Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Satın Alacağınız Hasta Yatağı Hangi Özelliklerde Olmalı?

en ucuz hasta yataklari

Hasta yatakları, kullanıcının hareketlilik ihtiyaçlarına göre uyarlanabilir, tipik olarak düşmeyi önlemek için yan korkuluklara sahiptir ve engelli veya kronik hastalığı olan kişiler için uygundur. Hem sosyal bakım tesislerinde  huzurevleri, hastaneler gibi hem de evde bakım süreçlerinde hasta bakımı ve hareketliliğini desteklerken bakıcının işini kolaylaştırmak için kullanılır. Hasta yatağı hastaların evde ve hastanede kullandıkları yataktır. Sıradan bir yataktan farklı olduğu için hasta yatağı adı verilmiştir. Yataklarda ortopedik bir yatak, özel bir başlık, hastanın düşmesini önlemek için özel korkuluklar, hareketi kolaylaştırmak için tekerlekler ve hareketli bir yapı ile donatılmıştır.

Hasta Yatağının Modelleri ve Özellikleri

7 çeşit hasta yatağı vardır. Bunlar şu şekildedir;

  • Felçli hasta yatağı
  • Otomatik hasta yatağı
  • Şişirilebilir hasta yatağı
  • Lazımlık hasta Yatağı
  • Katlanabilir hasta yatağı
  • Kumandalı hasta yatağıdır.

Felçli hasta yatağı, felçli hastaların fiziksel aktivitesi çok sınırlı olduğu için bu hastalar için özel yataklar tasarlanmıştır. Hasta yatağında, tuvalette, hareketli başlığında, hareketli bir yapı ile tasarlanmış, yatar pozisyondan veya kontrollü veya manuel olarak oturma pozisyonuna geçilebilir.

Kumandalı hasta yatağı

Otomatik hasta yatağı, hastaların uzanırken iyileşmesi veya yaşaması zor veya imkansız olduğundan, hasta yatakları buna göre yapılır. Otomatik hasta yatağı, yatağın baştan sona hareketli bir yapıya sahip olduğu anlamına gelir. Manuel veya uzaktan kumanda ile kontrol edilebilir. Bu tip bir yatağı hasta yatağı kiralama servisimizden kiralık olarak da temin edebilirsiniz.

Şişirilebilir hasta yatağı, karyola üzerine veya yere konularak daha sonra pompa ile şişirilen şişirilebilir hasta yatağı pratik bir uygulamaya sahiptir.

Lazımlık Aparatlı Hasta Yatağının Özellikleri

Hasta lazımlık yatağı, kendi başına veya bir başkasının yardımıyla tuvalete giremeyen, tamamen yatağa bağlı olan veya uzun süre yatak istirahati geçirmesi gereken hastalar için özenle tasarlanmış lazımlık yatağı, hastaya hastanın ihtiyaçlarına pratik bir çözüm sunar. Sevdiklerinin bunu yapmaya zorlanmasını engeller.

Katlanabilir hastane yatağı, bu yataklar özel olarak hasta yatakları için tasarlanmıştır. Karyola hareketli yapısına uygun mafsallara sahip olan yatak, uzaktan kumanda ile kontrol edilen çerçevelerde talimat verildiği şekilde şekillenerek yatma veya oturma pozisyonu almasına imkan verir. Genellikle hastane yatakları için  kullanılan yatak, ev içi kullanıma da uygundur.

Motorlu Hasta Yataklarının Avantajları

Motorlu hasta yatağı, tekli, iki, üç veya dört motorlu hasta yatağı farklı özelliklere sahiptir. Yatağın altında bulunan motor, uzaktan kumanda ile kontrol edilir. Sınırlı fiziksel aktivite veya felçli hastalar için uygun olan bu yatakların kullanımı çok işlevseldir.

Kumandalı hasta yatağı, hasta yatağını kolayca kontrol etmek ve hiç hareket  etmeden hasta yatağını şekillendirmek için tasarlanan Kumandalı olan hasta yatağı, küçük bir uzaktan kumanda ile kontrol edilmektedir.

Hasta Karyolasının Diğer Temel Özellikleri

Hasta karyolaları, geleneksel hasta yatakları kullanıldığında da kullanılan hasta yatağına insanlar tarafından verilen isimdir. Ancak bir hastane yatağı her yatağın özelliklerinden tamamen farklıdır. Öncelikle bu yatak tıbbi bir cihazdır. Özellikleri, yatalaktan geçici olarak muhtaç olanlara kadar kapsamlı bir hizmet kalitesinden oluşur. Bunlar arasında hastalar için motorlu yatak olarak bilinen hasta yatağı modelleri herhangi bir sağlık sorunu olan bir kişiyi rahatsızlıktan kaynaklanan hareket kısıtlamasından ve kötü sonuçlarından koruyacak şekilde hareket etme özelliğine sahiptir.

Hasta Karyolasının Faydaları ve Avantajları

Hasta karyolaları, sağlıkla ilgili özel ihtiyaçların sıradan yatakların sağlayamayacağı konfor ve ergonomi ile karşılanmasını sağlayan özel tasarlanmış yataklardır. Örneğin kalıcı veya geçici bir sağlık sorunu olan kişiler çoğu zaman yataklarında iyileşme beklemekte ve tuvaletlerini ve bu yataklarla ilgili diğer günlük ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. Bu nedenle hem hasta hem de yatak sürekli ve büyük bir çaba ile temizlenmelidir. Ancak hasta yatakları, vücudundaki lazımlık gibi ek özellikleri ile özellikle yatalak hastalar için kişisel ihtiyaçlarını karşılayamayan kişilerin işini kolaylaştırmaktadır. Özellikle motorlu hasta yatağı modelinin avantajları kullanıcıları mutlu etmektedir.

Nasıl Bir Hasta Yatağı Tercih Edilmelidir?

Normal yataklardan daha fazla işlevi olan yataklar, yatalak hastalar için çok işlevseldir. Kullanımı basit ve kullanışlıdır. İçinde uzun süre yatacak bir hasta için rahat bir yatak satın alınmalıdır. Bu yatağa uzun süre bağımlı kalacak bir hastanın yaralanmasını önlemek için bu çok önemlidir. Ayrıca hastanın tüm hareketlerini yapabileceği hasta yatakları hasta için daha faydalıdır. Hasta yatağının hastanın ulaşabilmesi açısından  kolay bir yükseklikte olması önemli bir özelliktir. Ayrıca hastalığın türüne göre yatak seçimi yapılmalıdır. Hasta yataklarının, hastanın düşmemesi için korkuluklara sahip olması gerekir. Bu sayede hasta yaralanmakta ve yastık, yorgan gibi nesnelerin yere düşmesi engellenmektedir. Bir hastayı bir yataktan diğer yatağa  taşımak zor olabilir. Ancak hasta yataklarının yüksekliğinin ayarlanması da bu zorluğu çözer. Gün boyu uyumak, bir hasta için sıkıcı olabilir.

Ekonomik hasta yatağı

Hasta Yatağı Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Hasta yatağı satın almadan önce bilinmesi gereken en önemli şey, yatağın tam olarak ne olduğudur. Sağlayacağı seçenekleri bilmeden alınmış olan hasta yatağı ve hasta karyolası hayatın ilerleyen dönemlerinde sorun haline gelebilir. Sanılanın aksine hasta yatakları iki kısımdan oluşur. Yatak iyi bilinen bir parçadır, ancak hastaya rahatlık sağlayan ve çoğu konuda yardımcı olan çerçevedir. Bu nedenle hasta yatağı alınmadan önce konforu çok önemlidir. Hasta yatağı satın alırken hasta yatağının işlevlerine dikkat edilmesi gereklidir. Yatak, yemek yemek, TV izlemek ve kitap okumak gibi seçenekler sunar. Hasta bakıcı hastaya baktığında, hasta yatağındaki kaldırma sistemini kullanarak yüksekliği alçaklığı ayarlayarak işi kolaylaştırabilir.

Hasta Yatağı Fiyatları

Hastanın durumu ve hastalığının devamlılığı alınacak karyola modelini belirler. Hasta yatağı fiyatları son zamanlarda biraz daha artmış olsa da hastalar için büyük bir ihtiyaçtır. Özellikle Alman hasta karyolaları daha yüksek fiyatlara sahiptir. Ancak birçok hasta yatağı satan firmaların, hasta yatağı fiyatları daha ekonomiktir. Dayanıklı, kaliteli ve garantili olan yataklar  hastalara  ve bakacak olan kişiye birçok  konfor sunmaktadır. İnsanların geneli hayatında bir kere veya hiç hasta yatağı almamıştır. Bundan dolayı nelere dikkat etmesi gerektiğini bilemez.

Devlet Tarafından Ücretsiz Verilen Hasta Yatağı Müracaat İşlemi

Hasta yatağı  fiyatları çok yüksek olduğu için,  bir başvuru yapması ile özellikle ücretsiz devlet destekli hasta yatağı hizmetinden yararlanmak isteyen hasta yakınlarının SGK yönetim kurulundan engellilik belgesini vermeleri gerekiyor. Hasta yakınının bu raporu bulunduğu ilin SGK genel merkezine götürmesi ve hasta yatağı için başvuruda bulunması gerekmektedir. Raporu değerlendiren komisyon uygun gördüğünde, hasta yatağı sağlamak için gerekli raporu mümkün olan en kısa sürede hasta yakına iletecek, aynı zamanda hasta için gerekli tetkikleri başlatarak hastanın ilaçları ve hastanın diğer tüm masrafları için bakıcı, parası alabilecektir.

Satın Alacağınız Hasta Yatağı Hangi Özelliklerde Olmalı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön