Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Motorlu Hasta Yataklarının Avantajları

20210622 104557 min

Motorlu yataklar, hastanın hareket kabiliyetini artırmak ve hareket ettirmek için elektrik motorlarını kullanan yataklardır. Başka bir deyişle, motorlu yatak, kısıtlı hareketi olan hastaların daha yoğun rehabilitasyon egzersizleri yapmasına yardımcı olur. Doktorlar da bu yatakları ameliyatları daha etkin ve verimli yapmak için kullanırlar. Son olarak, hastalar gece boyunca çok fazla hareket etmek zorunda olmadıkları için geleneksel hastane yataklarına göre motorlu hastane yataklarında daha rahat olma eğilimindedir.

Motorlu yataklar sınırlı hareketi olan hastalara yardımcı olur. Birçok omurilik yaralanması, hastaların bel altında hareket sorunları yaşamasına neden olur. Örneğin, boynu kırılan biri kollarını veya bacaklarını yardım almadan hareket ettiremeyebilir. Bu durumda motorlu yatak, hastanın günlük aktivitelerini sınırsız bir şekilde gerçekleştirmesine izin vererek yaşam kalitesini yükseltebilir. Artık çoğu hastanede hastaların iyileşirken kullanmaları için en az bir motorlu yatak bulunmaktadır.

Motorlu Hasta Yatağı Nedir?

Motorlu hasta yatakları, doktorların ameliyatları daha etkin bir şekilde gerçekleştirmesini sağlar. Normal yataklarda yapıldığında ameliyatlar son derece karmaşık olabilir çünkü hastaların işlem boyunca düz yatması gerekir. Ancak bağırsak ameliyatları veya diğer işlemleri motorlu yatakta yapmak, bu işlemler sırasında hastaların düz bir şekilde yatması gerekmediğinden çok daha kolaydır.

Motorlu hasta yatağı

Ayrıca motorlu yatak kullanmak, doktorların sırt ağrısı ve diğer yaralanmalardan kaynaklanan hasta rahatsızlığını azaltmasını sağlayarak ameliyat sonrası ağrıyı azaltır. Omurga cerrahisinde uzmanlaşmış hastanelerin çoğu artık hastaların ameliyat sırasında kullanması için hem geleneksel hem de motorlu yataklar sağlıyor.

Hastalar aynı zamanda geceleri çok fazla hareket etmek zorunda olmadıkları için geleneksel yataklara göre motorlu yataklarla daha mutlulardır. Geleneksel hastane yatakları, kazalar veya ameliyatlarda meydana gelen sırt ağrısı ve diğer yaralanmalar nedeniyle çoğu hasta için sert ve rahatsız edici olma eğilimindedir.

Boyun veya sırt yaralanması olan hastalar, yaralanmalarının neden olduğu ağrı nedeniyle geleneksel şiltelerde uyumayı genellikle zor veya rahatsız bulurlar. Bu durumda, motorlu yatak gibi daha rahat bir yatak kullanmak, sırt ağrılarını ve uyku pozisyonuna bağlı rahatsızlıklarını azaltarak hastanın iyileşmesini kolaylaştırır.

Motorlu Hasta Yatağı Ne İşe Yarar?

Motorlu hastane yatakları, doktorların ve terapistlerin hareket kısıtlamaları ve ağrı gibi sorunları etkili bir şekilde tedavi etmelerine izin verdiği için birçok omurilik yaralanmasının tedavisine yardımcı olur. Ayrıca, bu yataklar, gece rehabilitasyon seansları sırasında uyku kalitelerini artırırken sırt ağrılarını azaltarak iyileşen hastaların hayatını kolaylaştırır. Motorlu yataklar, vücut hareketlerini sınırlamadan günlük aktivitelerini gerçekleştirmelerine yardımcı olarak fiziksel olarak yaralanmış hastaların sağlığını iyileştirir.

Çoğu hastanede artık omurga yaralanmasına maruz kalan kişilerin kullanabileceği en az bir motorlu yatak bulunmaktadır. Yataklar çünkü hastalar süreç boyunca düz yatmak zorundadır, ancak bir motorlu yatakta bağırsak ameliyatları veya diğer prosedürleri yapmak çok daha kolaydır.

Elektrik motorlu hasta yatakları

Motorlu Hasta Yataklarının Önemi Nedir?

Modern yataklar olarak da bilinen motorlu hasta yatağı, hastanelerde hastalara hareketlilik sağlamak için kullanılan bir mekanik yatak türüdür. Elektrik veya hidrolikle çalışan motorlu bir hasta yatağı, kullanıcısını hastanenin sınırları içinde çeşitli tedavi pozisyonlarına itebilir. Motorlu hastane yatağı ile yapılabilecek bazı tedavi örnekleri arasında yara iyileşmesi, fizik tedavi ve ağrı yönetimi yer alır.

Motorlu Hasta Yatağı Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Motorlu hasta yatağı, hastanede yatan hastaların tedavilerini daha hızlı, daha verimli bir şekilde gerçekleştirmek için kullanılabilir. Yatağın ortasında, hastanın bacak ve kollarının hareketini kontrol eden elektronik bir kontrolör bulunur. Elektromiyografi (EMG) probları, hastanın uzuvlarından kas fonksiyon bozukluklarının bulunduğu bölgelere kadar uzanır. Bu problar, uzuvların hareketini kontrol etmek için elektrik sinyallerini iletir.

Diğer bileşenler, hastanın uzuvlarını hareket ettirmek için motorları ve vücut parçalarını yaralanmaya neden olmadan hareket ettirmek için kontrol sistemlerini içerir. LED ışık ve farklı basınç ayarları ile donatılmış motorlu havalı yatak ile günlük olarak yara iyileşmesi yapılabilmektedir. Ek olarak, hastalık nedeniyle çok fazla kilo vermiş veya kritik kilo verme tedavileri gerektiren hastalar, motorlu hastane yatağı kullanmaktan yararlanabilir.

Motorlu Hasta Yatağı Kullanımı

Motorlu hasta yatağı, hastane ortamında çok az yer gerektirir ve genellikle kendi kendine çalışır— yani piller veya elektrik prizleri gibi harici güç kaynakları gerektirmez. Motorlu bir hastane yatağında kullanılan elektronik kontrolör, genellikle belirli koşullara veya yaralanmalara göre uyarlanmış belirli hareketlerle programlanır. Hareket programı daha sonra kablosuz iletim yoluyla hastanın uzuvlarını kontrol eden motorlara aktarılır.

Yukarıda bahsedildiği gibi, EMG probları genellikle hastanın vücudunun farklı bölgelerine monte edilir, böylece hareketler prob tarafından doğru bir şekilde elektriksel impulslara dönüştürülür ve hastanın uzuvlarını kontrol eden motorlara iletilir. Motorlu hastane yatakları ayrıca baş ve göz hareketlerini görme ayarı veya yiyecek parçacıklarını yutma gibi vücut parçalarının karşılık gelen hareketlerine çevirmek gibi hareketleri algılayan sensörlere sahiptir.

Motorlu hastane yatakları

Motorlu Hasta Yatağı Özellikleri Nelerdir?

Motorlu hastane yataklarının benzersiz bir özelliği, hastaları fiziksellerine zarar vermeden hareket ettirebilmeleridir. Ek olarak, motorlu hasta yatağı kullanan hastaların tedavi sırasında kaslarını kullanmalarına gerek yoktur. Bu, genel konfor düzeylerini ve başarılı iyileşme şanslarını artırır.

Günümüzde her hasta için kendilerini ayarlayan manyetik yataklar da dahil olmak üzere çeşitli mekanik yatak türleri mevcut olsa da, diğer mekanik yatak türlerine kıyasla verimlilikleri ve maliyet etkinlikleri nedeniyle dış iskeletler popülerliğini koruyor. Ayrıca hasta yatağı kiralama hizmeti de firmalar tarafından sağlanmaktadır.

Motorlu Hasta Yataklarının Avantajları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön