skip to Main Content
Sağlık Için Hasta Yatakları

Sağlıklı Kullanım İmkânı Sunan Hasta Yatağı Nasıl Seçilmeli?

Teknoloji ve endüstri sanayisinin ilerlemesi ile sağlık sektöründe her geçen gün, birçok yeni ürün hastaların konforu ve rahatı için piyasaya sürülüyor. Bunlardan biri de hasta yatağı. Sıradan yataklardan farklı olan bu yatakların, hem hastaya hem de bakıcıya birçok kolaylık sağlayan özelliği ve farklı modelleri bulunuyor. Özel olarak tasarlanan bu yataklar, uzun süne yatmak zorunda olan hastalar ve tamamen yatağa bağımlı kişiler tarafından kullanılıyor. Hem teknolojik hem de konforlu üretilen bu yataklar, hastalar için oldukça güvenli ve hijyeniktir. Ancak iyi bir hasta yatağı fiyatı, kullanacak olan kişinin kilosu, hastalığı ve saire gibi özelliklerine bakılarak seçilmelidir.

Hasta Yataklarının Teknolojik Özellikleri Nelerdir?

Sağlık sektörünün günümüzde geldiği noktada artık üretilen hasta yatakları oldukça teknolojik, pratik, kullanışlı, hijyenik ve donanımlıdır. Hastalar için özel üretilen bu yatakların dört köşesinde serum takma kısımları ve pratik bir şekilde sökülüp, tekrar takılan plastik, çelik  veya isteğe göre ahşap başlıklar bulunur. Bunun yanı sıra hasta yataklarında özel tasarlanmış  ayak ve gövde kısmanda korkuluklar mevcuttur. Hastalar için özel tasarlanan hasta yataklarının tekerleklerinde fren sistemi ve çapraz kilit sistemi takılıdır. Bu sayede yatak sabit kalabilecek ve istenildiği takdirde 360 derece dönen tekerlekleriyle yatak evin her yerine taşınabilir. Ayrıca bu yatakların içi oldukça geniş ve konforlu üretilmiştir.

Son teknoloji ürünü yataklar
Son teknoloji ürünü yataklar

Tuvalet Özelliği Bulunan Hasta Yatakları Kullanışlı mıdır?

Bazen hastalar çok uzun süre yatmak zorunda kalabilir yada tamamen felçli kalarak yatağa bağımlı hale gelebilir. Bu gibi durumlarda hastalar ve bakıcılar için ise en zor olanı hastanın tuvalet ihtiyacını istediği gibi karşılayamamasıdır. Ancak oldukça kullanışlı olan ve lazımlığı bulunan hasta yatağı modelleri ile bu sorun kolayca ortadan kalkmış olur. Çok kullanışlı, pratik ve hijyenik olan lazımlıklı hasta yataklarını hastalar ve hasta yakınları gönül rahatlığı kullanabilirler. Söküp çıkarılabilen lazımlıklar hasta yatağının üst kısmına takılarak bir kılıf sayesinde kolayca kullanıldıktan sonra hijyenik olarak çıkartılır ve yeniden takılarak hastanın isteğine göre yerine takılabilir.

Otomatik ya da Manuel Hasta Karyolası Özellikleri Nelerdir?

Yatmak zorunda olan hastalar için özel tasarlanan hasta karyolalarının birden farklı modelleri bulunur. Bunlardan biride el ile ayarlanabilen manuel ya da otomatik hasta karyolası modelleridir. Elektrikli karyolalarından farklı olarak, manuel hasta yatakları, baş tarafında konuşlandırılan rulmanların kullanımı ile ayarlanır. Çok basit bir el hareketi ile yatağın baş kısmını  ya da ayak kısmını istediğimiz yüksekliğe getirip alçaltabiliriz. Günlük kullanımda olan yataklardan çok daha konforlu ve kullanışlı olan manuel hasta karyolaları, diğer hasta karyolası modelleri kadar sağlam kullanışlı ve pratiktir. Elektrikli hasta yataklarında olduğu gibi manuel hasta yataklarında da istenilen yere dönebilen tekerlekleri mevcuttur ve istenilen her yere taşınabilir.

Otomatik hasta yatağı modelleri
Otomatik hasta yatağı modelleri

Elektrikli Hasta Karyolası Özellikleri Nelerdir?

Hastalar ve Hasta yakınları tarafından, kullanımı çok pratik ve güvenilir olan elektrikli hasta karyolası en çok tercih edilen hasta yatağı modelleri içerisindedir. Manuel hasta karyolası modelleri baş ve ayak kısmı nasıl el ile ayarlanabilirse, elektrikli hasta karyolalarının baş ve ayak kısmı da uzaktan kumanda ile tek düğme sayesinde istenilen boyuta getirilebilir. Kullanımı çok pratik olan elektrikli hasta yatakları, elektrikle ilgili hiç bir sorun teşkil etmez ve son derece güvenilirdir. Bakıcı olmadığı zamanlarda hasta kendisi de tek düğme ile baş ve ayak kısmını istediği boyuta kaldırarak, istediği konforu elde edecektir. Elektrikli hasta karyolası elektrik kesildiğinde ise pil ile uzun süre çalışabilir. 

Hasta Yatakları Ne Kadar Güvenlidir?

Gelişen teknoloji ve kaliteli sanayi endüstrisi sayesinde, son yıllarda üretilen ve tasarlanan hasta yatağı eski hasta yataklarına kıyasla çok daha güvenli ve kullanışlıdır. Hasta yataklarının her iki tarafında bulunan dört adet takılıp çıkartılabilen korkuluklar sayesinde hastaların güvenliği sağlanmış olur. Kalkabilen ancak ayakta durmakta zorluk çeken ya da yatarak tedavi görmek zorunda olan hastalar bir taraftan bir tarafa dönerken düşme tehlikesi yaşamazlar. İstenilenin çok ötesinde hizmeti veren ve güvenliği sağlayan hasta yatakları, hem hastalar için hem de hasta bakıcılar için oldukça güvenli ve pratiktir.  Hasta yatakları gerekli tüm ekipmanı kurularak kullanıcılara teslim edilir.

Güvenli hasta yatakları
Güvenli hasta yatakları

Havalı Yataklar Kullanılışlı mıdır?

Hasta yatakları modelleri arasında bulunan havalı yataklar, diğer hasta yataklarına kıyasla çok daha konforlu ve rahattır. Yatarak tedavi gören, kalkamayan, felç olan ve uzun süre yatacak olan hastaların en önemli sorunlarından biri, yattıklarından dolayı hava almayan sırt bölgesinde yara ve berelerin çıkmasıdır. Bu nedenle havalı hasta yatağı bu olumsuz durumu ortadan kaldırmak ya da en aza indirmek için özel üretilmiştir. Havalı yataklar ayrıca hastanın sırtına, baş ve boyun bölgesine, bacaklarına masaj yapma özelliğine sahiptir. Hastaların her türlü ihtiyacına cevap veren havalı yatak modellerinin hem manuel olanı hem de elektrikli olanı mevcuttur ve çok kullanışlıdır.

Havalı yataklar
Havalı yataklar

Hasta Yatağı Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Hasta yatakları her ne kadar konforlu, kullanışlı ve güvenli olarak tasarlansa da hasta yatağı alırken dikkat edilmesi gereken önemli konular vardır. Örneğin hasta olan kişinin ne kadar süre yatacağı ve vücudunun hangi bölgesini kullanamadığı, vücudunda oluşabilecek yere ve bereler için önemlidir. Çünkü zeminin sert olması sürekli yatan hastanın oluşabilecek yaraları tetiklemesi muhtemeldir. Hasta yatağı alırken atlanmaması gereken diğer detay ise hasta yatağının hangi malzemeden üretildiğidir. Hasta yataklarının kaliteli malzemeden üretilmesi yatağın dayanıklılığı açısından önemlidir. Ayrıca yatağın tekerlekli olması, uzun süre kalkamayan hastanın psikolojik durumundan dolayı, istenilen yere taşınabileceği için büyük önem arz eder.

Hasta Yatakları Fiyatları?

Hasta yatakları fiyatları günümüzde, hasta yatağı modelleri, elektrikli ya da manuel olmasına veya kalitesine göre değişmektedir. Çok uzun süre yatakta kalmayacak olan hastalar için hasta yatağını almak daha uygundur. Hasta yataklarının aylık kirası uygun fiyatlardan başlar. Ancak çok uzun süre yatacak olan, felçli olan ve iyileşme umudu olmayan hastalar için hasta yatağını almak daha karlı olacak ve hastanın sağlığı açısından daha yerinde bir karar olacaktır. Hasta yatağı kiralama fiyatları modeline göre değişiklik gösterse de genel olarak fiyatları ortalama fiyatlar ile başlar ve yatağın elektrikli, manuel, ortopedik, havalı ve dayanıklılık özelliklerine, kalitesine göre yüksek seviyelere kadar çıkmaktadır.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.