skip to Main Content
Yatan Hasta Yatağı

Yatan Hasta Yatağı

Sağlığınızın bozulduğu bazı dönemler vardır ki, özenle bakılmak ve daha çabuk iyileşmek için güvenli ve rahat etmeniz gerekmektedir. Sağlıkla ilgili problemlerinizi bir nebze azaltabilmek için hasta yatağında bir takım kolaylıklar sağlayan özellikler eklenmiştir. Bu özellikleri bir kontrol panelinde toplayıp kumanda ile yönetebilmeniz sağlanmıştır. Hasta bakımını üstlenen kişilere de bir nevi yardımcı görevi görmektedir. Hasta yatakları hastanelerde olduğu kadar evlerde de hasta bakımında oldukça kullanışlı ve kolaylık sağlayan bir ihtiyaç olmuştur.

Hasta Yatağı Çeşitleri

Yatan hasta yatağı birçok fonksiyonel özelliğinin bulunması sebebi ile çeşitlere ayrılmıştır. İlk etapta motor sayısına göre sınıflandırılır. Motorsuz manuel yataklar da bulunmaktadır. Örneğin motorlular tek, çift, 3 yada 4 motorlu hasta yataklarının yanında kolon motorlu ve dual motorlu olmak üzere 6 çeşittir. Fiyatları da motor ve özelliklerinin sayısı ile beraber artmaktadır. Hasta tuvalet ihtiyacını kalkmadan görebilmesi açısından lazımlıklı yada lazımlıksız olarak da bir çeşit oluşturulmuştur. Hastanın serum askısı ve yemek masası da özelliklerine ilave olarak hizmet etmektedir.

Hasta Yatağı Çeşitleri
Hasta Yatağı Çeşitleri

Motorlu Yatakların Fonksiyonları

Tek motorlu yatan hasta yatağı, yalnızca sırt kısmında oynama olandır. Hastanın yatış pozisyonundan oturma pozisyonuna getirilmesini sağlar. İki motorlu yataklarda ise ayrı ayrı 2 piston vardır ki hem ayak hem de sırt bölgesinde hareket sağlamaktadır. 3 motorlu hasta yataklarında eklenen 3. Motor ile yatak aşağı ve yukarı hareket mekanizmasına sahip olur. Hasta yatağında 4 motorlular ise 4 ayrı piston ile trendelenburg ve ters trendelenburg özelliklerini kapsar. Dual yataklar 2 motorlu olup daha az konfora sahipken, kolon yataklar 4 motorlu yataklara nazaran daha üstün özellikleri ile özellikle yoğun bakım ünitelerinde kullanılmakta beraber, son yıllarda evlerde de kullanılmaya başlanmıştır.

Manuel (Motorsuz) Yataklar

Hasta yatağı çeşitlerinin içinde motorlu yatan hasta yatağı yanında motorsuz yani manuel (elle ayarlanabilen) hasta yatakları da bulunmaktadır. Motorlunun aksine her şeyi elle ayarlayarak yapılmaktadır. 3 ayrı ayar sistemi vardır. Bunlardan ilki sadece sırt bölümünde hareketi sağlayan bir kumanda panelidir. İkinci ayar sisteminde ise sırt ve ayak bölümünün hareketliliği sağlanır. 3. ayar sistemi ile diğer ikisine ilaveten yatağın yukarı kaldırılması ve aşağı indirilmesi hareketleri de eklenmiştir. Manuel yani motorsuz hasta yatağında yatan hastaya mutlaka bir refakatçi gerekmektedir.

Hasta Yatağı Kaliteli Olmalı

Hastaların hastalık dönemi çok önemlidir. Bu yüzden hem enfeksiyon kapma olasılığının yüksek olması hem de iyileşme sürecinde vücudunun kendini toplamasına yardımcı olacak yataklarda yatması gerekmektedir. Kaliteli malzeme ile üretimi yapılan yatan hasta yatakları gövde kısmının paslanmaz çelik malzemeden yapılması sağlamlığını da  beraberinde getirmektedir. Tekerleklerin sağlamlığı da hasta ağırlığına göre düşünülerek tasarlanmıştır. 360 derece dönebilen tekerlekleri ile odadan odaya gezdirilmesi sağlanabilirken tekerlekleri fren sistemi ile istenen yerde durdurulabilir.

Kaliteli Hasta Yatakları
Kaliteli Hasta Yatakları

Yatak Kılıfı Özel Üretimdir

Yatan hasta yatağı kılıfı özel olarak üretilmekte olan antibakteriyel kumaş türü sayesinde sıvı, kan vs. geçirmez. Islak mendil yada bezle silinebilir bir kumaş türünden yapılmaktadır ve temizliği de oldukça kolaydır. Kaymaz, toplanarak hastayı rahatsız etmez. Fermuarlı yapısı sayesinde yataktan çıkarılarak yıkanabilir ve tekrar yatağa kolayca takılabilir özelliktedir. Hasta yatağı hastanın yattığı esnada vücut şeklini alarak vücut ağırlığının yatağa eşit bir şekilde dağılmasını sağlayan yapıya sahiptir. Yatakta çökme, ezilme gibi sıkıntılar yaşanmadığı gibi hastanın bel, boyun, sırt ağrıları ile yatakta yatmaktan oluşan yaralarını en aza indirerek tedaviye yardımcı olur.

Işıklandırma Paneli

Yatan hasta yatağı üzerindeki aydınlatma paneli ile hasta bakmakla yükümlü kişinin aynı odada istirahat ettiği sırada hastasını kontrol edebilme imkanı sağlar. Hastanın yattığı yerden çevresini görerek hareket edebilmesine de olanak tanır. Bu özellik motorlularda kumanda paneli üzerindeki düğmelerle ayarlanabildiği gibi manuel olarak da ayarlanabilir. Kumandayı kullanabilen hastalarda kendi işini kendi görebilir.

Her Hastaya Ve Bütçeye Göre Hasta Yatağı Mevcuttur

Sizler de hasta yada hasta yakını iseniz ve hastanızın rahat etmesini istiyorsanız web sitelerindeki adresimizden bize ulaşıp, online yada firmamızı ziyaret ederek yatak çeşitlerini görebilir ve satın alabilirsiniz. Hastanızın yatak ihtiyacı geçici ise ve maddi anlamda satın alma gücünüz yoksa kiralama şansına da sahipsiniz. Firmamız sizlere kaliteyi ucuza sunmakta ve  her türlü hasta yatağı ihtiyacınızda size destek olmaktadır. Bize ulaşarak hastanızın konforlu bir şekilde daha hızlı iyileşmesine vesile olun.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir