skip to Main Content
Pozisyonlu Havalı Hasta Yatağı

Pozisyon Veren Hasta Yataklarının Kullanım Avantajları

Hasta yataklarının her biri farklı özelliklerdedir. Hasta yataklarının en önemli özellikleri arasında hastaya pozisyon verilebiliyor olması yer alır. Manüel hasta yatakları hariç hemen hemen bütün hasta yataklarına pozisyonlar kolaylıkla verilebilmektedir. Hasta yatağı bütün hastalar için kullanıma uygun ve farklı özelliklere sahip olacak şekilde üretilir. Hasta yataklarının üretimi öncesinde hitap edeceği hasta grubu için bir araştırma yapılır. Sonrasında ise hastanın ihtiyaçlarını giderecek en uygun yatak oluşturulur. Hasta yataklarının bu özellikte üretiliyor olması da beraberinde birçok kolaylığı getirir.

Hastanın Bakımını Kolaylaştırır

Hasta yataklarının pozisyon alabiliyor olması sayesinde hastaların her türlü bakımı iki kat daha fazla pratikleştirir. Özellikle fiziksel olarak yatağa bağımlı olan kişilerin bakımı göz önüne alındığında bu bakımın yükü yatağın pozisyon alıyor olması sayesinde azalır. Hasta yemeğini yemek istediğinde birinin tutmasına ya da onun pozisyon vermesine gerek kalmaz. Yatak istenilen pozisyona rahatça bir kumanda yardımı ile getirilebilmektedir. Ayrıca yine hastanın ilaçlarını kullanması gerektiğinde yatak yarı oturulacak pozisyona alınabilir. Hasta yatağının pozisyon alabiliyor olması üzerinin rahat değiştirilebilmesini, yatakta rahatça oturabilmesini,  uyurken rahat edeceği pozisyona getirilebilmesini dolayısı ile de hastanın bakımını kolaylaştırır.

Hastaların Egzersiz Yapmalarına Yardımcı Olur

Hastalar özellikle iyileşme aşamalarında doktorları tarafından egzersiz yapmakla görevlendirilirler. Ancak bu durumda yataktan kalkamayan hastalar için pozisyon alabilen yataklar en büyük yardımcıdır. Birbirinden farklı pozisyonlara getirilebilen yataklar, hastanın bel, omurga, baş, ayak ve vücudunun bazı bölgelerinin hareket etmesini sağlar. Pozisyon alabilen yataklar sayesinde hasta bazı egzersizleri de rahatça yapabilir. Bu durum ise hastanın yataktan çıkmadan bazı spor hareketlerini yapabilmesini ve dolayısıyla vücut kaslarının ise çalışmasını sağlar. Hareket ettirilebilen hasta yataklarına 90 derecelik açılar verilebilir.  Bu sayede hastanın zamanla kasları güçlenir ve sürekli yatmaktan vücut kendini salmamış olur.

Pozisyonlu hasta yatakları
Pozisyonlu hasta yatakları

Hasta Bakıcılarının Daha Az Yorulmalarını Sağlar

Hasta yatakları birbirinden farklı pozisyonlara getirilebilmektedir. Özellikle hastalara bakan kişiler için bu özellikler çok önemlidir. Başta hasta bakıcıları yatağı istedikleri pozisyonlara alarak onların temel ihtiyaçlarının rahatça giderilmesini sağlar. Hastalar ayrıca yatakta istedikleri pozisyona gelerek yemeklerini, ilaçlarını ve lavabo ihtiyaçlarını da rahatça giderir.  Ancak fiziksel olarak sınırlı olan hastaların neredeyse her saat bakıma ihtiyaçları vardır. Bu hastaların bakıcılarının işinin kolaylaşması için yataklar bambaşka pozisyonlara getirilebilir. Hasta bakıcıları hastanın üzerini giydirmek istediklerinde yatağı yarım olacak şekilde pozisyona getirerek üst değiştirme işlemini rahatça yapabilmektedirler. Daha bunun gibi birçok işlemler yatağın pozisyon alabiliyor olması sayesinde rahatça yapılır.

Acil Durumlarda Can Kurtarıcıdır

Hastaların ve hasta yakınlarının en tedirgin olduğu konulardan biride aniden fenalaşma ihtimali olan bir hastalarının bulunmasıdır. Böyle bir durumda önemli olan ise hastanın acilen yataktan indirilip hastaneye getirilmesidir. İşte yatakların pozisyonlar alabiliyor olması durumunda acil durumlardaki hastalar için yatak aşağıya kadar indirilerek rahatça yataktan inmesi sağlanır.

Hastaların yine bir misafiri geldiğinde onunla konuşabilmesi sohbet edebilmesi için oturum pozisyonuna getirilebilir. Hastanelerde de kullanılan hastaların sedyelere alınması sırasında yatak en alt kısma kadar indirilerek ya da sedye boyuna çıkarılarak rahatça yoğun bakıma ya da ameliyata taşınabilir. Yine hastanın kendisinin bir ihtiyacı olduğunda yatağından kalkmak istediğinde kolayca istediği seviyeye getirerek yataktan kalkabilir. Yatağın pozisyon alabilmesi sayesinde acil olan her durumda hasta yataktan rahatça indirilebilir ya da başka bir yatak üzerine taşınabilir.

Psikolojik Olarak Olumlu Etkisi Olur

Hasta yataklarının tek bir pozisyonda bulunmaması sayesinde hastalar psikolojik olarak da olumlu yönde etkilenir. Şöyle ki hastanın bir yakını geldiğinde ya da ailesi ile oturup sohbet etmek ya da başkalarıyla yemeğini yemek istediğinde yatak yarım olarak oturulabilecek bir pozisyona getirilebilir. Pozisyon verilebilen yatak sayesinde hastalar cam kenarında dışarıyı izleyebilirler. Yatağın pozisyon alabilmesi sayesinde hasta istediği pozisyona gelerek sosyalleşebilir. Bu durum ise hastayı sürekli yatmaktan kurtarır. Böylece hasta psikolojik olarak olumlu bir sonuç elde eder. Bu durum ise hastanın sağlığını da olumlu etkiler. Özellikle yerinde duramayan sürekli evin içerisindeki olayları merak eden küçük ve yaşlı hastalar için bu özellik en büyük mükafatlardandır.

Kilolu Hastalar İçin Büyük Avantajları Bulunur

Hastalar arasında kilolu hastaların bakımı oldukça zordur. Bu hastaların özellikle temel ihtiyaçlarının giderilmesi sırasında yatakta pozisyon verilebilmesi ağır bir işlemdir. Pozisyon alabilen yataklar sayesinde kilolu hastalar rahatça pozisyon alabilerek bakıcılarının ve kendilerinin işlerini kolaylaştırır. Yine kilolu hastaların hareket etmesi gerekli olduğu için spor aktivitesi yatağın pozisyon alabilme özelliği sayesinde yapılabilir. Ayrıca hastalar hem hasta olmaları hem de kiloları nedeni ile kimseye yük olmak istemeyeceklerinden dolayı istedikleri pozisyonları kendileri de rahatça gelebilmektedirler. Bu sayede rahatça yemeklerini de yerler. Bu durumların hepsi ise hastanın psikolojisinin olumlu etkilenmesini sağlar. Aynı durum yaşlı ya da çocuk hastalar içinde geçerlidir.

Yataklar Pozisyonlara Rahatça Getirilebilir

Hasta yatakları farklı özelliklerde hastaların işini kolaylaştırmak amacı ile üretilmiştir. Bu özelliklerden biride yatağın pozisyon alabiliyor olmasından gelir. Hasta yatağı satın alındığında içerisinde bütün aparatlarının yanında bir de kumandası yer alır. Bu kumanda yatağın pozisyon alabilmesine yardımcı olur. Bu kumanda da bazı tuşlar yer alır. Bu tuşlar yatağın bel, baş ayak kısmının hareket ettirilmesini, sağlar. Kumandayı yatak sahibi ve diğer her kişi rahatça kullanabilir. Genelde pilli olarak çalışan bu kumandaların bazıları yatağa bağlı ve elektrikli olarak da çalışır. Tuşları el ile bulunabilecek şekilde, pratik bir düzenle tasarlanmıştır. Hastanın yanına kadar uzanabilen kablosu sayesinde hasta rahatça kullanabilir. Yatakların bazılarında yan tuşlarda bulunur. Bu tuşlarda yatağın pozisyon almasına yardımcı olur.

Pozisyon Alabilen Yataklar

Pozisyon alabilen hasta yatakları arasında 4 motorlu hasta yatağından tutun hasta karyolası, elektrikli hasta yatağı gibi daha birçok pozisyon alabilir yatak bulunur. Pozisyon alabilen yatakların hepsinde hastanın bazı bölgeleri rahatça hareket ettirilebilmektedir. Pozisyon alabilen yataklar hastanın her durumuna göre farklı pozisyonlara getirilebilir. Pozisyon alabilen yataklar hastanın konforunu koruyarak gece ve gündüz rahatça uyumalarını sağlamaktadır. Ayrıca bu yatakların daha birçok ileri seviyede özellikleri de bulunur. Başta pozisyon alabilen yatakların ön kısımlarında yemek masaları vardır. Yatak o yemek taburesine kadar kalkabilmektedir. Yine serum askıları da bu yataklarda yer alır.

Pozisyon Alabilen Yataklar Uygun Fiyatlarla Alınabilir

Pozisyon alabilen yatakların tamamı hastalar için oluşturulmuş özelliklerdedir. Bu yataklar hastanın rahat bir konuma gelmesini sağlayarak, ihtiyaçlarının karşılanmasını destekler. Pozisyon alabilen hasta yatağı fiyatları bakımından da kullanıcılarının işini kolaylaştırır. Pozisyon alabilen hasta yataklarına uygun fiyatlarla herkes sahip olabilir. Hastalar için büyük avantaj oluşturan pozisyon alabilen yataklar hastalar için uygun fiyatlarla satılır.

Ayrıca hasta yatakları için hasta yatağı kiralama işlemi de yapılabilir.  Kiralama işlemlerinde de alınan yataklar da aynı şekilde istenilen pozisyona getirilebilir. Hastanın ihtiyacına uygun olan pozisyon için sadece kumandasının tuşuna basılması yeterlidir. Pozisyon alan hasta yataklarının farklı kısımları hareket ettirilerek kullanımı sağlanır. Bu yatakların hepsi hastaların sağlığının olumlu olarak ilerleyebilmesi amacıyla profesyonel olarak tasarlanmıştır.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir