Emek Hasta Yatakları

Hasta yatağı satışı ve kiralama hizmetleri

Yatalak Hasta Yatağı Faydaları Nelerdir?

hasta yataklari 12

Hasta yatakları hastanın hastalığına bağlı olarak değişiklik gösterir. Hastalık çeşidi ne ise ona uygun olacak şekilde hasta yatağını seçmek sağlık açısından çok daha faydalı olabilir. Yatalak hastaların hasta yatağı seçimi konusunda çok daha dikkatli davranması gerekir. Yatalak hastalar çok uzun süre ya da belki ömür boyu yatma durumunda kalabilirler.

Bu gibi kişilerin en rahat ve en huzurlu ortamda istirahat etmesi gerekir. Hasta yataklarının üst düzey özelliklerde olması da hastanın hem fiziksel hem mental açıdan daha konforlu bir duruma gelmesine yardımcı olur. Son zamanlarda yatalak hasta yatakları kendini daha da geliştirmeye başladı. Hasta yatağında bulunması gereken özellikler konusunda çok dikkatli davranmak gerekir.

Yatalak Hasta Yatağı Nedir?

Yatalak insanlar çeşitli hastalıklardan ya da kazalardan dolayı kısmen ya da tamamen hareketsiz bir hayat geçirmek zorunda olan insanlardır. Bu insanların diğer insanlara göre daha fazla bakım ve ilgiye ihtiyaçları vardır. Kendileri tek başına hareket edemez ve kendi ihtiyaçlarını tek başına yapamazlar.

Bu sebeple de her zaman bir hasta bakıcı ile yaşamak zorunda kalırlar. Hasta bakıcı ve hastanın yaşamını daha kolay bir hale getirmek için hasta karyolası çok büyük bir önem taşır.

Hasta Karyolasının Artıları

Hasta karyolası tıbbi bir cihaz olup, hastanın kas ve kemik sistemini koruma konusunda ciddi oranda fayda sağlar. Geçici olarak yatmak zorunda olan kişiler ile yatalak halde olup ömür boyu yatmak zorunda olan insanlar için aynı hasta yatağı önerilmez.

Ömür boyu yatmak zorunda olan kişiler için çok daha kapsamlı hasta yatakları gerekir. Özellikle sırt, kalça ve ayak kısmının hareket imkanını sağlayacak olan hasta yataklarını tercih etmek son derece faydalı olur. Hasta karyolasının hasta üzerinde pek çok faydası vardır.

Hasta Karyolası

Yatalak Hasta Yataklarının Faydaları Nelerdir?

Yatalak durumunda olan kişilerin bakımı son derece zorlayıcı olabiliyor.  Bu zorlukların önüne geçebilmek ve hastanın durumunu daha iyiye götürebilmek adına hasta yatakları çok büyük bir fayda sağlar. Hasta yatak modelleri hastalığın çeşidine ve hangi evresinde olduğuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Kalıcı ya da geçici bir sorun olmasına bağlı olarak farklı yatak modelleri insanlara önerilir. Yatalak hastalara ise en kapsamlı yataklar önerilmektedir. Bu yatakların faydaları ise şunlardır:

  • Hastanın fiziksel olarak daha  iyi hissetmesini sağlar.
  • Yatmaktan kaynaklı oluşan yatak yaralarının ortadan kalkmasını ya da oluşmamasını sağlar.
  • Sürekli yatar pozisyonda olan insanlarda kas ve kemik ağrıları kendini göstermeye başlar. Durum böyle olunca eklem ağrılarının önüne geçmekte imkansız oluyor. Bu gibi durumlarda hasta yataklarını tercih edebilirsiniz.
  • Hastanın mental açıdan da kendini iyi hissetmesi konusunda büyük bir fayda sağlar.
  • Hastanın yemek yerken ya da uyumak istediğinde kolay bir şekilde pozisyon değiştirilmesi konusunda fayda sağlar.

Tekerlekli yapıda olan hasta yatakları hastanın istenilen her yere rahat ve kolay bir şekilde taşınması konusunda fayda sağlar.

Yatalak Hasta Yatağı Çeşitleri Nelerdir?

Hasta yataklarının pek çok farklı çeşidi ve modeli bulunmaktadır. Bu model ve çeşitler arasından hastaya ve hastalığın geçici ya da kalıcı olmasına göre tercih yapmak gerekir. Yatalak hastalar için pek çok farklı yatak çeşidi vardır. Bu hastalar normal bir yatak üzerinde kesinlikle yatırılmamalıdır. Yatalak hastalar sürekli olarak yatar pozisyonda olduğu için kaliteli yataklarda yatılmadığı zaman sırt ve kas bölgelerince ciddi sorunlar meydana gelmeye başlar.

Bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalmamak adına hasta yataklarını iyi bir şekilde araştırarak satın almak gerekir. Yatalak hastalar için genellikle motorlu yapıdaki hasta yatakları önerilir. Motorlu olan hasta yatakları elektrik ile çalışır ve uzaktan kumanda ile çok kolay bir şekilde yönetilebilir.

Böylece hem hastaya hem de hastaya bakan kişiye büyük bir kolaylık sağlamış olursunuz. Her türlü kolaylık imkanını sağlayabilmek adına hasta yataklarından bir çeşit oluşturmanız gerekir. Hastanıza en uygun olan yatağı seçerseniz son derece faydalı bir karar almış olursunuz.

Hasta için yatak çeşitleri

Yatalak Hasta Yataklarının Maliyeti Ne Kadardır?

Yatalak hastaların belirli durumlarda özel yataklara ihtiyaçları vardır. Özellikle hareketleri tamamen kısıtlanmış olan kişilerin mutlaka hasta yataklarını tercih etmesi gerekir. Hasta yatağı kiralama fiyatları belirli etkenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.  Belirli firmalarda her bütçe için uygun olacak hasta yataklarına erişme imkanınız vardır.

Kalıcı bir hastalık durumunda en iyi şekilde tedavi görebilmek ve hayatınızı sürdürebilmek adına hasta yataklarına ihtiyaç duyulur. Bu yataklar geçici süreliğine kullanılacak ise mutlaka yatak kiralama işlemini gerçekleştirmek gerekir. Fakat uzun süreli olarak ya da ömür boyu yatacak olan hastaların mutlaka hasta yataklarını satın alması gerekir. Geçici süreliğine kullanmak isteyen kişilerin ilk olarak başvuru işlemini yapması gerekir. Başvuru işleminde ise bir takım kuralları yerine getirmelisiniz.

2 Motorlu Yatalak Hasta Yatağı

Yatalak hasta yatağı modelleri arasında en çok tercih edilen modellerden biri 2 motorlu olan modeller olmaktadır. 100 ila 150 kg arasında olan kişileri kaldırabilen bir yataktır. Son derece rahat olmasının yanı sıra baş ve ayak kısımlarının da hareket etmesini sağlayan bir sisteme sahiptir.

Genellikle bu model olan hasta yatakları çok fazla tercih edilir. Yatağın yan kolları da açılır kapanır durumlardadır. Evde hasta bakımında kullanılan yataklar arasında ön plana çıkan modellerden biri olmayı başarmıştır. Bu yatak modeli kolay bir kullanım ve etkili bir çalışma sunuyor.

3 Motorlu Yatalak Hasta Yatağı

Yatalak durumda olan hastalar için üretilmiş olan diğer bir yatak modeli ise 3 motorlu yapıda olan hasta yataklarıdır. Bu yataklar son derece teknolojik şekilde ilerlediği için daha gelişmiş özelliklere sahiptir. Yatağın hemen hemen her parçasını hareket ettirmek mümkün olur. Bu yatakları uzaktan kumanda ile kontrol etmekte mümkündür.

Son yıllarda en konforlu şekilde çalışma gösterdiği için tercih edilme oranı da artış göstermektedir. Tüm işlevsel özelliklere sahiptir. 200 ile 300 kilogram arasında olan kişileri taşıyabilir.  Fiyat bakımından göz önünde bulundurulduğu zaman 2 motorlulara kıyasla daha yüksek fiyatlı olmaktadır. Tekerlekli sandalye ya da sedye gibi şeylere hastanın transferini kolay bir şekilde yapmayı sağlar.

Yatalak Hasta Yataklarında Döşek Seçimi

Yatalak hastalar için yatak seçimi son derece büyük bir önem taşımaktadır. Yatakların döşek kalitesi ise yatak kalitesini belirleyen unsurlardan biridir. Kaliteli bir yatak seçimi yapıldığı zaman döşek kalitesinin de aynı oranda kaliteli olması gerekir. Kalitesiz olan döşekler yatalak hastaların sırt ve bel ağrısı yaşamasına sebep olur. Yatalak hastalar sürekli olarak yatar ya da oturur pozisyondadır.

Bu pozisyonlarda rahat etmesini sağlamak adına kaliteli bir yatak ve döşek yapısına sahip olmak çok önemlidir. Son yıllarda döşekler ile ilgili yapılan çalışmalar kalite konusunda en üst seviyeye çıkmanıza yardımcı olur. Yatalak hastaların iyileşme düzenini en iyi hale getirmek adına gerekli olan hasta yatağı modelini seçmeniz gerekir. Döşeklerin ortopedik yapıda olması sırt, bel ve kas sağlığı açısından çok büyük bir fayda sağlaması ile ön plana çıkar.

Hasta yatağı döşekleri
Yatalak Hasta Yatağı Faydaları Nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön