Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Türkiye’de En Çok Görülen Hastalık Türleri

hasta yatagi satis magazasi 2

Hastalık yüküne bakıldığında Türkiye’de kronik hastalıklarla sıkça karşılaşıldığı görülür. Özellikle yaşam süresinin uzaması kronik hastalıklardaki artışı da beraberinde getirmiştir. Bazı kronik hastalıklar hafif seyrederken bazıları hastaları yatağa bağımlı hale getirebilir.

Kronik hastalıkların özelliği yavaş seyretmeleri ve uzun süreler boyunca devam etmeleridir. Akut kelimesi birden ortaya çıkan ve hızlı ilerleyen hastalıkları ifade etmek için kullanılırken, kronik kelimesi yavaş ilerleyen ve uzun süren hastalıkları ifade etmek için kullanılır.

Türkiye’de Görülen Kronik Hastalıklar

Sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam, yaşadığımız teknoloji çağının istenmeyen bir sonucudur. Artık insanlar paketli gıdaları ve fast food türü gıdaları daha çok tüketmekte ve gün içindeki zamanını hareketsiz geçirmektedir. Bunun sonucu olarak ilk karşılaşılan kronik hastalık obezitedir. Obezitenin zamanında önüne geçilemezse hastalar yatağa bağımlı hale gelebilir.

Sık görülen diğer bir kronik hastalık ise kalp ve damar hastalıklarıdır. Diyabet ve hipertansiyon da ülkemizde en sık görülen kronik hastalıklar arasındadır. Bu hastalıkları taşıyan kişiler hekim tavsiyeleri ve tedavilerine harfi harfine uymalıdır. Aksi takdirde hastalık beklenenden daha hızlı ilerler ve kişilerin yaşamını tehdit eden boyutlara ulaşır.

Kanser ise tüm dünya ile birlikte ülkemizde de giderek yaygınlığı artan bir hastalık türüdür. Kanser hastalarının tedavi süreçlerini evde yatarak geçirmeleri gerekebilir. Bu durumda hasta yatağı gibi hastanın konforunu yükseltecek tedbirler alınmalıdır.

Hasta Yatağı

En Sık Görülen Hastalıkların Tedavisi Var mıdır?

Gelişen sağlık teknolojileri ile beraber birçok hastalığın tedavisi mümkündür. Ancak tanı konmakta geç kalınması, hastalığın tedaviye cevap vermeyecek kadar dirençli olması ve hızlı ilerlemesi, bazı genetik ve çevresel faktörler gibi nedenlerle tedaviden fayda görülmeme ihtimali de vardır.

Hastalık ilerlediğinde bu hastaların yatağa bağımlı olma ihtimalleri vardır. Geçici bir süreç bile olsa hasta yatağı kiralama çözümü ile hastaların bu süreci daha rahat geçirmesi sağlanabilir. Hastaların evde yatağa bağımlı olarak geçirdikleri sürecin uzayabileceği de hesaba katılarak gereken tedbirlerin alınması gerekir. Hasta bakımı iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlayan en önemli faktörlerden biridir. Hem beden hem de ruh sağlığının bozulmaması için hastaların özenle ve titizlikle bakılması gerekir.

En Hızlı İlerleyen Hastalıklar Hangileridir?

Özellikle nörolojik hastalıklar yatağa bağımlı olmaya en sık sebep olan hastalıklar arasındadır. Felç geçirme gibi durumlar yaşandığında hastaların uzun süre yatması gerekebilir. Bu hastalara karşı sabırlı olunmalı, iyileşme sürecinin çok uzun olabileceği gerçeğine karşı hazırlıklı olunmalıdır.

Ne yazık ki hayatta hastalık denen bir gerçek bulunmaktadır. Kimi insanlar ömürlerinin büyük bir kısmını bir hastalığa karşı savaş vererek geçirmek zorunda kalırlar. Bazen geçici bir süreliğine bazen de kalıcı olarak yatağa bağımlı olurlar. Ne kadar tedavi yöntemlerinin geliştiğinden bahsetsek de ne yazık ki, her hastalığın anında tedavi edilmesi mümkün olmamaktadır.

Kronik hastalar için hasta yatakları

Her hastalığın ilerleyişi aynı değildir. Sadece kanser üzerinden örnek verecek olursak eğer, bazı kanser türlerinde tedaviye hemen olumlu cevaplar alınır ve hastalar kısa sürede normal hayatlarına dönerler. Bazı kanser türlerinde ise ne kadar tedavi uygulansa bile ilerleyişi ve yayılımı çok hızlı olur. Bu durumda tedavi yöntemleri de çaresiz kalabilir.

Kronik Hastaların Bakımı Nasıl Yapılır?

Eğer bir hastanın evde yatması gerekiyorsa, onun bakımının en güzel şekilde yapılması gerekir. Hasta karyolası edinilmesi bu konuda atılacak ilk adım olabilir. Hastaların evde yattıkları süreci iyi bir şekilde geçirmesi için gerekenler yapılmalıdır. Hem yatmak zorunda kalan hastaların hem de onlara bakan kişilerin hayatının hiç de kolay olmadığı unutulmamalıdır. Hasta bakımı sabır isteyen bir iştir ve bazı durumlarda ne kadar süreceği belli olmayabilir. Hasta yatağı fiyatları konusu araştırılarak hastanın ihtiyaçlarına uygun bir yatak edinilmesi doğru bir adım olacaktır.

Kronik hasta bakım yatakları

Evde Yatan Hastaların Konforu Nasıl Sağlanır?

Hasta yataklarının hareket etme özelliği vardır. Böylece evde uzun süreler yatması gereken hastalara bakım sürecinde bir kolaylık sağlar. Ayrıca kendi başına dönemeyen hastaların düzenli aralıklarla çevrilmesi önemlidir. Devamlı aynı pozisyonda yatıldığında yatak yaraları oluşur. Bu yaralar hastaların tedavi sürecine yeni bir sorun eklenmesi demektir. Hastaların konforu düşünülerek alınan hasta yataklarıyla aynı zamanda hastaya bakan kişinin de konforu sağlanmış olur. Bu süreci birlikte en iyi şekilde atlatmaya çalışılmalıdır.

Türkiye’de En Çok Görülen Hastalık Türleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön