Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Vücuda Uyumlu Hasta Yatağının Farkı Nedir?

20210622 104430 min

Hasta yatakları, günlük kullanılan yataklardan daha farklı tasarımlara sahiptir. Hasta yatakları tasarlanırken başta hastanın sağlık durumu ve derecesi dikkate alınır. O yüzden her hasta için farklı özelliklere sahip yataklar bulunur. Yatakların bu şekilde üretiliyor olmasının nedeni ise hastanın rahat ve kullanışlı bir yatağa sahip olmasını sağlamaktır. Öbür türlü hastanın durumuna göre seçilmeyen uygunsuz yataklar hastanın sağlık probleminin artmasına, hatta ağrılarının yanına yeni ağrıların eklenmesine neden olacaktır. Bu konuda önemli olan hasta yatağı fiyatları değil hastaya uygun olması yani konforudur.

O yüzden hasta yakınlarının hasta yatağı seçiminde bir araştırma yapmaları ve hastalarına en uygun yatakları tercih etmeleri gerekir. Hasta yataklarının bir sınıflandırılması yapılacak olursa; hastanın yaşlı olması, genç olması, kilolu olması, yanık hastası olması ve fiziksel engelli hasta olması gibi bir sınıflandırmayla açıklanabilir.

Hastanın Yaşlı Olması Durumunda

Eğer hasta yatağına ihtiyacı olan bir hasta yaşlı ise bu durumda daha rahat hareket ettirilebilmesi adına elektrikli ve motorlu hasta yatakları seçilmelidir. Bu yataklar hastanın istediği pozisyona gelmesini sağlayarak bakıcının yükünü de minimuma indirir. Yatağın özellikleri arasında bel, boyun ve ayak kısmının hareket ettirilebiliyor olması yer alır. Bu sayede hasta bir kumanda yardımıyla yatağına istediği pozisyonu verebilir.

Elektrikli hasta yatakları sökülüp takılabilme özelliğine de sahiptir. Bu özelliğinden dolayı evin diğer odalarına taşınması ve kurulması da kolaylaşmaktadır. Yaşlı hastalar için yemek ve ilaç saatlerinde yatağın farklı derecelerde kaldırılıp indirilebiliyor olması bu sürecin daha sorunsuz halledilmesini de sağlamaktadır.

Vücuda uyum sağlayan hasta yatakları

Hastanın Genç Olması Durumunda

Genç bir hasta için seçilebilecek çok fazla hasta yatağı seçenekleri bulunmaktadır. Özellikle geçici bir süreliğine kullanılacak bir durum varsa, seçilebilecek hasta yatağı ahşap hasta yatağı olabilir. Ahşap hasta yatağı doksan derecelik açılarla hareket edebilen bir yatak olup, tasarımının şık olmasından dolayı da genç hastalar için en uygunudur. Hele ki yatmayı sevmeyen bir hastanız varsa bu yatak sürekli hareket ettirilebilmektedir.

Ayrıca aşağıya kadar indirilebilmekte olup hastanın yataktan rahatlıkla kalkmasını sağlamaktadır. Ahşap hasta yatağı hem konforu hem de tasarımı bakımından tam anlamıyla gençler için düşünülmüş yataklar arasındadır. Ayrıca farklı renklerde de hasta yatakları bulunmaktadır.  Hastanın genç olması ve hastalıktan olumsuz etkilenmemesi adına hastalığına uygun olan renkli ve hareketli yataklardan tercih edilebilir.

Hastanın Kilolu Olması Durumunda

Hasta eğer ki kilolu ve hareket edebilme durumu daha düşük bir hasta ise; sürekli yatmak isteyeceğinden dolayı havalı boru tipi yatakları tercih etmelidir. Bu yataklar hastanın omurgasının sağlıklı bir şekil almasını ve uyurken rahat etmesini sağlamaktadır. Kilolu hastalar için havalı yatak tasarımları en doğrusudur. Ayrıca bu tip yataklar farklı pozisyonlarda kullanılabilir, yatağın içerisinde oksijen devamlılığını sürdüren sistemleri de barındırırlar.

Bu iki özellik sayesinde hastanın sürekli yatıyor olmasından dolayı oluşabilecek yaraların önüne geçilmiş olur. Özellikle yatak içerisinde yer alan borular yatağın oksijenini sürekli yenileyerek, terlemenin ve kötü konunda önüne geçmektedir. Havalı hasta yataklarına da pozisyon verirken yine bir kumanda kullanılmaktadır.

Fiziksel Engelli Hasta Olması Durumunda

Hasta yatağının kullanılacağı hastanın fiziksel açıdan yoksun olması durumunda tercih edilmesi gereken hasta yatakları arasında 4 motorlu hasta yatağı ve lazımlıklı hasta yatağı yer alır. Bu iki yatakta hastaya yardımcı olmakta olup, hastanın fiziksel rahatsızlığından dolayı ortaya çıkan günlük ihtiyaçların kolayca karşılanmasını sağlamaktadır. Özellikle lazımlıklı hasta yatakları uzun süre kullanılabilecek bir konfora sahiptir. Yatağın içerisinde özel bir tasarım mevcuttur.

Bu tasarım yatağın sterilize olmasını ve hastanın bakterilerden uzak kalmasını sağlamaktadır. Ayrıca terleme konusunda ise yatak hava alabilmekte olup, oldukça konforludur. Lazımlıklı hasta yatakları bakımı zor hastalar için en ideal olanıdır. Bu yatağın dışında seçilebilecek diğer bir yatak ise dört motorlu hasta yatağıdır.

Engelli hasta yatakları

Dört Motorlu Hasta Yatağı

Dört motorlu hasta yatağı lavabo ihtiyacını giderebilen ancak hareket kabiliyeti daha zayıf olan genç, yaşlı bütün hastalarda kullanılabilmektedir. 4 motorlu hasta yataklarında, hastanın hareket ettirilebilmesi ve bakımı kolaylaşmaktadır. Yatak farklı pozisyonlara getirilebiliyor olmasından dolayı hastanın spor ve egzersiz ihtiyaçlarını gidererek, olası kas kaybının önüne geçmektedir. 4 motorlu hasta yatağı hem güç bakımından desteklenmiş hem de konfor yönünden ileri düzeyde bir yataktır.

4 motorlu hasta yatağı kolayca sökülüp takılabilen ve yanında dolabı da yer alan bir yataktır. Sürekli bakılması gereken hastaların temel giyecek ve ilaç gibi malzemeleri bu dolap ve raflar içerisine konulabilir. Ayrıca yakınlaştırıp, yatağa dönüşen masalar sayesinde yemek yedirme işlemi kolayca halledilir. Bu konforuna rağmen hasta yatağı fiyatları bakımından da en uygun şekilde kullanıcılarına sunulur.

Hasta Yatağı Seçimine Neden Dikkat Edilmeli?

Hiçbir zaman rastgele bir hasta yatağı seçimi yapılmamalıdır. Böyle bir seçim hem maddi hem manevi hem de sağlık yönünden olumsuzluklar doğuracaktır. Örneğin: Fiziksel yönden zayıf bir hastanız için lazımlıklı bir hasta yatağı seçmediğiniz zaman; hasta sürekli yatacağı için yatak bakterilerden korunamaz ve hastanın hem ağrıları hem de yaraları oluşur. Ayrıca bakımı da daha zor bir hale gelir. Aynı şekilde genç hastalarınız için odasıyla uyumlu şık ve hareketli bir hasta yatağı seçmemeniz durumunda ise; hasta kendini kısıtlanmış hissedecek olup, psikolojik sorunlar yaşayacaktır.

Bu iki örnekten de yola çıkacak olursak hastalarınızın hem psikolojik yönden etkilenmemesi hem yeni sağlık problemlerinin oluşmaması adına uygun hasta yatakları tercih edilmelidir. Hasta yatakları seçilirken dikkat edilmediğinde yeni bir sorun maddi giderleri de beraberinde getirecektir.  Her açıdan hastanın faydasına olacak yatak tercihleri uzun vadede olumlu etkiler sağlayacaktır. O yüzden hastalarınızın ihtiyaçlarına cevap verebilecek en uygun yataklar alınmalıdır.

Hasta Yatakları Nasıl Alınır

Her hasta yatağının illaki satın alınması gerekmez. Geçici bir sağlık problemi yaşanıyor ve hastanın bu süreci rahat atlatması adına hasta yatağı tercih ediliyorsa kiralama işlemi de yapılabilir. Hasta yatağı kiralama işlemleri sırasında hastanıza en uygun yatak seçilmekte olup belli bir süreliğine kiralama yapılmaktadır.

İsterseniz bu süre uzatılabilmekte olup hastanın sağlığına kavuşması durumunda kiralamayı bırakarak yatağı teslim edebilirsiniz. Hasta yatağı kiralama işlemi hastanın daha konforlu bir süreç geçirmesine ve bu durumun maddi açıdan en uygun şekilde sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Uzun süreli kullanılacak yataklar ise uygun fiyatlarla satın alınabilmektedir.

Hasta Yataklarında Profesyonel Destek

Hasta yatağı alımı yapılırken başta hastanızın durumunu bilmeniz ve hangi açıdan sorunlar yaşayabileceğinizi belirlemeniz gerekir. Sürekli bakılması gereken bir hastanız varsa gidip lazımlıksız bir yatak almanız doğru olmayacaktır. Hastanıza uygun yatak tercihini belirleyemiyor iseniz hem doktorunuzdan hem de yataklar konusunda bilgili kişilerden yardım alabilirsiniz.

Hastanız için yatak tercihi kesinlikle hastanın konforuna yönelik olmalıdır. Hasta yatakları konusunda profesyonel kişiler hastanın hem fiziksel hem de sağlık durumlarına en uygun olan yatakları seçmektedir. Zayıf ve rahatsız biri için havalı ve şişme yatakların doğru olmayacağını hasta yakınları bilemezler. O yüzden hastanın sağlığını korumak adına bilgili kişilerden destek alınmalıdır.

Vücuda Uyumlu Hasta Yatağının Farkı Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön