skip to Main Content
Yatalak Hasta Yatakları

Yatalak Hasta Tedavisinde Hasta Yatağı Önemi

Bir sebepten yatalak olmuş hastaların tedavisinde hasta yatağı hastanın yatış pozisyonuna uygun olması hastaya rahat bir kullanım imkanı sağlaması nedeni ile önemli ve gereklidir. Hastalık uzun süreli olduğunda sürekli yatan hastanın vücudunda oluşan yatak yarasına da havalı hasta yatağı gibi çeşitleri ile çözüm bulunabilmektedir. Çok çeşitli hastalıklarda hastanın durumuna uygun yatağın temin edilip kullanılması ile hasta yattığı süreyi daha rahat geçirebilmektedir. Bunun dışında hasta bakımında yaşanılan zorluklarında en aza indirilmesi konusunda hasta yataklarının önemi göz ardı edilmeyecek derecede büyüktür. Yaşlı ya da genç fark etmeksizin her insan bir hasta adayı olmakta ve ani bir kaza beklenmeyen bir hastalık sonucunda yatağa bağlı kalabilmektedir. Böyle bir durumda da hasta yatakları işlevleri ile büyük yardımcılar olacaktır.

Yatalak Hasta Yatağı
Yatalak Hasta Yatağı

Kaliteli ve Konforlu Hasta Yatakları

Hastalık süreci boyunca hastanın en çok vakit geçireceği yatağının rahat olması hastanın yaşadığı sıkıntıların azaltılması ve yatış sürecini daha rahat atlatması bakımından önemlidir. Yatalak hastaların bakımından sorumlu kişiler için de kaldırmak yatırmak temizliğini yapmak konularında çok yardımcı olan yataklar hastalık dönemlerinde vazgeçilmez kullanım araçlarıdır. Hasta yatakları çok farklı özelliklerde tasarlanan ve hastanın durumuna uygun olacak şekilde kullanılabilen ürünlerdir. Tuvaletli hasta yatakları asansörlü hasta yatakları ortopedik hasta yatakları kumandalı ve katlamalı hasta yatakları hastalığın durumuna göre seçilebilmektedir. Alınan hasta yatağının en ideal şekilde kullanılabilmesi için doğru seçilmesi de önemli bir konudur. Bununla ilgili gerekli ise bir hasta yatağı satış noktasından destek alınabilmektedir. Kolay temizlenmesi uygun pozisyonların verilebilmesi ve rahat kullanımları ile hasta ve hasta yakını için hasta yataklarının önem oldukça büyüktür.

Sağlıklı Kullanımlar İçin Hasta Yatakları

İnsan yaşamında karşılaşılabilecek zorlu bir süreç olan hastalık dönemi maddi ve manevi yönden yoran bir süreçtir. Bu süreçte hasta da hasta yakınları da zorlanacak ve yorulacaktır. Hastanın yatağa bağlı kalması onu psikolojik anlamda da yoracak ve üzecektir. Bu konuda da gerekli desteğin sağlanması hasta ve yakınları için gerekli bir önemliliktir. Yaşlı hastasına yaşlılık nedeni ile gelen hastalıklar yüzünden bir hasta yatağı temin etmek isteyen hasta yakınları için en uygun yatak alımı   konusunda satışçılar yardımcı olacaktır. Ani bir kaza sonrasında yaşanan kısa süreli yatışlar için de hasta yatağı kiralama işlemi daha düşük maliyetli olabilmektedir. Hastalık dönemi atlatıldıktan hasta sağlığına kavuştuktan sonra yatak geri verilip kullanılan sürenin bedeli ödenmektedir. Bu durumda   daha ekonomik ve daha tasarruflu olunabilmektedir.

Kiralık Hasta Yatakları
Kiralık Hasta Yatakları

Konfor Sağlayan Hasta Yatakları

Hasta yatakları hasta karyolaları ve diğer ihtiyaç duyulan hasta kullanım malzemeleri hasta için en sağlıklı şekilde kullanılmak üzere üretilip o şekilde kullanımı sağlanmaktadır. Hastanın durumunu kolaylaştıracak ürünlerin hastalık süresi zarfında doğru şekilde kullanılması hastanın sağlığına etki eden faktörlerdir. Gelişen teknolojinin de sunduğu imkânlarla eskiye göre daha kolay geçirilen hastalık dönemi temizlik ve sağlık bakımından da önem taşımaktadır. Kullanım süresi boyunca rahatlık sağlaması için hasta yataklarının kullanımı hakkında bilgi edinmek ve hastaya uygun pozisyonu sağlamak hasta bakımı yapan kişilerin öğrenmesi gereken bilgilerdir. Hastalığın gösterdiği belirtiler ve hastanın şikâyetleri yatağın kullanım şekli ile biraz daha hafifletilebilmektedir. Hastanın hastanedeki işlemlerinin bitmesinin ardından evde bakımı yapılacak durumda olan hastaların bir hasta yatağına ihtiyacı olacaktır.

Hasta Yatağı Evde Nerede Kullanılabilir?

İnsanlar, trafik kazası, istenmeyen kaza ve darbe ya da geçirdiği rahatsızlık neticesinde geçici ya da kalıcı felç olması sonucu yatarak tedavi almak zorunda kalırlar. Hastanın konforu için, hastayı rahatsız etmeyecek şekilde bakım ve tedavi etmek gerekir. Yolunda gitmeyen hasta bakımı neticesinde hastada yaşadığı sıkıntılara ek, acı çektirecek sonuçlar doğabilir. Bu nedenle hasta yakınları ev tipi hasta yataklarını tercih etmelidirler. Hasta yatakları için de kullanım rahatlığı sağlamaktadır. Hastanın temel ihtiyaçları, bakımı ve beslenmesi hasta kadar hasta yakını için de önemli bir süreçtir.

Ev Tipi Hasta Yatağı
Ev Tipi Hasta Yatağı

Hasta Karyolası Modelleri

Hasta karyolası, hastanın konforunun yanı sıra tedavi boyunca sağlıklı bir süreç geçirmesini sağlamaktadır. Yaşadığı olumsuz durum sonucu yatmak zorunda kalan hastanın hareket yeteneğinin kısıtlı olması hastayla birlikte hasta yakınını da zorlamaktadır. Yatmaya bağlı oluşan omurilik, bel ve ayak ağrıları, kas ve iskelet sisteminde oluşan tüm ağrıların en aza inmesine yardımcı olmaktadır.

Hareket yeteneği kısıtlı hastaların temel ihtiyaçlarını karşılamaları tek başına imkânsızdır. Örneğin; tuvalet ihtiyacını karşılamak bile çeşitli şekilde giderilir. Bunların çoğu hasta için zor koşullardır. Hatta bazen hastaya yardımcı olmak için bir kişi bile yetmez.  Ancak lazımlıklı hasta karyolası kullanmak en kullanışlı yöntemlerden biridir. Hastanın hijyeni  için ve bakıcısının kolaylığı için hatta hastanın psikolojisi için bile lazımlıklı yataklar tercih edilmelidir. Tabi hastanın yemek yerken kolaylık olması açısından yemek tablaları da hasta karyolasına eklenebilir. Bununla birlikte hasta karyolalarında,  hastanın pozisyonları içinde bir sürü özellik bulunabilir. Bunların bazıları manuel bazıları ise kumandalı kullanıma uygundur. Bazı hastalar oturuş ve yatış pozisyonlarını kendileri bile tek tuşla halledebilir. Buda onların şartlarını kolaylaştırır.

Evde Hasta Yatağı Kullanımı

Yatakta uzun süre yatmak zorunda olan hastalar kendi evlerinde bakıma alındıklarında daha özgüvenli ve huzurlu olurlar. Bu da onların ve çevresindekilerin psikolojisini olumlu yönde etkilerken hastanın iyileşme sürecine olumlu katkı sağlar. Yakınlarından ve ziyaretlerine gelen sevdiklerinden aldıkları güzel enerji tedaviye olan bağlılıklarını artırır. Ancak evinize hasta yatağı alırken ilk dikkat etmeniz gereken hasta yatağının özellikleridir. Hasta karyolalarının bazıları elle bazıları da elektrikle çalışmaktadır. Kişinin bütçesine ve hastanın kullanım şartlarına göre farklılık gösterebilir. Hasta karyolasının sağlıkla birebir ilgili olması ve en çok önem verdiğimiz sağlığımız olduğu için hem kaliteli hem de hasta için en uygun hasta karyolası tercih edilmelidir. Kalitesiz, garantisi olmayan ve sağlık bakanlığından onay almamış bir karyola hastanın büyük sorunlar yaşamasına sebep olacaktır.

Evde Hasta Yatağı
Evde Hasta Yatağı

Havalı hasta yatağı alırken bütçeye uygun olanın da tercih edilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte sağlamlığı, ömür boyu yatmak zorunda olan hasta için garanti süresi ve hasta için uygun pozisyonlarda kullanılmasıdır. Hasta yatakları genellikle yatmak zorunda olan hastalar için kullanılırken, ufak kazalar sonucunda kısa süreli yatmak zorunda olan kişiler için de kullanılmaktadır.

Hasta yatağı ve karyolaları tedavi sürecinde kullanılarak tedavinin iyi sonuçlanmasını sağlar. Hastanın hijyeni açısından da yatakların anti bakteriyel olması önemlidir. Uzun süre yatmaya bağlı pişikler, kötü bir yatak seçimi sonucu hiçte iç açıcı olmayan ve hastanın acı çekmesine sebep olan sonuçlar ortaya çıkarabilir. Silinebilir sistemden oluşan ve kolaylıkla çıkarılabilir parçalar içermesi önemlidir.

Havalı Yatakların Özellikleri

Sürekli aynı şekilde vücudun aynı tarafı üzerinde yatmak, o bölgede tahribata yol açar. Yatağı havalı yataktan oluşan karyolalar ise, hastanın terlemesini önler ve fazla nemi dışarıda tutmaya yardımcı olur. Böylelikle hasta yatmaya bağlı pişik v.b. olumsuzluk yaşamaktan kurtulacaktır. Hastalara bunun yaşatılmaması havalı ve mümkünse masajlı hasta yatağı modelleri ile mümkündür. Çünkü masaj hissi alan vücut dokuları hareketlenir, kan dolaşımı hızlanır, durağanlıktan kurtulan vücut dokuları düzelmeye başlar.

Havalı Yatak
Havalı Yatak

Hasta Yatağı Kiralama

Kişiler kısa süreli olacağı için, maliyet hesabı yaparak hasta yatağı almayı düşünmez çoğu kez. Kısa süreli kullanım amacıyla yatak maliyetleri illaki yüksek gelebilir. Bunun yerine hasta yatağı kiralama yapılabilmektedir. Bu noktada sağlığınızı düşünürken bütçenizi de düşünmelisiniz. Bu konuda piyasada iyi bir araştırma yapılarak en sağlıklı sonucu elde etmek gerekir.

Hastanızın sağlığı ve sizlerin yaşam kolaylığı için firmamız olarak gerekli desteği ve ilgiyi vermek için hazırız. Hastanızın durumu ve onun için kullanım kolaylığı için sizlerin yanındayız. Yaşadığınız bu zor süreçte hem manevi hem de maddi imkanlarınıza göre, üstümüze düşeni yapmaya hazırız.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.