baş kısımları 45 derece açı oluşturacak biçimde sağa ve sola doğru hareket etme özelliğine sahiptir. Bununla birlikte diğer medikal yataklarda olduğu gibi uzaktan kumanda edilerek rahat kullanım olanağı sağlar.  Dört motorlu medikal hasta yatağı fiyatları bu özelliklerinden dolayı daha yüksek maliyete sahiptir.

Hasta Yatağı Kiralama

Hasta yataklarının en iyi özelliklerinden biri kiralanabilir olma özelliğidir. Çünkü hastanın tedavisi belli bir süre sonra bittiğinde yatağı saklama sorunu ortaya çıkar. Kiralanan hasta yatakları ise bu sorunu tamamen ortadan kaldırır. Günümüzde hasta yatağı kiralayan birçok firma bulunmaktadır. Hasta iyileşene kadar hastanın konforlu bir biçimde yatağında yatmasını ve tedavisinin ve iyileşme sürecinin hızlandırılmasına yardımcı olur. Medikal hasta yatağı fiyatları yatağın özelliğine motor sayısına bağlı olarak değişiklik gösterir. Hasta yatağı kiralama konusunda genellikle ev tipi adı verilen hasta yatakları kullanılır. Dolayısıyla hasta yakını açısından da ya yatağı satın almak hem çok yüksek maliyetli hem de evde saklama sorunu ortadan kalkar.

Kiralık Hasta Yatakları
Kiralık Hasta Yatakları

Günümüzde makul kiralama ücretleri olan yataklar mevcuttur. Bu yataklar hastanın tedavisi devam ettiği sürece kiralanır tedavi bittiğinde ise firmaya teslim edilir. Hasta yatağı kiralamak isteyen hasta yakınları firma ile iletişime geçip kiralamak istediğini bildirir. Firma tarafından hasta yatağı son derece arınık ve temiz olarak hastaya teslim edilir ve hastanın yanında çalıştırılır nasıl çalışıldığı hasta yakınına gösterilir ve oluşabilecek herhangi bir arıza durumunda ise ücretsiz servis hizmeti sunar. Bunun yanı sıra kullanıldığı süre içinde de hasta yatağı garantilidir. Böylelikle hasta yatağı kiralama işlemi satın almaktan çok daha avantajlıdır. Hastada hastalığı süresince konforlu bir biçimde bakımı sağlanmış olur.

Kiralık Hasta Yatağı Özellikleri

Hasta yatağı kiralayan birçok firma bulunur. Bu hasta yatakları son derece teknolojik donanıma sahip yataklardır. Aynı zamanda 24 saat teknik servis sağlama olanağı sunar. Hastaya sağlıklı koşulları sağlanmış bir biçimde teslim edilir ve aynı zamanda kullanıldığı sürece garanti hizmeti verir. Böylelikle hasta hem manevi açıdan hem de tedavi süresince rahat etmesi sağlanır.

Hasta Yatağı Fiyatları

Medikal Hasta yatağı fiyatları birbirinden farklılık gösterir. Bu farklılıklar yatağın özelliklerinden kaynaklı farklılıklardır. Kaç motorlu oluşu ve hareket etme kabiliyeti ölçüsünde fiyatlar değişiklik gösterir. Ancak günümüzde hasta yatakları konusunda da birçok kampanyalar düzenlenmekte hasta ve hasta yakınlarını mağdur etmeyecek ölçüde kiralama ücretleri bulunmaktadır.

Havalı Hasta Yatakları

Medikal hasta yatağı çeşitlerinin bir diğeri de havalı hasta yataklarıdır. Havalı yataklar daha çok uzun süreli yatağa bağımlı olan hastalar için tercih edilen yataklardır. Havalı hasta yatağı diğerlerine göre çok daha fazla özelliği bulunan yataklardır. Hasta tedavi edildiği sürece hastanın konforlu yatmasını sağlar ve yatak yarası açılmasını engelleyen özelliğe sahiptir. Sürekli hareket halinde olan havalı hasta yatakları dolayısıyla bu özelliğinden dolayı daha özel yataklardır.

Havalı hasta yatağı çeşitleri
Havalı hasta yatağı çeşitleri

Havalı hasta yataklarının en önemli özelliği hasta yattığı sürece yatağın sürekli hareket halinde olmasıdır. Dolayısıyla hastanın sürekli pozisyonu değişir. Pozisyon değiştiren hastanın cildinin hava alması sağlanır ve yatak yarası oluşumu böylelikle önlenmiş olur. Bu nedenle yatağa bağımlı ve yatalak hastalar için genellikle tercih edilen pozisyon aldıran havalı yatak modelleridir. Hastanın sık sık pozisyon değiştirilmesinin mümkün olmadığı durumda yatak sayesinde sık sık pozisyon değiştirme sağlanmış olur. Dolayısıyla hasta açısından da oldukça konforlu yataklardan biridir.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.